Szarajevó ​rózsája 42 csillagozás

Ayşe Kulin: Szarajevó rózsája

A ​szerelmi szállal átszőtt, hitelesen megírt történelmi regény lapjain az 1992-ben kezdődő jugoszláv háború eseményei elevenednek meg.

A történet főszereplője a bosnyák származású Nimeta, aki már kislány korától kezdve mindig pontosan azt tette, amit a környezete elvárt tőle. Az élet minden területén igyekezett megfelelni az elvárásoknak.

Kissé megfáradt házasságban él férjével és két gyermekével. A bosnyák televízióban hírtudósítóként dolgozik, soha nem gondolta volna, hogy élete ekkora fordulatot vesz. Szarajevó ostrom alá kerül és Nimeta az események sűrűjében találja magát. Az egyik megbízásának köszönhetően megismerkedik a Zágrábban dolgozó horvát újságíróval, Stefannal. Eközben Jugoszláviában elszabadul a pokol, fellángol a szerb nacionalizmus és Nimeta magánéletén is eluralkodik a káosz…

A regény bemutatja Szarajevó több mint három évig tartó ostromát, a nélkülözést, és a hatalmas pusztítást, amit a szerb és a horvát csapatok végeztek az… (tovább)

Eredeti cím: Sevdalinka

Eredeti megjelenés éve: 1999

Trivium, Budapest, 2020
384 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786155732713 · Fordította: Nagy Marietta
Trivium, Budapest, 2018
384 oldal · puhatáblás · ISBN: 9786155732300 · Fordította: Nagy Marietta

Dyta_Kostova I>!
Ayşe Kulin: Szarajevó rózsája

A Szarajevó rózsája egy kemény könyv. Sajnálatos, hogy a magyar kiadás borítóját meglehetősen félrepozícionálták, mert bár a rózsa, mint motívum, szerepet játszik ugyan a történetben, de ebben a környezetben és háttérszínnel inkább romantikus regény benyomását kelti a kötet. Nem jön át úgy a motívum üzenete, mint egyes külföldi kiadásoknál, és ez elég zavaró, azon olvasók számára pedig, akik nem tudják, mit is vesznek le a polcról, egyenesen félrevezető lehet. Márpedig nem a romantika uralja a fő történetszálat, még ha a háborút közvetlenül megelőző időszak egy szerelmi háromszög problémáit feszegeti is. A rózsa egyrészt utalhat a bosnyák származású főhősre, Nimetára, de a címválasztás valós oka inkább egy hadtörténeti rettenet: Szarajevó rózsáit aknavetőgránátok okozták, amik egyedi nyomot hagynak a betonban. A háború után aztán azokat a nyomokat, ahol a szemtanúk és egyéb bizonyítékok szerint legalább egy ember meghalt, vörös gyantával kiöntötték. Ezeknek a nyomoknak a sajátos formája és a színe pedig sok esetben rózsáéra emlékeztet…

Kimletti P>!
Ayşe Kulin: Szarajevó rózsája

Nehéz elkezdeni az értékelés írását, mivel a téma maga alapból nem túl felemelő, hiszen a délszláv háborúról szól, annak is a bosnyák vonatkozásáról. Az elején magával a könyvvel is nehezen haladtam, mert néha olyan érzésem volt, mintha egy történelemkönyvet olvasnék, az események kronologikus ismertetése mellett maga a történet kissé háttérbe szorult. Így utólag azonban azt érzem, fontos volt ez így leírni, hiszen azért, mert mi viszonylag közel voltunk/vagyunk az akkor harcoló felekhez, de Ayşe Kulin célja ezt a háborút más, távoli vidékekkel is megismertetni.
A háború borzalmas. Mindig. Nincs kivétel. Nincs olyan háború, ami magasztos célt szolgálna. Háborúzni a béke érdekében képmutatás. A kisemberek számára mindenképp. Nimeta családján, barátain, kollégáin keresztül mutatja be a háborús hétköznapokat, Szarajevó ostromát. És néha kegyetlenül gyomorszájon vágja az embert. Ilyenkor le kell tenni a könyvet, mert úgysem látsz a könnyektől…a néma könnyektől. Mert van, amire nincs magyarázat, nem lehet. A II. világháború után sokan hitték, hihették azt, hogy nem lesz több népirtás, mert ezt nem engedhetik meg többé a nagyhatalmak. Pláne nem Európában, a modern világban. De mindenki hallgatott….ezrek szenvedtek, haltak kínhalált, lettek roncsok egy életre.
Nimeta, Stejo, Burhan, Fiko…a nagymama…a szomszédaink, a barátaink is lehetnének. Nincsenek túlmisztifikálva, átlagos emberek, értelmiségiek, mint bármelyikünk. Egy olyan világból, ahol mindenki egyforma, mindegy miben hisz, milyen vallás dogmáit tartja csöppenek egy olyan világba, ahol a szerbség és a kereszténység lesz az egyedüli elfogadott, minden más üldözött. És mindez a 21. század közvetlen előestéjén történt.
Ayşe Kulin könyve rávilágít arra, hogy amiről azt hisszük, hogy többet nem történhet meg, az igenis megtörténik, mert a történelem ismétli önmagát…mindig, vég nélkül. „Aki nem ismeri a történelmet, arra ítéltetik, hogy újra átélje.”
Az egyetlen negatívuma a könyvnek (okés, a hosszú történelmi tényismertetés is valamilyen szinten) az a vége: spoiler

