Akit ​a kalapból kihúztál 15 csillagozás

A párkapcsolatok pszichológiája
Bácskai Júlia: Akit a kalapból kihúztál

A párterápiában a legtöbbször visszatérő téma a párkapcsolat. Vagy azért, mert még nincs, vagy azért, mert már nincs; vagy azért, mert szeret is, létező a kapcsolat is, csak épp nem működik jól.
A pszichológusnak nem dolga ítélkezni, vagy a beszélgetőtársat minősíteni. Tanácsadás helyett a szavak mögött bujkáló érzésekre figyel. Megpróbálja másképp láttatni a dolgokat, tükröt mutat.
Az élet dolgai sorozat új kötetében Bácskai Júlia pszichológus „szabadszóműves” történeteit olvashatjuk szellemes, oldott fogalmazásban.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Az élet dolgai

Saxum, Budapest, 2008

Bácskai Júlia: Akit a kalapból kihúztál A párkapcsolatok pszichológiája

Valószínűleg tizen- huszonévesen kellene a könyv mondanivalóját oktatni…így negyven felett már nem mondott újat, max. magamra (kapcsolataimra) ismertem az egyes jellemrajzokból.
De a legtöbb jellemzés azért nem állja meg a helyét, mert olyan, mint egy horoszkóp, egyes részek igazak adott egyénre, a többi az kevert vonás a többiből átcsúsztatva.
Példákon át is bemutatja a párkapcsolatokat, hááát, félelmetes élethelyzetek vannak.
Megtudjuk a nővé válás folyamatait, amit igazából végig sem gondol egy anya/lány, hogy milyen háttere van…hogy igenis kell a felvilágosítás még intim témákban is. Mert félelmet kelt, amit nem ismerünk. (menstruáció, szex…)
Ízelítőt kapunk a nő- (aki bizonyít, aki kevésre tartja magát, aki mohó, aki mást nem tehet) és férfitípusokból (Don Juan, Erőspista, Professzor úr, Mr.Biznisz, Don Romantico, Édes pofa).
Megismerhetjük a szeretet típusait is: a csigaházas, a rágcsáló, a becsmérlő, az önbecsmérlő, a jégcsap, az oknyomozó.
Egy olvasást megér, ha másért nem, véleményezésre :)

OlvasóMókus>!

Bácskai Júlia: Akit a kalapból kihúztál A párkapcsolatok pszichológiája

Amikor hazavittem ezt a könyvet a könyvtárból, a párom elkerekedett szemekkel és rémült arccal kérdezte, hogy „Mi ez a könyv?”. Azt gondolta, hogy baj van a párkapcsolatunkkal és azért olvasok ilyet. Nincs semmi baj vele, de attól még szeretek ilyen könyveket olvasni, meg úgy általában mindent, ami a pszichológia tárgykörébe tartozik. Ez a könyv egy kicsit csalódás volt, mert nagyon felületes volt és inkább csak tipizálta a párkapcsolatokat. Milyen fajtái vannak, milyen nő típusok, férfi típusok vannak. Nem lett volna ezzel gond, ha nem az unalomig mindenki által ismert dolgokról szólt volna és főleg, ha nem lett volna ennyire felületes.

serengeti P>!

Flow élmény ("nembíromletenni" érzés): 5
Stílus (írói): 5
Ötlet (eredetiség): 2
Tartalom (mondanivaló): 3
Hitelesség (könyv világának átélhetősége): 5

Szakmailag és műfaját tekintve elég jó, de azért messze nem kifogástalan kötet. Elsősorban a pszichológiát népszerűsítő, ismeretterjesztő, félig-meddig szórakoztató irodalomnak mondanám. Kellemes olvasmányélményt adott a könyv, nehezen bírtam letenni. Bácskai Júlia jó író, nagyon kedvelem a stílusát. Milliószor feldolgozott ötletből született a kötet, ami a párkapcsolatok típusait, az egyes szereplők érzelmeinek és gondolatainak leírását tartalmazta, előadássorozat-szerű formában. A tartalom elnagyolt, nem eléggé kidolgozott, így csekély mondanivaló jut csak át az olvasóhoz. Hitelesség szempontjából azonban meggyőző, a könyv világa jól átélhető. A kötet mindvégig izgalmas, érdekfeszítő.

Sha>!

