Az ​utolsó űrhajó 28 csillagozás

Az utolsó űrhajó

„Azt mindig tudja az ember, ha valami az első alkalom. Azt viszont csak ritkán, ha az utolsó.”
(Richard Osman)

Te milyen történetet mesélnél el, ha attól függene az életed? Képes lennél pusztán szavakkal megnyerni egy nálad nagyobb erő jóindulatát, hogy ne tűnj el az örök semmiben?
Ezekre a kérdésekre nincs egyértelmű felelet, de a kötetben található nyolc novella külön-külön és együtt is egy-egy lehetséges válasz.
Mi lenne a te történeted?

Ingyenesen letölthető mű.
A Nyugger Szövetség Írói csoportunk (röviden: NYUSZI) tagjainak sci-fi novelláival ismerkedhetnek meg az olvasók.

A művek szerzői: Szemán Zoltán, Tiszlavicz Mária, Remy Dalmore, Anita Boza, Monos Anett, Suba Zsolt, Tarja Kauppinen, Drake Beckett, Ian N. Draas

266 oldal · ISBN: 6610000419012

Update:
Éljenek a NYUSZI-k!

Édes Istenem, soha nem gondoltam volna, hogy ezt egyszer leírom, mert aki ismer, az tudja, mennyire nem kedvelem a nyulakat és bármilyen megjelenési formájukat. A Nyugger Szövetség Íróknak csoport azonban teljesen más tészta. Először felmerült bennem a kérdés, hogy normálisak ezek, hogy ezt a könyvet ingyen adják? off Aztán eszembe jutott, hogy egy saját magukat NYUSZInak hívó csoportról van szó, úgyhogy nomen est omen. :’D

A kötetben 8 novella szerepel 9 szerzőtől, plusz egy kerettörténet, ami valahogy visszautal mindegyik novellára és vica versa. A szerzők közül Szemán Zoltánt és Tarja Kauppinent már ismertem egy-egy könyvük kapcsán, Anita Boza és Tiszlavicz Mária sem volt ismeretlen számomra, főleg novellákat olvastam tőlük eddig. A többiek viszont most kerültek fel a radaromra! *felkiáltójel

Már önmagában a kerettörténetet is zseniálisnak tartom, amivel becsomagolták ezt a válogatást nekünk a nyuggerek. Adott ugyanis egy haldokló, végső óráit élő bolygó, melynek uralkodó élőlényeit egy idegen, sokkal fejlettebb és sokkal racionalizáltabb faj épp megmenteni készül. A puszta logika által összeválogatott pár tízezer egyed éppen megfelelőnek ítéltetik arra, hogy a faj fennmaradhasson egy elkülönített kolónián a saját, karantén alá vont naprendszerében. Egy, a tervekben nem szereplő hajó azonban kényszerleszállásért esdekel az utolsó transzport fedélzetére. Utasai pedig nem mások, mint írók. Az idegen t’amzin fajhoz tartozó kapitány engedélyezi számukra a leszállást, de csupán addig, amíg a hajójukat meg nem javítják, és vissza nem deportálják a hasztalannak ítélt utasokat a pusztuló Földre. Az írókat azonban nem ejtették a fejük az lágyára, próbálják szavakkal, történetekkel meggyőzni a kapitányt a fontosságukról, és annak hideg logikájára válaszul érzésekre ható, ugyanakkor gondolatébresztő történetekkel szórakoztatják őt, bízva abban, hogy mégis érdemesnek találtatnak a megmentésre.

További értékelés a novellákról itt:

Köszi, ha végigolvasod! :)

Az utolsó űrhajó

A Föld a végóráit éli, az emberek közül aki tud, menekül róla. Szomszédos bolygók pedig átvesznek pár embert, de csak azokat, akik hasznos tevékenységeket végeznek. A t’amzinok űrhajójára felkerül nyolc író, akiknek a tevékenysége nincsen a hasznos munkát végzők listáján. A parancsnok, Dirrah Galor viszont kíváncsi lesz a tevékenységükre és fel is teszi nekik a kérdést:

„– Tulajdonképpen mit csinálnak az írók? Definiálják, ha lehet! Az adatbázis szerint, valós és kitalált események elméleti sorozatát hozzák létre…”

