A ​középkor magyarországi könnyűlovassága 6 csillagozás

X-XVI. század
B. Szabó János: A középkor magyarországi könnyűlovassága

„Akár kimondva, akár kimondatlanul, abban számos hazai kutató egyetértett, hogy sok korábbi és későbbi nép fegyverzete, taktikája hasonló volt a honfoglaló magyarokéhoz, sőt némelyek szerint kifejezetten azonos volt azzal. A hagyományosnak számító filológusi vagy régészeti megközelítés mellett érdemesnek tűnt tehát egy másik irányból, a történeti párhuzamok felől is alaposabban megvizsgálni a középkori magyar lovasság hadviselését.”

„Jelen munka pedig már arra is rámutat, hogy egyes korábbi véleményekkel szemben a hagyományos íjász könnyűlovasság jelenlétével egészen a XVI. század elejéig számolni kell Magyarországon.”

Attraktor, Máriabesnyő-Gödöllő, 2017

Qedrák P>!
B. Szabó János: A középkor magyarországi könnyűlovassága

Be kell valljam, hogy alaposan megizzasztott ez a könyv. Nemcsak azért, mert hihetetlenül sűrű szövegről van szó, hanem azért is, mert a témában való járatlanságom okán annyi új információ zúdult a nyakamba, hogy nehéz volt újrastrukturálnom a korábbi téves ismereteim nyomán keletkezett űrt.
A színlelt visszavonulás volt a kalandozó magyarok rendszeres taktikája a csatáknál? Hát nem igazán. Sőt, Karoling ellenfeleik a 843-as verduni hadijátékokon maguk is ezt a taktikát gyakorolták, így még csak azt sem mondhatjuk, hogy ismeretlen lett volna nyugaton. A magyarok elfelejtették volna könnyűlovas harcmodorukat? Ez sem igaz, a későbbi évszázadokban is megmaradt a könnyűlovasság jelentősége. És így tovább, pontról pontra szétszedve az egyébként oly' népszerű, és a közvéleményben erős beágyazottsággal bíró elképzeléseket.

Emellett persze az ellenfelekről csakúgy képet kapunk, mint például a sztyeppei népekről vagy a sztyeppei gyökerekkel rendelkező mamelukokról. Talán pont ez az egyik apróbb hibája a kötetnek, hogy alapvetően eltérő tanulmányokat kellett összefésülni. Inkább szakmaibb vagy mélyebben érdeklődő olvasóknak ajánlom a szerző többi kötetével szemben.

attatoth P>!
B. Szabó János: A középkor magyarországi könnyűlovassága

A témában már sok mindenről olvastam, hallottam, azonban ez a könyv rengeteg újdonságot nyújtott nekem. Ilyen volt a huszárság kialakulása kapcsán a balkáni könnyűlovassággal kapcsolatos információk sokasága. A középkori fegyverekkel és azok elnevezésével kapcsolatos ismeretek nagy része újdonság volt nekem. Meglepő, hogy egyes fegyverekről a nevükön kívül milyen keveset tudunk, sőt még „kard” szavunk középkori használata körül is vannak érdekességek. Rá kellet jönnöm számos dologról valószínűleg téves elképzeléseim voltak. Ez szakkönyv, ezért néhol talán kevésbé olvasmányos részek is vannak benne.Pár helyen kissé homályosan fogalmazott. Egy alapvető hiányosságát tudom említeni: nincsenek benne képek, ábrák. Bár a kötetben szereplő megállapításokat nem kell szentírásnak venni (hiszen néhol igen kevés forrásunk van), azért érdemes lenne az eredményeit történelem oktatásunkban is felhasználni.