Újlipócia 14 csillagozás

Bächer Iván – Teknős Miklós: Újlipócia Bächer Iván – Teknős Miklós: Újlipócia

Újlipótváros földje az ősidők óta lakott.
Lassan száz éve.
Azelőtt területét malmok, fatelepek, raktárak borították, azoknak előtte meg homok pergett itt csupán.
De aztán megtelepedett és remek lakhelyre lelt itt az ember is. Köszönhető ez a jó természeti adottságoknak, kedvező éghajlati viszonyoknak, a víz közelségének, a kemény, de gondosan trágyázott talajnak.
A növényzet dús és változatos, az állatvilág fajokban gazdag.
Itt még nagy számban föllelhetők bennszülött őslakók, akik öreg korukban is abban a lakásban, házban, utcában élnek, amelyben születtek.
A bennszülöttektől, de a telepesektől sem kell tartani, az újlipóciánerek többsége – bár kicsit nehezen idomítható – alapjában véve szelíd, barátságos, vendégszerető. Igaz, ha élőhelyét veszély fenyegeti, tud kemény is lenni és harcias.
Erről a változatos vidékről, ezekről a sokat próbált emberekről, az itt lévő érdekes házakról, zegzugos utcákról, tágas terekről szól ez a kis képeskönyv.

Eredeti megjelenés éve: 2009

Ab Ovo, 2014
Ulpius-ház, Budapest, 2009

Habók P>!
Bächer Iván – Teknős Miklós: Újlipócia

Ha nem ott töltöttem volna gyerekkoromat, és félig a fiatal-felnőttet, lehet, hogy nem értékelem ennyire. Ezeket a részleteket valószínűleg az élvezheti, aki látta és emlékszik ezekre a helyekre, ezekre a boltokra, ezekre az emberekre. Én viszont – mint egykori lakó – nagyon élveztem.

szibolya >!
Bächer Iván – Teknős Miklós: Újlipócia

Kár, hogy nincs benne térkép. Hiába járok gyakran a környéken, nem tudom, melyik utca melyik.
Az eleje érdekes, részletes, a közepe szomorú, a végere rövidebb, összecsapott kissé.

Ulpius-ház, Budapest, 2009
Wish P>!
Bächer Iván – Teknős Miklós: Újlipócia

Aki ismeri a környéket, annak érdekes olvasmány. Igazán szerintem csak azok értékelik, akik szeme előtt már ott lebeg amiről olvasnak, újlpióciai kalandozásuk során együtt emlékeznek és nézelődnek Bacher Ivánnal.
Aki nem járatos arrafelé, annak javaslom, hogy a kezében a könyvel sétáljon egy nagyot és megtekintheti miről is Bacher.

Én a kettő között vagyok: évekig a környéken dolgoztam, ismerőseim is laktak arra, azaz nem vagyok bennfentes, de volt mire emlékeznem.

egy_ember>!
Bächer Iván – Teknős Miklós: Újlipócia

magamfajta újlipóciai polgárnak érdekes lehet, de mást aligha fog lázba hozni

pelika_Bp >!

A régi újlipótvárosiak zongorát tartottak a háznál, nem kutyát. Az is hangos, de legalább nem kell naponta háromszor levinni.

Az újlipót kutyákról

psn>!

Ahol a minisztériumok kezdődnek, ott ér véget az emberlakta föld.