Ex ​exek 7 csillagozás

Miért vannak még itt, ha már nincsenek?
Bácskai Júlia – Tapolyai Emőke – Varró S. Gábor: Ex exek

Az ​exházasok kapcsolatának témakörét járja körül a Szimpozion legújabb kötete.
Bácskai Júlia:
Senki nem tökéletes, legalább is jó lenne védeni magunkat a csalódástól: aki ma tökéletesnek látszik, az se perfekt, csak csudaszép, okos, klassz, vonzó, de lesznek apró hibái. Ezek a hibák okozhatják később a kapcsolat felbomlását, valami deficit jelentkezik, valami hiányosság, amit már-nem tudunk tolerálni.
Tapolyai Emőke:
Felelősségem felvállalása az, ami szabaddá tesz, s ez a szabadság pedig képessé tesz arra, hogy felismerjem, mi az, ami jó nekem, s ki az, aki mellett gazdagodhat az életem. … Ha felvállaljuk a felelősséget saját életünkért és kapcsolatainkért, akkor szabadságunk van az önmagunkkal való őszinteségre, a gyógyulásra – és ezáltal egy egészségesebb párkapcsolat kialakítására.
Varró S. Gábor:
Az a legrosszabb az egészben, hogy többnyire mi magunk is tisztában vagyunk azzal, hogy a mindennapi macerák hógolyóiból hatalmas lavina lesz, és… (tovább)

Saxum, Budapest, 2010

Bácskai Júlia – Tapolyai Emőke – Varró S. Gábor: Ex exek

Érdekes, ahogy olvasom @Bae_gold értékelését, nekem meg épp a középső rész tűnt nehezen emészthetőnek a jogász megfogalmazásai miatt… Ez a szép benne, hogy mindenki megtalálja a kedvére valót :)

Bácskai Júlia – Tapolyai Emőke – Varró S. Gábor: Ex exek

Az első része kifejezetten nem tetszett, emiatt nehezen jutottam át a következő pontra. A második, illetve harmadik rész már olvasható, érthető volt.

Rocketdog>!
Bácskai Júlia – Tapolyai Emőke – Varró S. Gábor: Ex exek

1/3-ad részben bölcsességeket, idézeteket, szólásokat puffogtat egymás után. Az ex-ek témáját, és az alcím (Miért vannak még itt, ha már nincsenek?) témáját csak kapargatja.
1/3-ad részben a válás jogi oldalát és maceráit mutatja be.
1/3-ad részben a rossz párkapcsolatokról szól.
Valahogy nem erre számítottam.

eeszter>!

A hegek emlékek, nemcsak sebeinkről, de gyógyulásunk sikeréről is.

PáldiKrisztina>!

Még annyi mindent mondhatnék neked,
mégis évek óta írok egy levelet.
Csak egyetlen sornyi hazugság – röviden:
„Már megtanultam élni nélküled.”
Jim Morrison

PáldiKrisztina>!

Mindaz vagy, amit valaha szerettek Benned.
És: mindaz vagy, amiért kiábrándultak Belőled.
Lietta di Cagliari

eeszter>!

Riasztó ez a kép, hisz a köztudatban valóban ez a hitvallás, miszerint én és a másik felem, aki kiegészít. Ebben a meggyőződésben két csapda van. Egyik, amely engedélyezi, hogy én egy fél legyek, valaki, akinek kiegészítésre van szüksége, valaki, aki önmagában nem teljes. A másik pedig, hogy a páromnak olyan tökéletesnek kell lennie, hogy pótolja, kiegészítse hiányosságaimat. Ezzel a megközelítéssel érthető, miért van annyi megkeseredett ember, annyi csalódott, kiábrándult párkapcsolat. Hisz önmagunk hiányosságaiért a másikat tesszük felelőssé. Nem igaz, hogy egy fél meg még egy fél egyenlő lesz egy egésszel (1/2 + 1/2 nem egyenlő eggyel). Mert a párkapcsolatokban nem összeadódnak, hanem szorzódnak az értékek, azaz egy félszer fél egyenlő egy negyeddel. Ha egy sérült ember egy sérült emberrel alakít ki kapcsolatot, akkor az csak sérülést okozó kapcsolat lehet.

Bae_gold>!

Szükséges, hogy egyénileg is megerősödjünk, hogy önmagunkban is kiegyensúlyozottan tudjunk élni. Nem kéne annyira félni az egyedülléttől, pontosan azért, hogy ne legyünk magányosak! A magány egyik legjobb ellenszere a dinamikus, mozgásban levő élet.

PáldiKrisztina>!

Nem a szerelem, hanem a barátság hiánya az, ami a házasságot boldogtalanná teszi.
Friedrich Nietzsche

Bae_gold>!

Ha képesek vagyunk elsiratni a gyerekkort, ami nekünk is járt volna, ami egészséges és szerethető kellett volna legyen, ha képesek vagyunk ezt a fájdalmat letenni és nem táplálni, akkor képesek leszünk felismerni az igaz szeretetet, ami szemünkbe néz, kíváncsi ránk, gyönyörködik, nem csupán a testünkben, de a lelkünkben is.

Bae_gold>!

Bölcs ember az, akit nem vágyai vezérelnek, hanem ő maga ura vágyainak. Úrnak lenni vágyaink felett pedig annyit jelent, mint ismerni azokat, szelektálni azok között, és egy belső értékrend által felállított sorrend szerint azokért küzdeni vagy azokat kontrollálni.

cassiesdream>!

De ne gondolja senki azt, hogy ez ilyen egyszerűen megy. Még az úgynevezett közös megegyezéses bontásoknak is szigorú feltételei vannak. Erre a megoldásra csak akkor adjuk a fejünket, ha a morális kérdéseken túl – egyéb, objektív kérdések, mint az eltelt idő és a véglegesség mellett – pozitív választ tudunk adni az alábbi kérdésekre:

Valóban „akarategységben” vagyunk volt házastársunkkal?
Ki tartsa, hogyan és hol közös gyermekünket?
Hogyan tartjuk majd a kapcsolatot gyermekünkkel? (Különösen fontos lehet ez a kérdés, a a szülők földrajzilag is külön kötöznek – más vidék, külföld.)
El kell-e tartanunk házastársunkat a házasság felbontása után?
El tudjuk-e osztani tisztességesen közös vagyonunkat?

Csakis abban az esetben hagyja jóvá a bíróság az egyezségünket, ha mindezekben és részleteikben meg tudunk egyezni, ráadásul azt is tudomásul kell vennünk, hogy egyezségünknek időtállónak kell lennie.