Média ​és politika 3 csillagozás

Bajomi-Lázár Péter: Média és politika

Miért ​nem szilárdult meg az 1989–1991-es rendszerváltások után a média szabadsága a kelet-közép-európai posztkommunista demokráciákban, köztük Magyarországon? Milyen eszközökkel igyekeznek a politikai és az üzleti elitek befolyásolni a médiát? Milyen defektusok jellemzik a régió országainak nyilvánosságát? Milyen hatást gyakorol az információ-technológiai forradalom a nyilvánosságra? Egyáltalán: mi lehet a szerepük a nyilvánosság intézményeinek egy demokratikus társadalomban? Hasznos vagy haszontalan fórumai-e a sokszor kárhoztatott kereskedelmi médiumok a társadalmi nyilvánosságnak?
Az itt kötetbe szerkesztett, frissített és bővített formában közölt tanulmányok ezekre a kérdésekre keresnek választ. Egyúttal olyan médiapolitikai javaslatokat is megfogalmaznak, amelyek célja a nyilvánosság ezen keresztül pedig a demokrácia minőségének javítása.

Bajomi-Lázár Péter (1969) az Oxfordi Egyetem Politikai és Nemzetközi Tanulmányok Tanszéke Média és demokrácia Közép- és… (tovább)

PrintXBudavár, Budapest, 2010

Michel Foucault

Brigi007>!
Bajomi-Lázár Péter: Média és politika

Elég érdekes és sok mindenre kitérő könyv. Tökéletes, hogy az ember végiggondolja vele a mai média folyamatait, összefüggéseit és kapcsolatait. Olyasmiket mond, amit már úgyis tudunk, de tudatosít bennünk, hogy tudjuk.

Brigi007>!

Michel Foucault nyomán Ang hozzáteszi: a tömegkultúra ideológiája azt is megengedi hangoztatójának, hogy felettes nézőpontot foglaljon el bírálatának tárgyával szemben. Az, aki elítéli a tömegkultúrát, önmagát is pozicionálja: a „jó ízlésű”, „igényes”, „tájékozott”, „kulturált” emberek táborába sorolja magát. Mégpedig anélkül tüntetheti fel magát „magasabb rendűnek”, hogy ennek érdekében – a kritikán kívül – bármilyen kulturálisan értékelhető teljesítményt kellene nyújtania.

Kapcsolódó szócikkek: Michel Foucault