A ​másik arcod 27 csillagozás

Bácskai Júlia: A másik arcod

A ​másik arcod fiktív beszélgetés pszichológusnő és páciens (történetesen egy fiatal nő), illetve pszichológusnő és férj között. A könyv azokról a nőkről szól, akik gátlásokkal küszködnek, kevés önbizalommal, függőségben élnek. A pszichológus látja a benne rejlő másik arcot, az ő szemével kísérjük az úton: hogyan lesz valaki önmagát vállaló, független, szabad nővé. A szerző közel 200 pszichoszínházi előadás tapasztalatával írta meg könyvét, amely mindannyiunkról és mindannyiunkhoz szólnak. Bácskai így ír könyvéről: „ÖSSZEGYŰRVE. Ez a kifejezés mindenkire érvényes lehet, aki pszichológushoz megy. Összegyűrődött az élete, az arca. Ez a könyv azokról a nőkről szól, akik gátlásokkal küszködnek, kevés önbizalommal, függőségben élnek. A pszichológus látja a benne rejlő másik arcot, az ő szemével kísérjük az úton: hogyan lesz valaki önmagát vállaló, független, szabad nővé. A MÁSIK ARCOD (Ki) talált történet. Lehet, hogy Rólad is szól, vagy valaki másról, akit ismersz. Talán jobban… (tovább)

Jaffa, Budapest, 2008

Babesz>!
Bácskai Júlia: A másik arcod

Olvasás közben úgy éreztem, nem kínál megoldásokat, nem mutatja az utat. A főszereplő páciens felé sem alakult ki szimpátiám. Jobbra számítottam.

Piedra>!
Bácskai Júlia: A másik arcod

Nem volt kiemelkedő, csak szimplán jó, igaz kicsit rövid volt.

kisstade>!
Bácskai Júlia: A másik arcod

A könyv hátulján azt írták „talán rólad szól…” Igen én megtaláltam benne önmagam, és szinte az összes ismerősömet is. Jó volt olvasni, a „félig igaz” történetet (hiszen az író a pácienseiről mintázta) és látni, hogy van kiút, van megoldás a problémákból és lehetőség van egy jobb életre, annak ellenére is, hogy milyen volt a gyerekkorod, vagy előtte az életed.
A könyvtől valóban nem kapunk kész megoldásokat, de én ezt egy cseppet sem vártam el – hiszen mindenkinek egyéni módszerre van szüksége – tehát nem ért csalódás ezen a téren.

Babesz>!

A Tóra szerint az első gyermek, akit fel kell nevelned, te magad vagy. Akárhány éves korodban is kezdenéd.

Pernilla>!

– […] elszakadnék a férjemtől, de a megszokás biztonságot ad, a 16 év együttlét, tudom, mire számítsak, még a kiszámíthatatlansága is „megszokott”. Még a hűtlenségeit is előre tudhatom.
– Igen. Ezt jelenti. Mindenki fél az újtól, az ismeretlentől. A halálfélelem is ezért a legmélyebb, legősibb félelem, mert nem tudjuk elképzelni, mi lesz velünk a Nagy Semmiben.
– Az elvonás? Talán elvonási tüneteim lennének a férjem nélkül?
– Bizony. Az identitás-vesztés alatt azt értem, hogy most tudod, ki vagy. Te vagy Halász Kálmán felesége. Halász Kálmánné – még hangsúlyosan a része vagy a neveddel is. Tudod, kihez mész haza, kit vársz este vagy kit küldesz el, ha haragszol rá. Ha valakit naponta megver a férje, az is része az identitásának: az vagyok, akit a „Józsi” jól elnáspángol. Alkoholista: az vagyok, aki megissza a 4 sört esténként. Mi leszek, ha ez se leszek?

Kapcsolódó szócikkek: identitás · válás
tamii>!

Jobban megértem magam az állatokkal, mint az emberekkel. Mert egyenesebbek, kiszámíthatóbbak.

cassiesdream>!

Az ateisták egyszerű sült galambot emlegetnek, de mindenki várja a csodát kívülről, amelyet nem épített fel belülről. A trénerek meg azt sugallják: minden rajtad áll, vedd a kezedbe az életedet. Én meg azt mondom, tedd, amit akarsz, de ne akard, amiért nem tettél semmit.

cassiesdream>!

Érdekes jelenség, amit úgy nevezek: a pszichológia holdudvara. Elég, ha a családból egy ember érzi elérkezettnek az időt, hogy a konfliktusok miatt pszichológushoz forduljon. Ő rendszeresen jár, másképp néz magára, mert másfajta figyelmet élvez a terápia során. Átgondolja az életét, a pszichológus egyfajta tükröt mutat, azt, ahogy kívülről látja a kapcsolatokat. Visszajelzéseket ad. Aki ezt fogadja, továbbadja. Másképp beszélget a körülötte lévőkkel, próbálja őket is megérteni, elfogadni. Ezek után a környezetében élők is változni kezdenek, pedig nem is járnak pszichoterápiára. […] Ezt nevezem a holdudvarban lévők passzív gyógyulásának.

Ninácska P>!

azt hallottam, hogy van, akiről már az elején lemondanak, mert reménytelen

annepage>!

Amíg nincs semmid, attól félsz nem is lesz. Ha már van, attól rettegsz, hogy valaki elveszi. Amíg nincs senkid, attól félsz, hogy nem is lesz. Ha már van, attól rettegsz, hogy valaki elveszi, vagy valami miatt elveszíted őt.

tamii>!

Mindenkinek van lelke. De nem mindenki engedi meg magának, hogy lelki életet éljen. […] A férfiakat úgy szocializálják, hogy ne sírjanak, ne hagyják el magukat, ne panaszkodjanak, ne álmodozzanak, ne legyenek érzékenyek. De ez nem azt jelenti, hogy belül üresek!

cassiesdream>!

Hogyan változik valaki a pszichoterápia időszakában? Túlzás lenne azt állítani, hogy a pszichoterápia hatására. A változáshoz ő maga is kell, az elhatározása.

Kapcsolódó szócikkek: pszichoterápia
cassiesdream>!

Hol a határ az igényesség, a maximalizmus, a kötelességtudat és a megfelelési kényszer között? Nem egyszerű megállni, hogy ne tegyél még többet és többet, ha így vagy bekódolva: te legyél a legokosabb, a legjobb.