Alföldi ​szecesszió 5 csillagozás

Bagyinszki Zoltán – Gerle János: Alföldi szecesszió

„Az ​album Bagyinszki Zoltán eredeti szándéka szerint gyönyörködtető építészeti értékeket mutat be az Alföldről, mint földrajzi tájegységről, amely délen és keleten túlnyúlik a politikai határokon. A lehetséges témák közül a leglátványosabbat, s magára a területre nézve is legjellemzőbbet választotta fényképei elkészítéséhez a könyv kezdeményezője, amikor a századforduló épületein kereste a sajátosan alföldi karaktert. Innen már a bevezető írójának – egyben a kötet szerkesztőjének – kihívó feladata, hogy ezt a megérzett fogalmat: alföldi szecesszió, megkísérelje világosan körülhatárolni, létét szakmai érvekkel alátámasztani. A kérdés nem egyszerű, de a válaszadást ösztönzi, hogy e könyv keretében a valóban gyönyörködtető képek kíséretében lehet foglalkozni a magyar századfordulós építészet sajátszerűségével, az azt minden más kortárs irányzattól megkülönböztető jellegzetességeivel. Magyarországon a századforduló építészetében a művészeti forradalom nem a szecesszióval köszöntött… (tovább)

Tóth, Debrecen, 2008

Lali P>!
Bagyinszki Zoltán – Gerle János: Alföldi szecesszió

Gyönyörű könyv! Most vettem ezer forintért egy leárazáson. Napok óta nézegetem.
Amúgy is bolondulok a szecesszióért, úgyhogy ez is azonnal megfogott. Este a sötétben mindenféle ornamentikák és homlokzatdíszek, ablakok és kupolák kavarognak a fejemben.
Most még inkább arra gondolok, amire oly sokszor: – Mit fognak száz év múlva értékesnek találni a mi korunkból?

Deák_Nikoletta>!
Bagyinszki Zoltán – Gerle János: Alföldi szecesszió

Katalógusszerű leírásokat és gyönyörű képeket tartalmazó kötet, vastag lapokra nyomtatva, mely örök, elavulhatatlan információkat tartalmaz (az adott épületet ki tervezte, ki építette/ építtette, mi volt az eredeti rendeltetése, hogy néz ki stb.). Nem turistáknak szóló leírás – ebből a könyvből nem derül ki, lehet-e látogatni a helyet, van-e belépő –, ellenben a szecesszió kedvelőinek igazi csemege. Jó nehéz, nem kényelmes kézben tartani, de mégis élvezetes a tartalom miatt.
Bakancslistás helyek, már ha megtalálod őket a térképen :)