Bácskai Júlia: Akit a kalapból kihúztál A párkapcsolatok pszichológiája

Ha ebben mindenki számára kevés dolog lenne felsorolva, akkor a világnak nem itt kellene tartania. Szerintem.

Bácskai Júlia: Akit a kalapból kihúztál A párkapcsolatok pszichológiája

Nem rossz könyv, de én többet vártam. Ha ilyen jellegű könyvet olvasom, szeretek mélyebben belemenni a témákba..ezért kissé felszínesnek tartom. Helyenként bele-bele kezd az adott témába és el is vágja. Ettől függetlenül van belőle mit tanulni, főleg a fiatalok körében.

Chöpp >!

Kevés az ígéret. Kevés a jó szándék. Kevés a szerelem. Ha nem jó ember, ha nem hozzád illő, ha nem akar alkalmazkodni, ha nem tiszteli a változásaidat, ha nem tud jól veszekedni és jól kibékülni, ha erősíti a szakadékot közted és a szüleid között, ha nem fogadja el a barátaidat, ha nem megbízható, ha nincs egy szinten Veled…, ha beteg, ha szenvedélybeteg, ha nem tisztességes Veled, ha nem tisztességes a munkában, a pénzügyeiben, ha nem tud adni, csak kapni, ha nem tud kapni, csak adni, ha nem mutatja ki az érzelmeit, ha nem kutatja ki az érzelmeidet, ha… ezer ok jöhet közbe, ami miatt vége lehet.

Nyufymano>!

Aki vár, az gyakran elveszíti a hitét és a bizalmát. Bizalmát a másikban, a kapcsolat komolyságában és önmagában. Elveszítheti a kedvét is, ha már irreálisan hosszúnak érzi a várakozási időt, ha már régen a döntés a legfőbb témájuk, ha úgy érzi, csak ürügyeket keres a másik, valójában nem is akarja vele leélni az életét. Attól fél, hogy jól megvannak, de mégse vállalja őt a jövőben. Jó érzés, hogy vele jár szórakozni, jó, hogy őt hívja, ha beteg, vagy ha vásárolni kell, ha bármi másban dönteni kell. Csak éppen róla és kettőjükről nem képes döntést hozni.
A túl sokáig halasztott döntések súlyos károkat okozhatnak.

Nyufymano>!

Az egyenrangú és egyenjogú kapcsolat egyedüli biztosítéka az őszinteség lehet. Ha vállalni tudja mindkét fél önmagát, a kedvteléseit és a saját vágyait, anélkül, hogy szerepet játszana a másik előtt. Kis fickándozássá szelídül a vad harc, apró fricskázássá a kíméletlen boksz, ha mindketten önmagukat adják, s ha mindketten elfogadják a másik bolondságait úgy, ahogy vannak.

Nyufymano>!

[…] az érzelmeinket nem tanácsos letagadni. Érdemes őket felismerni, önmagunk előtt elismerni, a másikkal megismertetni. Így több esélyt adunk a boldogulásnak, hátha megszeret, aki tudja, hogy szeretjük. Mert ilyen hiú fajta minden ember, annyira jólesik, ha tudjuk, szeret valaki, hogy már ettől igencsak rokonszenves lesz az illető. Ha örök titok marad, sose tudja meg, kit választhatott volna, vagy ki az, aki őt kiválasztotta és megszerette.

Szédültnapraforgó>!

A spirális gondolkodás minden élethelyzetben működik. Ha ügyesnek és tehetségesnek érzed magad, az is leszel, ha az leszel, annak is érzed magad. Ha pozitív spirálok élnek benned, nem kell neked pszichológus.

Szédültnapraforgó>!

…tudta, hogy ez kegyetlen világ, nem az él jól, aki azt kiérdemli.

Szédültnapraforgó>!

A legszerelmesebb kapcsolat is megromolhat, ha naponta veszekedni kell, mert ő nem ágyazott be, vagy nem tette el a mosatlan edényt.

Nyufymano>!

Nem várhatja senki a szeretetet másoktól, amíg önmagát nem szereti, amíg nem tudja kisugározni, hogy lehet őt szeretni, mert megéri, mert megérdemli.

Nyufymano>!

[…] érzelmeket nem lehet másoktól követelni, azok vagy jönnek, vagy sem, ha jönnek, elkaphatjuk, viszonozhatjuk, vagy el is ugorhatunk előlük.

Nyufymano>!

De mindent elkövethetnek KETTEN, hogy napról napra jó és jobb legyen együtt.