Óda ​az erotikához 8 csillagozás

avagy a szexualitás védelmében
B. Élthes Eszter: Óda az erotikához B. Élthes Eszter: Óda az erotikához

Szeretném hangosan kikiabálni: nem szégyellem, hogy: – nem járok nudista strandra, – nem fürdök még félmeztelenül sem, – nem tartom modernnek, sőt nagyon is elítélem ezt a mindinkább elterjedő újabb szokását túlcivilizált világunknak, – nem rajongok a homoszexuálisok agresszivitásáért, – nem tudom elviselni, sőt rombolónak tartom a mindent és mindenkit demoralizáló kulturális áramlatot, – féltem a világot, az utánunk jövő nemzedéket a mi erkölcseinktől. Szeretnék újra szorongás nélkül szórakozni barátaimmal, régi barátokkal, anélkül, hogy azzal a meglepetéssel számolnom kellene, régi ismerőseim mikor vetkőznek meztelenre mellettem. Szeretnék újra társaságban lenni, ahol nem tartanak reménytelenül konzervatívnak.

Editorg, Budapest, 1987
152 oldal · ISBN: 9635006861 · Illusztrálta: Reich Károly

B. Élthes Eszter: Óda az erotikához avagy a szexualitás védelmében

A könyv címe igencsak félrevezető, ez bizony nemhogy nem óda, de mint eszmefuttatás is borzasztóan zavaros, és rengeteg butaságot tartalmaz. Bár a szerző rögtön az elején leszögezi, hogy ő nem prűd, (ugyanúgy, ahogy a folyton zsidózó figurák is kikérik maguknak, hogy ők nem antiszemiták), az objektív kritériumok alapján megállapítható, hogy ez bizony itt a prüdéria hitvallása. Amivel tulajdonképpen még nem is lenne semmi baj, – sokan vagyunk, sokféleképpen gondolkodunk a világról. Azonban a szerző annyira hiányos és téves ismeretekkel rendelkezik pl. a nudizmusról vagy a homoszexualitásról, ami egyszerűen hajmeresztő! A homoszexualitás NEM betegség, és pláne nem fertőző!
Sajnos a féltudás károsabb, mint a teljes tudatlanság, pláne, hogy ez tényleg úgy terjed mint a nátha… Számomra sokatmondó az is, hogy B. Élthes Eszter napjainkban pl. homeopátiával gyógyítja a szénanáthát.
Ez a könyv talán még aktuálisabb most, mikor a hölgy által büszkén hirdetett torz, bigott, konzervatív szellemiség az uralkodó, és valóban nem Nyugat felé közelítünk, hanem keleti a szélirány (aminek ő és a hozzá hasonlók nyilván örülnek is). És mint vitairat tényleg remekül helytáll, hiszen minden mondata vitára sarkall. Ez egy tagadhatatlan erénye.
    Reich Károly illusztrációi semmi összefüggésben nincsenek a szöveggel, de ezen már nem is akadtam fenn. Sokkal komolyabb gondok vannak a tartalommal, amint azt az idézetekkel is próbáltam érzékeltetni.

Aurore

B. Élthes Eszter: Óda az erotikához avagy a szexualitás védelmében

Óda az erotikához a misszionárius pózhoz – avagy a szexualitás védelmében egy prűd nő szenvelgései

Nagyon régen olvastam, most Apám hagyatékát böngészgetve ráleltem, hogy mi is volt ez a könyv. Mindegy milyen fiatal voltam, de már akkor is feltűnt, hogy ennek a nőnek fogalma sincs a szexről. Amit disznóságnak állít be, na az az, ha normálisan csinálják. Azt hiszem, ez a könyv tipikus esete a „ha csöndben maradtál volna, bölcs maradtál volna” mondásnak.

orsiw

B. Élthes Eszter: Óda az erotikához avagy a szexualitás védelmében

Először nekem is furcsa volt, mert valóan egy prűd nő szenvelgéseit olvashattam. Ez tíz éve volt, most véletlenül megtaláltam és betettem a mellékhelységbe, hogy röhögni jó lesz…Sajnos viszont vannak benne nagyon igaz dolgok is a férfiakról, párkapcsolatok működéséről. Ma már más szemmel nézem, és elkeseredtem, sokszor mennyire igaza van. A szexuális részhez nem fűzök semmit, azt mindenki az egyéni habitusa szerint kezelje. Itt inkább az erkölcsi-társadalmi rész, ami figyelemfelkeltő, talán amiatt, mert aktualitását nem veszítette el, azokat a problémákat, amik akkor éltek, mára sem sikerült megoldanunk. Az pedig más kérdés, hogy privát életében egy nem hétköznapi házasságról volt szó, nem azért, mert egy híres színész társa volt, hanem mert nem is éltek együtt, ráadásul nyitott házasságban, amit ő „eltűrt”. Így alapvetően válasz nélkül maradtam, mint olvasó: melyik jobb? Ha magabiztosan hülyítem magam azzal, hogy egy párkapcsolat viszonylag jól működhet, vagy elfogadom, hogy szolgája legyek a társamnak, és időnként juthat nekem belőle egy-egy konc? Egy szeretetmorzsa tőle? És valóban, a könyvben az egyetlen erotikus dolog Reich Károly grafikái. (A könyborítót vajon miért nem ő?)

