Elszakadás ​a szülői háztól 16 csillagozás

A megnyúlt köldökzsinór
Bácskai Júlia – Fischer Eszter – Mohás Lívia – Vekerdy Tamás: Elszakadás a szülői háztól

Négy író-pszichológus szempontjait ismerhetik meg e kötet olvasói a szülőktől való korai leválás – vagy éppen a túl sokáig tartó erős ragaszkodás – kérdéskörében. A kisgyermek-szülő viszony döntő módon befolyásolhatja egy fiatal egész életét, ezért nem kis dolog, mi történik anya és gyermeke, apa és gyermeke között a születéstől kezdve.

Saxum, Budapest, 2011

Platón · Truman Capote

prupul P>!

Érdekes, új nézőpontokat adó olvasmány volt most ez nekem. Leginkább Fischer Eszter írása tetszett belőle.
Megemlítik a könyvben a különböző (természeti) népeknél szokásos felnőtté avatási szertartásokat, valamint a népmesék hőseinek próbatételeit, mint a felnőtté válás útjának szimbólumát. Ez mind szép és jó és érdekes is, de csak fiúkról és királyfiakról/szegénylegényekről van szó (legalábbis a felhozott példáknál). Milyen mintája van a lányoknak, ők hogy válnak felnőtté? (Nem feltétlenül hiányolom ennek fejtegetését a könyvből, inkább csak egy továbbgondolásra érdemes szálnak tartom.)

Hajnalpir58>!

Ajánlott minden szülőnek és gyereknek.
Egy szülőnek nem szabad rátelepedni a gyermekére, hagyni kell a SAJÁT ÉLETÉT ÉLNI! Akkor örökre a te gyereked lesz, mert a szeretete megmarad!

KoŁibri>!

Nekem Bácskai Júlia írása tetszett belőle, sokatmondó és életszerű, hasznos és érdekes amivel lehet mit kezdeni.

Drazsi >!

A könyv a szülő-gyermek kapcsolatok közül mutat be kifejezetten olyanokat, ahol a túlzott ragaszkodás miatt zátonyra futott a kapcsolat. Egyértelmű megoldással nem szolgál, hiszen minden ember más és más, viszont iránymutatásnak tökéletes. Minden szülőnek ajánlott olvasmány.

gjudit8>!

Érdekes és elgondolkodtató esettanulmányok, leírások a kamaszkorról, a felnőtté válásról. A kötetet az teszi igazán izgalmassá, hogy mind a szülői, mind pedig a gyermeki oldalt egyaránt bemutatja.

Chöpp >!

Igen, az élet folytonos változásból és átalakulásból áll, amit jó lenne rugalmasan megvalósítanunk.

13. oldal Vekerdy Tamás: Ki vagyok? Mi vagyok?

Chöpp >!

Platón szerint a legfontosabb kérdés nem az, hogy miként védheti meg magát az ember mások igazságtalanságaival szemben. Ennél sokkal magasabb morális kérdésre kell válaszolnia a felnőtté váló ifjúnak: miként védje meg magát attól, hogy igazságtalanságot kövessen el másokkal szemben?

35. oldal Bácskai Júlia: Megnyúlt köldökzsinór

Kapcsolódó szócikkek: Platón
Chöpp >!

A „ki vagyok, és milyen vagyok” kérdése égetően érdekli a kamaszt. Mintha másodszor is megszületne az énje.

151. oldal Fischer Eszter: Elszakadás a szülői háztól

Chöpp >!

A kamasz gyengéd elfogadást igényel, de ezt nem tudja kimutatni.

22. oldal Vekerdy Tamás: Ki vagyok? Mi vagyok?

Chöpp >!

Kontra György, az egykori kitűnő orvos-biológus-pedagógus-pszichológus, arra a kérdésre, hogy mit tehetünk a kamaszért, így válaszolt: – Elviseljük a jelenlétét!

22. oldal Vekerdy Tamás: Ki vagyok? Mi vagyok?

Chöpp >!

A saját életéért teljes felelősséget vállalni, ezt nem tudják a leválni képtelen gyerekek.

133. oldal Mohás Lívia: Leválás vagy kapaszkodás?

Chöpp >!

Végső soron mindenki magányosan éli a belső életét.
Bármilyen életút adatott, bármilyen kicsi vagy nagy a család, a saját életének ki-ki önmaga adja meg az értelmét és a célját.

94. oldal Bácskai Júlia: Megnyúlt köldökzsinór

Chöpp >!

A kamaszok változatos módokon jelzik, hogy ők már nem tartoznak a családhoz, ők „másmilyenek”.

161-162. oldal Fischer Eszter: Elszakadás a szülői háztól

Chöpp >!

Ami eddig jó volt, sőt elemi módon szükséges volt, az most káros, törésekhez vezet. Hogy is mondja Rudolf Steiner, a Waldorf iskola alapítója? „Tisztelettel fogadni, szeretetben nevelni, szabadságban elengedni.”

10. oldal Vekerdy Tamás: Ki vagyok? Mi vagyok?

Kapcsolódó szócikkek: Rudolf Steiner · Waldorf-iskola
Chöpp >!

A 90-es évek agyfiziológiai kutatásai szerint a kamasz agyában valóságos átépítés zajlik. Eddig kialakult struktúrák eltűnnek, és eddig nem volt kapcsolati rendszerek alakulnak ki.

21. oldal Vekerdy Tamás: Ki vagyok? Mi vagyok?