A nyolc író pedig nyolc különböző történetet mesél el a saját tollából, próbálkozva azzal, hogy megmenthetik magukat és megismertessék szakmájukkal a kíváncsiskodó parancsnokot…
A rossz sorsokat bemutató Függésben antológia szerkesztői egy újabb kötettel rukkoltak elő, most a sci-fi műfaj rajongóit megcélozva. Amíg ott a történeteket teljesen függetlenek voltak egymástól, itt úgymond egy történeten belül nyolc szerző meséli el a saját történetét. Ez a megvalósítás egyedi és többszerzős novelláskötet esetében dicséretes megvalósítás.
Első történetünk egy kissé csalóka, mert azt hisszük, az őskorban játszódik, de hirtelen előbukkannak a tudósok és a modern eszközök is és egy rendkívül érdekes sci-fi rajzoldóik ki, ahol tudósok hibernáltatták magukat, majd egy nomád törzsnél térnek magukhoz, akikre azok furcsán néznek. Olvashatunk egy nemsokára felrobbanó bolygóról is, ahol a menekülők közötti érzelmi szálat is megismerhetjük. Belebújhatunk egy hölgy bőrébe, aki az időutazást kutatja és ki is próbálja. Kalandozhatunk az apokalipszis után vízre vadászva. Beleképzelhetjük magunkat a virtuális valóságba és láthatjuk hogy ez milyen veszélyt rejt magában. Végigkövethetjük amint egy beteg ember még betegebb kalandba bonyolódik bogárféle szörnyetegekkel és olyan érzésünk lesz. mintha egy sci-fi horror kellős közepén lennénk. Kipróbálhatjuk milyen amikor a Mesterséges Intelligencia ír az emberi agyhullámokra rákapcsolódva egy könyvet. És láthatjuk milyen az, amikor egy csillagász földönkívülinek nézi a szomszéd kolleginát. A történetek olvasása folyamán végig izgulhatunk, vajon ezek a történetek meggyőzik-e a parancsnokot arról, hogy haszon dolog ez az írói tevékenység?
A kötetben levő szövegek teljesen különbözőek, érezhető rajtuk az írói rutin. Egyes szövegek csak pusztán végigvezetik az érdekes történeten az olvasót, de van ami elgondolkodtat és van ami fergeteges humorával egyszerre szórakoztatja az embert. A történeteket lehet egyszerre és külön-külön is olvasni, de végig kíváncsiak leszünk, hogyan fog reagálni a parancsnok a végén? Sci-fi rajongóknak és a műfajjal ismerkedőknek egyaránt ajánlott olvasmány!

Popovicsp87 P>!
Az utolsó űrhajó

Elképesztő teljesítmény ez a novelláskötet! Általában a többszerzős műveknél mindig benne van a pakliban, hogy egy-két alkotás „gyengébbre” sikeredik, de ez esetben erről szó sincs! Minden novella szórakoztató, izgalmas. Van köztük retro sci-fi, humorosabb, misztikusabb, de ezek jól megférnek egymás mellett. Az őket összekötő történet, a tényleges utolsó űrhajó pedig nagyon jól működik a logikusan gondolkodó idegen fajt sikerül rendesen összezavarnia az emberiség szélsőséges érzelmeinek.

Remek szórakozást nyújt!

266 oldal · ISBN: 6610000419012
gyuszi64>!

2024/9, 7/26 eddigi értékelés

A nyolc történet valójában kilenc, mert a szerzők egy szellemes ötlettel keretbe foglaló elbeszélést írtak (ami ragyogóan sikerült), így egy novellafüzérből álló regényről is beszélhetünk.

Mindegyik írás jól sikerült, szórakoztató és tartalmas volt, a kötet erős.
A történetek színesek, érdekes a tematikus megoszlás:
– három bűnügyi (kém- és akció)történet mellett (Nullázás, Kopó, Az MI ihlete)
– fajsúlyos a klasszikus SF (Tűznéző és Felhővadászok (posztapokaliptikus), Alternatív valóság (időutazás), A Heuvelmans-elv (idegenek), A tudás ára (jövőbeli kutatóút).

A válogatás tehát fantasy-mentes tiszta SF. Mint ilyen egyrészt örvendetes (a szerzők felvállalták, kellő profizmussal megírták és sikeresen egybe is szerkesztették), másrészt eredményes (hiszen az eredmény egy jól sikerült, bárkinek ajánlható novelláskötet), harmadrészt pedig – szerintem – követendő példa.

Primus inter pares, tényleg csak nüanszok miatt:
– legjobban Tiszlavicz Mária: A tudás ára tetszett (szubjektíven: nagyon kedvelem a hasonló stílusú novellákat);
– és talán Anita Boza: Felhővadászok nálam a második. Utána nagy-nagy, sokszereplős holtverseny. :)

Fróna_Zsófia IP>!
Az utolsó űrhajó

Sokáig tartott az olvasás, de nem azért mert nem tetszett.
Valahogy nem volt kedvem olvasni mostanában.
Na, de csak a végére értem, és nagyon jó volt :)
Ritkán olvasok novellásköteteket, így nincs viszonyítási alapom, de ezen látszódott, hogy egy összeszedett, jól kidolgozott könyv.
Kimondottan tetszett, hogy egy keret történetbe ágyazták bele a novellákat. Ez egy pezsdítő pluszt adott az egésznek.
Volt novella, amelyik jobban tetszett, volt, amelyik kevésbé, de mind nagyon színvonalas alkotás lett.
Tényleg le a kalappal az írók és a köteten dolgozó szakemberek előtt ^^

Gate>!
Az utolsó űrhajó

Idei (2023) év első könyve. Zseniálisan oldották meg ezt a novellás kötetet. Egy törtènettel kezdődik, amiben elmesélik a többi történetet. Mindegyik novella nagyon jó volt.

