Hézagpótlások 0 csillagozás

Bajor Andor: Hézagpótlások

„Amikor ​mindenki visszaemlékezést ír, merész tervvel hozakodom elő. Barátaim, írjunk felejtéseket is! Irodalmi felejtést, történelmi felejtést, kortársi, nemzedéki, zenei és filozófiai felejtést… Ne feledkezzünk el soha gyermekkorunk és ifjúságunk felejtéseiről. Ez egyébként szokványos, jól begyakorolt felejtés. Majdnem minden ember műveli, de egyik sem írja meg. Pedig egyszerű: könnyen nyomon lehet követni, amint a színek fakulnak, egybemosódik a csípős reggel a langyos délelőttel, közömbössé válik a madár és a macska, nem rejt többé titkot sem távolságuk, sem közelségük. Azután felejtsünk szülővárost, otthont, régi csörgőórát, kék pettyes tejescsuprot. Ehhez járuljon hajdani iskolánk, merész terveink, lázadásaink, eszményeink felejtése. Vagyis feledjük magunkat felnőtté, szülővé, sőt nevelővé. Feledjünk elő tekintélyt magunkból. Amúgy is eltűntek a hajdani színek, ismeretlen a régi város, átépítették az egykori házat, tarthatatlan az ifjúkor eszménye, és eltört a tejescsupor…… (tovább)

Magvető, Budapest, 1981

múzeum

sophie P>!

Közvetlen kapcsolatban vagyok a természettel, mezővel, erdővel. Ugyanis van egy erdész barátom, aki szükség esetén a természetet az én nevemben is járja.

129. oldal - Veszett baglyok

sophie P>!

Egyik ismerősöm szenvedélyes múzeumlátogató: elmegyógyászok véleménye szerint valóban van ilyen betegség.
    A múzeumlátogatók nyugtalanok, mélabúsak, időnként pedig türelmetlenek, mindaddig, amíg meg nem látogatták a múzeumot. Ezután lassan megnyugszanak, csak az figyelhető meg náluk, hogy kényszerképzetszerűen mesélnek a látottakról, és egy üdvözült lélek benyomását keltik.

156. oldal - Múzeumlátogatás túristavezetővel

Kapcsolódó szócikkek: múzeum
sophie P>!

Hónapokkal ezelőtt otthonomban egy szümpozion zajlott le. amelynek keretében a kamrában lévő kisüsti pálinka minőségét tettük vizsgálat tárgyává. Miután a tanácskozás résztvevői az italt elfogyasztották, az egyik szakértő avval a merész föltevéssel állott elő, hogy a szemben lévő tömbben tudatos lények laknak, sőt elgondolása szerint tőlük kellene kérnünk még egy liter pálinkát! Mert — úgymond — ha a lények valóban tudatosak, akkor minden bizonnyal pálinka segítségével küzdik le ezt a tulajdonságukat.

140. oldal - Tudatos lények

Jaj de jó a vasárnap,
Az ember örül az ágynak,
De hortyog-motyorog,
Hortyog-motyorog:
Hrr! hrr! hrr!
('Ó-szundi népdal)

104. oldal - A kidobóember vasárnapja (mottó)

sophie P>!

[…], mert az olvasó nem tudja, hogy a bolha finoman és váratlanul csíp, a tetű nyersen és megátalkodottan, a poloska pedig elszántan és égetve, mintha parázs került volna az ember pizsamájába.

145. oldal - Szállodai képzelődések

sophie P>!

[…]. mert én is korszerű ember vagyok, így hát van lelki struktúrám, villanyborotvám és kölcsönöm.

166. oldal - Lelkesítő bírság

sophie P>!

Amikor Vaddisznód községben (sok-sok évvel ezelőtt) előadást tartottam az emberiség származásáról, a teremben feszültség, fölháborodás és kimondottan majomellenes légkör uralkodott Én egy félóra hosszat makogtam az ősmajmok képviseletében a kultúraterjesztő társaság utasítására, ezután pedig bömbölni kezdett egy csapat markos legény az emberiség nevében, és követelték, hogy vonjam vissza az aljas rágalmakat,
    Riadtan álltam az emelvényen, és elhatároztam: ha utánam másznak, visszavonom. Egyébként Vaddisznódon bizonyára Darwin is visszavonta volna, ha dögönyözik Ugyanis ai az Angol Királyi Akadémián késhegyre menő tudományos harc, az Vaddisznódon csak közönséges késelés. A késelők közé pedig nem hitvalló kívánkozik, hanem rendőr. Végül néhány zavaros mondattal befejeztem a kínos előadást, és a távollévő tudósokra igyekeztem a felelősséget hárítani.
    Ennek ellenére az éjszakát egy lombdús faágon töltöttem, mert az ösztön azt súgta, hogy az emberi faj önkéntes védőügyvédei furkósbotokkal keresnek.

44. oldal - Majomtól származunk

Kapcsolódó szócikkek: Charles Darwin