Czirádás ​kulcstartók 1 csillagozás

Bagdy András: Czirádás kulcstartók

A közeli jövőben valószínűleg majd titkos kódszám, mágneskártya vagy mindig kéznél levő ujjlenyomat enged bejutni valahová. De manapság egy bezárt kapu vagy ajtó előtt a férfiak többnyire a zsebükben, hölgyek a táskájuk legalján kotorásznak kulcs vagy kulcskarika után. Bagdy András ritkaságszámba menő, így az újdonság erejével is ható gyűjteményéből kitűnik, hogy bő száz évvel ezelőtt még más volt a gyakorlat. A ruhák derekában – nadrág, szoknya, kötény »korcában« – a visszahajló »nyelve« segítségével beakasztott kulcstartók fityegtek. E megoldással napközben a kulcsok kézközelben lehettek és sem a kétkezi munkát, sem a semmittevést nem gátolták.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Anno Tandem Grafikai Stúdió

>!
Tandem Grafikai Stúdió, Budapest, 2016
112 oldal · ISBN: 9786155194092

Várólistára tette 1

Kívánságlistára tette 5


Kiemelt értékelések

_Andrea_>!
Bagdy András: Czirádás kulcstartók

A kulcstartók ma már egészen más megjelenésűek és más funkcióval bírnak, mint a kötetben bemutatott darabok – ez a típus a 20. század elején veszhetett ki. A kulcstartó asszociációja számomra: egy 2-3 cm átmérőjű fém karika, amely ténylegesen a kulcsainkat tartja – és a hozzá tartozó kínai bóvli, szuvenír tárgy – amiből van, aki egész csomót gyűjt össze és cipel magával. Általában zsebben, táskában hordjuk – ritkán reprezentatív darabok. (Talán még előfordul néhány öv-kulcstartó, de közel sem hasonló igényességben.)
A múlt kulcstartói az övre, vagy az alsóruházat övrészére függeszthető/beakasztható díszes, medalionszerű felső résszel bírtak, és az ebből lecsüngő fém lánc vagy kampó tartotta a kulcsokat a ruha külső oldalán. Így természetes volt, hogy az ékszerek igényességével készüljenek. A könyvben gyönyörű ötvösmunkákat láthatunk Bagdy András páratlan gyűjteményéből.
Néhány érdekességet is megtudhatunk a kötetből a kulcsok és kulcstartók kultúrtörténetéből. Molnár Ferenc pikáns novellája, A kulcs is szerepel benne.


Hasonló könyvek címkék alapján

Theophilus Presbyter: A különféle művességekről
Pallai Sándor: Fémdíszmű
Ozsvári Csaba ötvösművész
Rauzs József: Szvetnik Joachim
Ötvös Nagy Ferenc: Zománcművészet
P. Brestyánszky Ilona: A Pest-Budai ötvösség
Ötvös Nagy Ferenc: Zománcmívesség
Pallai Sándor: Ötvösművészet
Kőszeghy Elemér: Magyarországi ötvösjegyek a középkortól 1867-ig
Götz Eszter: Kótai József