BBetti86 >!
Az utolsó űrhajó

Több szempontból szimpatikus kiadvánnyal van dolgunk. Ezek közül csak az egyik, hogy származási helytől függően jelképes összegért megvehetjük. (Én pl. cc. 90 forintért jutottam hozzá.)

Antológia, és azokat szeretem. Azt is gyorsan meg lehet fejteni, mi a közös a történetekben. A műfaj. Sci-fi történetek sorát kapjuk itt meg, amelyek több típust lefednek a sci-fi berkein belül. Van benne időutazás, mesterséges intelligencia, űrlények. Az egyik elmélkedősebb, a másikban pörögnek az események. A többséget egy-egy szerző jegyzi, de egy van benne, ami kétkezes munka, passzolgatják egymásnak a történetet a szerzők.
De, itt van egy plusz ötlet is. Amivel olyan elődök sorába lép a kötet, mint a Dekameron. Vagyis, egy kerettörténetbe vannak beágyazva a novellák.. A Föld elpusztul, és egy menekülőhajón írók kérnek menedéket az űrlényektől. De be kell mutatniuk, mit tudnak, mit jelent írónak lenni. Így történeteket mondanak.
Még humort is látok abban, ahogy érzelmekről magyaráznak az ufó vezérnek, aki kb. olyan, mint Spock. Vagyis, racionalitás a végsőkig.

Bár a novellákat kellene kifejteni, de ez a keret, amit igazán megszerettem benne. Nem is a történetért, hanem az önreflexió lehetőségéért. A szerzők elmondhatják, miről szólt a történetük és miközben a cselekményben az ufónak magyaráznak, az olvasónak emelik ki, hogy a sci-fi kereten túl mi a történeteik lényege. Volt is olyan élményem, hogy ez a plusz másfelé vitte el számomra a történetet, mint egyébként.
Arról nem is beszélve, hogy a Spock mentalitással ki lett emelve egy csomó 'hiba' a cselekményben, amit persze űrlényünk mindig el is mondott. Ez a trollkodás ebben a formában volt annyira humoros, hogy én külön élveztem.

Stílusában is mások a történetek, hiszen a szerzők is mind mások. Vannak szikárabb, lényegre törőbb és mesélősebb történetek. Vannak, ahol a tudomány a lényeg, máshol meg szinte szerelmi betéteket kaptunk. (Ok, a romantikus jelzőt el kell felejteni, de pl. a Felhővadászokban spoiler)

8 novella és egy epilógus van a kötetben. Nem akarom őket elemezni, arra ott van a történet kerete, az sokkal frappánsabban megoldotta ezt, mint ahogy én tudnám. Inkább egy-egy gondolatot emelek csak ki.
A Tűznézőben bírtam, ahogy el vannak rejtve a nyomok, hogy a törzs új tagjai egy más civilizáció gyermekei. A végére minden kimondásra is kerül, és egy új, külső nézettel többé is válik a történet, de addig szerettem benne, ahogy a modern és a posztapokaliptikus világban visszafejlődött kultúra találkozik. Van egy film, amiben a viking korba kerül vissza egy jövőbeli ember – a sárkányvadászatot leszámítva az jutott eszembe, ha ez azért nem is pontosan ugyanaz a történet.
A Felhővadászokban az átverések sorát bírtam. Ahogy van egy látszólag életképes társadalom, amelynek küszködnek, de megvannak. Aztán jönnek az igazságok, és nagy hazugságok lepleződnek le. spoiler De itt jó ötlet az is, hogy a főszereplők bázisugrók. Nem sűrűn találkozom velük történetekben.
Van virtuális valóságos történet, azok a gyengéim között vannak. Most azért kicsit sajnáltam, hogy olvastam hasonlót mostanában. Abban is, ebben is spoiler
Egy másikról meg a Szárnyas fejvadász rémlett fel. Hogy vannak olyanok, akik saját fajukat vadásszák le az uralkodó réteg számára. Talán ez volt a Kopó. Bár itt az áruló tudta magáról, micsoda, míg az androidok ezzel nem feltétlenül voltak tisztában.

