Van-e ​élet a bolygókon? 0 csillagozás

B. A. Voroncov-Veljaminov: Van-e élet a bolygókon?

A sorozat füzetei a szovjet tudomány eszközeivel, eredményeinek ismertetésével harcolnak a babonák, rejtelmek tudományellenes álláspontja ellen. Olyan anyagot adnak a dolgozók kezébe, amellyel felfegyverkezve harcolni tudnak az idealista felfogás ellen.

Szikra, Budapest, 1950
32 oldal · puhatáblás · Fordította: Ihász József

Hold

Carmilla >!

Egy Galilei iránt jóakaratú püspök azt tanácsolta neki, hogy ne tegye közzé felfedezését.
    „Tudom – mondotta – ön azt állítja„ hogy a Holdon hegyeket fedezett fel és nem akar semmi többet mondani. De vegye figyelembe, hogy egy másik bölcsebb akar lenni önnél és úgy fog okoskodni: hogyha a Holdon hegyek vannak, mint a Földön, akkor ott lehetnek emberek is ugyanúgy, mint a Földön. Aztán érdekelni fogja majd az a kérdés ig„ hogyan jöttek létre azok az emberek: szintén Ádámtól és Évától, vagy talán másképpen? De… erről semmit sem mond a szentírás és akkor a szentírás vagy hiányos, tökéletlen és nem méltó a vak tiszteletre, vagy pedig szándékosan hallgat minderről és ebben az esetben teljesen hazug.”

5. oldal, Beszélgetések a világok sokaságáról (Szikra, 1950)

Kapcsolódó szócikkek: Galileo Galilei
Carmilla >!

A tudósok az ég tanulmányozása közben lassanként rájöttek, hogy a bolygók a csillagoktól nem csupán abban különböznek, hogy nem pislognak és az égen bolyonganak, hanem különböznek tőlük nagyság tekintetében is: a bolygók hozzánk közeleső nem nagy égitestek, amelyek hasonlók a mi Földünkhöz. A csillagok viszont hatalmas, izzó, sajátfényű gázgömbök, ugyanolyanok, mint a mi Napunk, a Földön minden élőnek éltető eleme.

13. oldal, A tudomány feltárja a világmindenség titkait (Szikra, 1950)

Kapcsolódó szócikkek: bolygó · csillag
Carmilla >!

A Holdon nem váltakoznak az évszakok, mint nálunk. A napok pedig 29-szer hosszabbak a mieinknél. Két földi hétig tart a nappal és két hétig az éjjel.

17. oldal, Laknak-e a Holdban? (Szikra, 1950)

Kapcsolódó szócikkek: Hold
Carmilla >!

Nemrég egész sor csillagnál bolygókísérőket fedeztek fel. Még nem sikerült ezeket közelebbről megismerni, mégis bátran feltételezhetjük, hogy a mérhetetlen világban vannak olyan bolygók is, ahol az élet egyáltalán nem rosszabb, sőt még jobb, mint a Földön.
    A végtelen világmindenségben a lakott világoknak végtelen sokasága van, és benne az élet megnyilvánulási formái végtelenül sokfélék.

30. oldal, Élet a világmindenségben (Szikra, 1950)

Kapcsolódó szócikkek: végtelen