encus625 P>!
Ayşe Kulin: Szarajevó rózsája

Régóta halogatom a téma miatt ezt a könyvet, de mégis vonzott. Nem tudom, hogy aki a borítót tervezte és aki jóváhagyta, tudta-e miről szól a könyv. Mert nagyon nem illik hozzá és félrevezető is.
Szarajevói háború első részét ismerhetjük meg a könyvből (nem derül ki, hogy miért nem az egészről szól) egy bosnyák család szemszögéből. Nem sikerült a tényeket és a fikciókat jól összeilleszteni. Az anyuka a helyi tv-ben dolgozik riporterként, hozzájut az információkhoz. Akár jó is lehetett volna ez, de annyira mesterkéltek a párbeszédek, ahol a háború a téma. Van egy romantikusabb szál is a könyvben, ami nem kellett volna szerintem. A könyv végi hosszú történelemlecke a bosnyák nép életéről a 13. században meg pláne nem hiányzott. A történet nincs lezárva, a háború közepén vége van a könyvnek.
Sajnálom, lehetett volna ebből egy jó könyv is, de nagyon félrecsúszott.

Trivium, Budapest, 2018

Tartalom (mondanivaló): 4
Hitelesség (könyv világának átélhetősége): 2,5
Érzelmek (ábrázolása): 3
Izgalom: 4,5

Hát ez furcsa könyv volt. Olyan, mintha egy romantiks történetet akart volna az író belegyömöszölni egy száraz történelemkönyvbe. Vagy fordítva. Ayşe Kulin középszerű író, nem kedveltem meg a stílusát. Nem túl eredeti ötletből született a regény, ami a boszniai háború történetét mutatta be egy család sorsán keresztül. A tartalom kidolgozott, a mondanivaló átjut az olvasóhoz. Hitelesség szempontjából nemigen meggyőző, a könyv világa korlátozottan átélhető. Kulin nem helyezett különösebb hangsúyt a szereplők érzelmeinek ábrázolására. A történet egyébként – a száraz történelmi dokumentumszerű betétektől eltekintve – mindvégig izgalmas, érdekfeszítő.

Andriska>!
Ayşe Kulin: Szarajevó rózsája

Nagyon profin megírt, ütős történet. Külön érdekessége és értéke, hogy a regénybe ötvözve nagyon közérthetően elmeséli, hogyan torkollottak az események a délszláv háborúba, olyan stílusban, hogy még az is megérti, aki nem sokat tud erről.
A teológiai vélemény különbségeim miatt (eretnek bogumilok, iszlám) nyilván nem lettem „bosnyák-rajongó”, de ettől ez még egy monumentális emberi történet.

Tiszavirág>!
Ayşe Kulin: Szarajevó rózsája

Irodalmi értékekkel nem sokkal ruházták fel a művet. Mégis jelentős alkotás. A bosnyák nép történelmét ismerhettem meg belőle a saját szemszögükből. Teljesen másként értelmezendő így. Kulin bán nevét hallottam tanulmányaim során, viszont emberi volta most elevenedett meg.
A háború pedig…
Nekem is nehéz róla beszélni, hát még azoknak, akik megélték. A szenvedő Szarajevó képe még nagyon sokáig fogja kísérteni ismerőinek létét. Viszont minden alkotás, mely a témában születik egy-egy terápiát jelent nekik, nekünk. Így tekintve a könyvre, nagyon fontos munka.

Ayşe Kulin: Szarajevó rózsája

Történelem imádók figyelem! Első körben ez a könyv nektek való! A jugoszláv háborúról úgy olvashatunk, mintha mi magunk is ott lennék, elképesztő részletességgel mutatja be az írónő a romba döntött városokat, a háborús körülményeket, a háború kellős közepén élő emberek napjait, életét. A politikai ok-okozatot is nyomon követhetjük, kinek és milyen döntése által történt az, ami. Ha bár, őszintén én a sok név között néha elvesztem, hogy ki kicsoda, és kinek az oldalán áll.
A történet pedig emelett tovább facsarta a szívünket Nimeta szomorú családi vonalával. Egy széthullóban lévő család. Egy tiltott kapcsolat. A múltból elő-elő bukkanó történések amelyik ehhez a pillanathoz vezettek. És szeretet. Annyira izgultam, hogy a gyerekeknek legyen semmi bajunk a háborúban. De hát nem az írónő, a sors ilyen. #spoileralert Szerintem elvesztettük őt, nekem a végén úgy jött le…
Illetve amikor Nimeta testvére is mondhatni testközelből tapasztalta meg a nagymamával a mészárlást – zvorniki mészárlás….Ahogy egy falunnyi embert csak úgy lekaszaboltak, mert muszlimok voltak….Velük sírtam.
Érdekesség, hogy a cím nem csak Nimetára, a főszereplőre, utal. Szarajevóban, ahol aknavetőgránátok csapódtak a földbe, érdekes virág alakú nyomot hagyva a betonba, ezeket a „lyukakat” vörös gránáttal töltötték ki, ha a becsapodásban valaki meghalt vagy megsebesült. Fájdalmasan gyönyörű emlék szerintem. Félreértés ne essék, jobb lenne, ha nem lenne ilyen nyom a betonban egyáltalán. De az, hogy így is jelképezik a háború áldozatait, magára a háborúra így emlékeznek… Gondoljatok bele, sétáltok, és paff belefuttok egy ilyenbe. Anyu/apu, mi ez? És ni már meg is ismerkedtünk a jugoszláv háborúval, s áldozataival. A történelem mindenhol ott van, minden apró kis szegletben, lyukban ott bújik valami a történelemből, s várja, hogy megtaláljuk, belebotoljunk. Hogy emlékeztessen minket.