Kellemesen elszórakoztam a kötettel – talán csak annyi megjegyzés, hogy az is megér egy misét, milyen szerzői neveket választanak egyes írók. Pl. rákerestem Dalmore nevére, és gasztronómiánál lyukadtam ki. Vagy, miért választanak egyesek olyan nevet, amiről messze látszik, hogy felvett írói álnév? De ez a kötet szempontjából mindegy is.

Amethyst >!
Az utolsó űrhajó

Megragadott a válogatás kompozíciója, tetszett, hogy a novellák egy űrközi tanácson hangzanak el olyan írók tollából, akik az emberiséget képviselik. Egyszerre volt muris és elgondolkodtató, ahogy az idegenek reagáltak egy-egy történetre, sőt néhol kritikával illették, reflektáltak a pontatlanságaira (kicsit olyan érzés fogott el, mintha a negyedik falat döntögetné, és ez a fajta pimaszság rendkívül jól állt neki!). A kerettörténet egy kérdőjellel zárja le a válogatást, ami bizakodásra ad okot, hátha a jövőben olvashatunk hasonló alkotásokat – én bízom benne, hogy így lesz!
Leginkább az Alternatív valóság c. történet nyerte el a tetszésemet, jólesett a humora és érdeklődve olvastam, hogy az időutazás okozta minimális változtatások milyen drasztikusan változtatják meg a jelent – a befejezése kissé kuszának hat, de végig drukkoltam a karaktereknek, akiket megkedveltem az időbeli kalamajkájuk során. Hangulatilag megfogott a Tűznéző is az ősemberes körítésével. A tudás árának befejezését ugyan előre kiszimatoltam, de így is tudott ütni a kegyetlensége. Az MI ihlete volt még egy különleges alkotás, melyet két szerző is írt. Nagyon tetszett a felépített futurisztikus világ és a benne felbukkanó, könyvalapú szupereszköz hordozta lehetőségek és fenyegetettség – bár elég sok karakterrel operált, igazán csak egy-kettőt tudtam körülhatárolni, de ők nagyon jól működtek, éreztem közöttük a kémiát.

Nagyon kellemes novelláskötetnek találtam, elszórakoztatott, és az összeválogatott történetek sokszínűsége gondoskodott arról, hogy napról napra megújuló érdeklődéssel folytassam az olvasását – előfordult, hogy nem tudtam betartani az előre meghatározott olvasási ritmusomat, hanem egy ültő helyemben daráltam le a történeteket, annyira megragadtak az olvasottak.
Köszönöm szépen, hogy elolvashattam! Hatalmas élmény volt! :)

Keiran_Rowley IP>!

Felpörgött a szívverésem, amint megláttam, pedig pontosan tudtam, hogy a szerelem nem más, mint az agyban végbemenő kémiai reakciók sora, amit egy másik ember bőre által kibocsájtott feromonok illata indít el – szóval, valami olyasmi, mint amikor a légyspirálon lévő vegyületek rákényszerítik a legyeket, hogy meg akarják dugni a ragasztós papírt.

Remy Dalmore: Alternatív valóság

Alvarando P>!

. Ahol ember van, ott a művészet is életben marad.

Keiran_Rowley IP>!

Csupa idős ember. Hálóruhában.

Suba Zsolt – Kopó

Keiran_Rowley IP>!

Nem ismerem az emberi irodalmat, de nekem eddig úgy tűnik, hogy a művek fő célja a negatív érzelmek terjesztése.

Kapcsolódó szócikkek: irodalom
Keiran_Rowley IP>!

Szóval, a szomszédom a földönkívüliek ügynöke, mert mindig lehúzza zuhanyzáskor a redőnyt. Ha nem volna az ügynökük, hagyná, hogy távcsövemmel meggyőződjek róla, hogy semmilyen hiperkinetikus csillagászati berendezést sem rejteget a fürdőszobájában.

Tarja Kauppinen: A Heuvelmans-elv

Alvarando P>!

Soha nem akartam világmegmentő lenni. Irdatlan nagy felelősség.

110. oldal - Monos Anett: Nullázás

Keiran_Rowley IP>!

Az űr mélysége inspirálta, a határtalanság érzése szavakká, mondatokká formálódott az agyában.

Ian N. Draas – Drake Beckett: Az MI ihlete

Alvarando P>!

Csak tudnám, mit várt: operabált a Mojave-sivatag kellős közepén, egy olyan faluban, ahol van öt ház, abból három romos?

192. oldal - Tarja Kauppinen: A Heuvelmans-elv

Alvarando P>!

A filmekben az emberiség megmentője rendszerint hősi halált hal, nem pedig megfő a napon, mert túl csóró ahhoz, hogy kifizesse a napkollektort.

196. oldal - Tarja Kauppinen: A Heuvelmans-elv