Káldeától ​Ister-gamig I. 4 csillagozás

A sumir őstörténet
Badiny Jós Ferenc: Káldeától Ister-gamig I. Badiny Jós Ferenc: Káldeától Ister-gamig I.

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Magyar Ház könyvek

Magyar Ház, Budapest, 2003
Orient Press, Budapest, 1995

égszerész>!
Badiny Jós Ferenc: Káldeától Ister-gamig I.

Badiny trilógiája a sumer-magyar rokonságról számomra nagyon inspiráló volt. Nem vagyok fanatikus turanista, de biztos vagyok benne, hogy rengeteg igazság és olyan tényanyag van ezekben a könyvekben, amik gazdagítják hazánk kultúrkincsét. Badiny indított el Vámbéry Ármin és Stein Aurél kalandos útjain, az orientalizmus útján. Számomra a trilógiából a sumer vallási világkép és a nyelvrokonság fejtegetése volt a legérdekesebb, és akár igaz, akár nem, sokkal érthetőbbé vált számomra rengeteg olyan dolog, ami a magyar kultúránkban gyökértelenül lebeg. Sőt a magyar nyelv értelmezése a sumer nyelv tükrében egyszerűen zseniális. A sumer nyelv alapján magyarázott magyar szavak élettel és elevenséggel töltődnek fel és olyan analogikus gondolkodásra sarkallnak, ami számomra a mai napig meghatározó, és minden elvetemült nacionalizmus nélkül tudom így kijelenteni, hogy a magyar nyelvnek kitüntette szerepe van a világ nyelveinek a sorában. Mégha sok magyar ember nincs is tisztában a magyar nyelv különleges mivoltával, ez akkor is hat. De szerintem egy igazi molynak ezt nem is kell megmagyaráznom. Szóval érdekes módon bennem ezt a felismerést ez a könyv ébresztette fel és táplálom minden mással a mai napig. A magyar nyelv kincs.