150 ​év 4 csillagozás

Megannyi budapesti íz
Bächer Iván: 150 év

Bächer Iván ebben a könyvében néhány generáció hagyományaira visszatekintve olyan ételek receptjeit adja közre, melyek többségében ismerős ízeket, hangulatokat elevenítenek fel bennünk. A mai olvasó azonban már nem biztos, hogy ismeri elkészítésük mikéntjét, és azt a kultúrát, életmódot, melyben természetesek voltak. Bächer nem hagyja magára az olvasóját, és szabadon engedve anekdotizáló énjét, a hozzávalók közé vegyítve, sok mindent elmesél a régi világról.

Eredeti megjelenés éve: 2006

Fővárosi Gázművek, Budapest, 2006

hadorka
Bächer Iván: 150 év

Bächer Iván: 150 év Megannyi budapesti íz

Mind közül a kedvenc könyvem. Abszolút egyedi, különleges, stílusában és akár hasznosságában is rendkívüli. Imádom! Kár, hogy nem lesz több ilyen sohamár :(

psn P

A sólet a magyar zsidóság a magyarsághoz való asszimilációjának egyik legszebb megnyilvánulása.

lauranne

Gőzgombóc
Gőzgombóc lesz – nyilatkozik meg váratlanul.
Ilyenkor gyakorta támad is némi ellenvetés, valaki mindig odanyafogja, hogy ő azt nem szereti, vagy hogy már megint gőzgombóc. Ő azonban mit sem törődik ezzel, már veszi is elő a kiló réteslisztet, belemorzsolja az élesztőt, beleüt egy tojást, kis olajat csurgat reá, kis cukrot, tejet ad hozzá, s kezdi dagasztani a tésztát. Dagaszt és dagaszt, s beszívja közben a nyers tészta friss illatát, s feltolulnak benne a gyermekkor tésztaemlékei, a szelíd gömöri vidéken termő varázslatos tésztarudacskák, a mindenféle gubák, tócsnik, lepénykék, cicegék, haluskik, galuskák, táskák, derelyék és gombócok és gombócok és gombócok mindenekelőtt, almás, szilvás, ringlós, lekváros, káposztás, krumplis, húsos gombócok, ezek a hamisítatlan osztrák-cseh-tót-magyar tésztagurigák, amelyeknek igazán ott a legjobb a zamatuk, odafen, a gömöri dombok, hegyek között. S eszébe ötlik, s rögtön meséli azt a füstölt húsos krumplisgombócot, amelynél laktatóbb étel egész Gömörföldön nincsen, s amelyet gulka néven tiszteltek, s amelyet nagynénje tudott készíteni legesleginkább. A gulkához a húsvéti sonka maradékát darálták le, s vegyítették el tört, főtt krumplival, két tojássárgájával, sóval, borssal, kevés liszttel, a tojások fölvert habjával. A masszából nedves kézzel kellett gombócokat formálni, lobogó vízben kiőzni, majd azokat – s most jön a lényeg – zsírban pirított, apróra vágott hagymában megforgatni. Jó gyermekfej nagyságúak voltak azok a gombócok, s egynél többet bizony csak az bírt megenni belőle, aki aznap nyolc-tíz órát aratgatott már előtte. Mire ideér a mesében, megkel a tészta, amit gyúródeszkára helyez, kinyújt, négyzetekre szel, persze az unokagyerek segedelmével, aki mindvégig ott van, tésztaközelben. A kockák közepébe baracklekvárt kanalaz, s gombócot kerekít belőlük, kivajazott tepsibe sorakoztatja, vizet önt alá, lefedi, és sütőben meggőzöli. Mikor kész, meglocsolja olvasztott vajjal, és meghinti diós-kakaós porcukorral. Mielőtt az asztalra tenné, kivesz két gombócot, és elrejti azokat a kredenc zugába, hogy legyen estére a kisgyereknek. Hisz tudja ő azt jól, hogy addigra nem maradna különben, mint ahogy valóban, nem is marad. Persze, mondani nem kell: aki hangoztatta fennen, hogy ő mindent megeszik, egyedül a gőzgombócot nem szenvedheti – a legtöbbet belőle az zabálja fel.

120. oldal (Jaffa, 2006)

lauranne

Sertéscsülök pékné módra
Hozzávalók: sok idő, sok csülök, sok hagyma, sok burgonya
Mi a lényege ennek a különleges – és gyaníthatóan szintén csak a boldogult Monarchia területén ismeretes – kosztnak?
A lényege, mint oly sok dolognak e világon – az idő. A pékné-féle csülökhöz nem kellenek ritka avagy drága belevalók, egzotikus fűszerek, nem kell ide semmiféle trükk, csalafintaság, rafinéria.
Csülök kell, hagyma, krumpli, só és idő, idő, idő.
Sertéscsülök pékné módra
Hozzávalók: sok idő, sok csülök, sok hagyma, sok burgonya
Csülök kell, hagyma, krumpli, só és idő, idő, idő.

46. oldal (Jaffa, 2006)