Elszakadás ​a szülői háztól 12 csillagozás

A megnyúlt köldökzsinór
Bácskai Júlia – Fischer Eszter – Mohás Lívia – Vekerdy Tamás: Elszakadás a szülői háztól

Négy író-pszichológus szempontjait ismerhetik meg e kötet olvasói a szülőktől való korai leválás – vagy éppen a túl sokáig tartó erős ragaszkodás – kérdéskörében. A kisgyermek-szülő viszony döntő módon befolyásolhatja egy fiatal egész életét, ezért nem kis dolog, mi történik anya és gyermeke, apa és gyermeke között a születéstől kezdve.

Saxum, 2011

prupul P

Érdekes, új nézőpontokat adó olvasmány volt most ez nekem. Leginkább Fischer Eszter írása tetszett belőle.
Megemlítik a könyvben a különböző (természeti) népeknél szokásos felnőtté avatási szertartásokat, valamint a népmesék hőseinek próbatételeit, mint a felnőtté válás útjának szimbólumát. Ez mind szép és jó és érdekes is, de csak fiúkról és királyfiakról/szegénylegényekről van szó (legalábbis a felhozott példáknál). Milyen mintája van a lányoknak, ők hogy válnak felnőtté? (Nem feltétlenül hiányolom ennek fejtegetését a könyvből, inkább csak egy továbbgondolásra érdemes szálnak tartom.)

KoŁibri

Nekem Bácskai Júlia írása tetszett belőle, sokatmondó és életszerű, hasznos és érdekes amivel lehet mit kezdeni.

Hajnalpir58

Ajánlott minden szülőnek és gyereknek.
Egy szülőnek nem szabad rátelepedni a gyermekére, hagyni kell a SAJÁT ÉLETÉT ÉLNI! Akkor örökre a te gyereked lesz, mert a szeretete megmarad!

Szécsi_Balázs

A könyv a szülő-gyermek kapcsolatok közül mutat be kifejezetten olyanokat, ahol a túlzott ragaszkodás miatt zátonyra futott a kapcsolat. Egyértelmű megoldással nem szolgál, hiszen minden ember más és más, viszont iránymutatásnak tökéletes. Minden szülőnek ajánlott olvasmány.

gjudit8

Érdekes és elgondolkodtató esettanulmányok, leírások a kamaszkorról, a felnőtté válásról. A kötetet az teszi igazán izgalmassá, hogy mind a szülői, mind pedig a gyermeki oldalt egyaránt bemutatja.

Ildikó_Korom

A felnőtt társadalomnak ideje elgondolkodni azon, miért nem mutat eléggé vonzó képet magáról. Elvárják, hogy a gyerek független és felnőtt legyen, de gúzsba kötik. Elvárják, hogy magára találjon, de közben a felnőttnek mondott felnőttvilágban gyerekesen viselkednek egyes szülők a magánéletben; gyerekesen viselkednek az ország vezetői a közéletben, méltatlanok a tiszteletre és arra hogy példaképek legyenek.

gjudit8

De a felnőtt, ha szeret valakit, nemcsak „használni” akarja a másikat, hanem felelősséget vállal annak jólétéért is. „Örömöd az én örömöm, bánatod az én bánatom.” A gyerek, minél kisebb, annál kevésbé ismeri ezt az érzést.

gjudit8

A mesék szimbolikus nyelvén király az, aki ura a saját életének. Uralkodik saját lelkének birodalmában – azaz, meg tudja fékezni indulatait, ösztöneit, szükség esetén késleltetni tudja vágyait, tűri a frusztrációt és a lemondást stb. –, és uralkodik az életterében is, tehát ésszerű döntéseket hoz, és kompetens módon képes a problémáit megoldani. Király az, aki nem szorul másra, akit nem irányítanak. Az érett személyiség másik ismérve a felnőtt párválasztásra való képesség. Birodalom és királylány-menyasszony, azaz autonómia és felnőtt párkapcsolat. A hős már alkalmas arra, hogy önállóan élje életét, és felelősen nevelje leendő gyermekeit.

gjudit8

Édouard Claparéde mondása: „Nem az a gazember, aki hazudik, hanem akinek hazudnak!”

gjudit8

Aki bort iszik, belemegy abba az ördög, de aki nem iszik, abban már benne van! [Pázmány Péter]

gjudit8

Érdemes szenvedélyesen keresni, az égiek nem adják ingyen azt a tudást önmagunkról, hogy mi végre vagyunk itt, és mi a műfajunk. Ha a kreatív ember erre nem jön rá, akkor büntetést kap az istenadta önostorozó korbáccsal.

gjudit8

Ha valakinek tehetséget az az Isten, korbácsot is ad hozzá, a korbács kizárólag önostorozásra szolgál – Truman Capote-nál olvasható ez az igazság.

gjudit8

Az elválás szenvedéssel jár. Vannak széplelkűsködő szülészorvosok, akik jó és érdekes élménynek mondják a szülést. Mennyire szeretném, ha egy varázslattal ez ostoba orvosok testébe és széplelkébe megjelenne – nem több, csak – egy tízórás vajúdás fájdalma. Akkor talán megtudnák, miről fecsegnek.

Pszichológiai hatáselemzés a médiáról
A média tünetei > A néző – a társadalom – tünetei