serengeti P

Flow élmény ("nembíromletenni" érzés): 3
Stílus (írói): 3
Ötlet (eredetiség): 2
Tartalom (mondanivaló): 2
Hitelesség (könyv világának átélhetősége): 2

lilijan

B. Élthes Eszter: Óda az erotikához avagy a szexualitás védelmében

hát… nem voltam lenyűgözve. nem is irodalmilag kívántam értékelni a dolgot, hanem tartalmilag – az is igaz mondjuk, hogy én nem éltem a mű születésekor, így nem tudhatom, hogy abban a kontextusban mit jelentettek ezek a gondolatok.

Carmilla

…még ma is hiszem, és állítom, hogy az igazán, őszintén szerető nő nem tűri el sokáig, hogy becsapják, megcsalják… Hogy az a feleség, aki otthon ül, és tudja, hogy férje éppen a szeretőjével találkozik, és ezt tartósan elviseli, nem szeretheti igazán a férjét.

68. oldal, Első rész (Editorg, 1987)

Carmilla

Nem tudom, hogy a férfiaknak van-e egyáltalán kialakult önálló jellemük? Alig hiszem, különben nem láthatnánk lépten-nyomon nők hatására teljesen átalakult, addigi nézeteiket feladó férfiakat.

60. oldal, Első rész (Editorg, 1987)

Kapcsolódó szócikkek: férfiak · jellem
Carmilla

Nudista szülők! Gondoltatok már gyermekeitekre? A ti szeretkezési szokásaitokon (amelyek, gyanítom, nagyon-nagyon sivárak) szabadosságotok már semmit sem ronthat, de hogyan fogják meztelenkedésetek alatt felnőtt gyermekeitek az első szerelmet megélni? Milyen titkok tárulhatnak még fel őelőttük?

47. oldal, Első rész (Editorg, 1987)

Kapcsolódó szócikkek: nudizmus
Carmilla

A férfi ritkán hódít, a nő nézi ki őt, és hódíttatja meg magát. S mivel a nő leginkább a többi nő ítéletében bízik, könnyen enged egy férfinak, akinek nagy a híre.

59. oldal, Első rész (Editorg, 1987)

Carmilla

– hogy reggelenként és délutánonként egyedül ülve kocsinkban, tülekedhetünk a kitűnő tömegközlekedési hálózattal rendelkező, és mégis reménytelenül és érthetetlenül túlzsúfolt Budapest utcáin,

132. oldal, Második rész (Editorg, 1987)

Kapcsolódó szócikkek: Budapest
Carmilla

A nő öltözködése arra szolgál, hogy testét általában az emberek tekintete elől elrejtse, és annak pedig, akinek oda akarja adni magát, megmutassa. Minél többet takar el testéből, annál jobban felkelti a férfi vágyakozását…

145. oldal, Második rész (Editorg, 1987)

Carmilla

Nekem az egyetlen esztétikus meztelen – nem a zárt, négy fal között szeretkezés céljából levetkőzött – férfi Michelangelo Davidja. Ő is azért, mert kőbe vésve – de főleg mozdulatlanul áll.

56. oldal, Első rész (Editorg, 1987)

Kapcsolódó szócikkek: Michelangelo
Carmilla

Fellini Casanovájának vetítéséről sajnos nagyon későn mentem ki. Így sikerült alaposan elrontanom a gyomrom.

111. oldal, Második rész (Editorg, 1987)

Kapcsolódó szócikkek: Federico Fellini: Casanova
Carmilla

Mikor fogjuk megélni, hogy az újévi Himnuszt „haladó szellemű” rendezők által felvonultatott és rendezett meztelen kurtizánok és body building-fiúk éneklik?

113. oldal, Második rész (Editorg, 1987)

Carmilla

És az a nő, aki nem várja el, hogy egy férfinak igenis erekciója legyen, ha ő levetkőzik előtte, csak saját igénytelenségét, butaságát, erotikus tehetségtelenségét, szerelemre alkalmatlan voltát árulja el.

52. oldal, Első rész (Editorg, 1987)