Bernie21 P>!
Ayşe Kulin: Szarajevó rózsája

Tulajdonképpen tetszett, érdekes volt. Már gyerekkorom óta érdekelt a délszláv konfliktus, szerettem volna többet tudni róla, és arra ez a könyv tökéletes volt. Igazából a háttérsztori is jól ki lett találva, egész valósághű. Nimeta néhányszor halálra idegesített a határozatlanságával, meg hogy sohase tudta eldönteni, mit akar, aztán megsértődött mindenen és mindenki elég sokat lelkizett, tépelődött. Kicsit fura nekem az is, hogy a családtagok néha olyan közömbösnek, visszafogottnak tűntek egymáshoz, mint az idegenek és pl. az anyukájával is sokszor úgy beszélt, mint egy kutyával. Tudom, más kultúra, lehet, hogy náluk ez a normális, nekem szokatlan.
Szóval a sztori érdekes volt, amire kíváncsi voltam, megtudtam, a szerelmi szál majdhogynem mellékes volt. Engem nem igazán zavart a „vége”, mert igazából a a történet lényege Szarajevó ostroma és Jugoszlávia felbomlása volt, nem pedig egy bosnyák család története vagy a szerelmi háromszög.
Az egyetlen zavaró rész számomra a végén a 75 oldalnyi bosnyák történelem majdnem a kezdetektől, szerintem túl részletes volt. Biztos, hogy lényeges abból a szempontból, hogy megértsük, miért került Bosznia ilyen helyzetbe, de lehetett volna ezt a részt rövidebbre fogni, és inkább Szarajevó ostromáról írni többet.

Cs_N_Kinga P>!

A holnap puskaport, golyózáport, bombákat és vért tartogatott számukra. Ugyanakkor tudat alatt mindketten a „szebb napok”-at várták. Mert az emberek, legyen bár eltérő a vallásuk, annak ellenére, hogy sok fájdalommal, erőszakkal és kiontott vérrel találkoznak életük során, mégis mindig reménykednek egy szebb világban. Az élet tulajdonképpen maga az örökké tartó reménykedés.

tamaracs922>!

És azután, ahogy már sokszor megtette, hátat fordít neki és elsétál, és közben igyekszik majd nem támolyogni.

Klaudia29>!

Mindenki ördög, aki Isten nevében és Istenre hivatkozva kínoz meg másokat és ontja ki mások életét!

GlassDragon13>!

Emberi élet hetven-nyolcvan év, amelyből levonhatjuk az első és utolsó tíz évet, vagyis a gyermekkor tudatlanságát, és az időskor tehetetlenségét. Akkor nem marad több, csupán ötven esztendő, amelyet tülekedéssel, harccal, küzdelemmel, verekedéssel, majd a verekedés okozta károk feletti búslakodással veszteget el az ember. Ezért születünk? Ez lenne az emberiség sorsa és végzete, akár bogumilokról, keresztényekről, zsidókról vagy muszlimokról, vagy más
vallásúakról is legyen szó?

Cs_N_Kinga P>!

Nem siettek a segítségükre, mert azoknak a fejlett országoknak a vezetőit elsősorban a kőolaj-lelőhelyek motiválták, és ezen a más vallású nép által lakott terület nem tört fel kőolaj. És azért sem siettek a segítségükre, mert ezek a vezetők pontosan tisztában voltak azzal, hogyha bármilyen fegyveres konfliktus során akár egyetlenegy katonájuk is életét veszti, akkor a demokráciának nevezett rendszer a választásokon majd számon fogja kérni ezt rajtuk, és ez szavazatvesztést fog eredményezni. Éppen ezért a nyugati országok vezetői szüntelenül összegyűltek, és súlyosan elítélték a történeteket, majd visszatértek a hazájukba azzal nyugtatgatva lelkiismeretüket, hogy foglalkoztak az üggyel.

Cs_N_Kinga P>!

Ám, amikor a táborokban készített felvételeket elkezdték sugározni a nemzetközi televíziós csatornákon, valami megmozdult a világban. Olyan volt, mintha a világ vezetőinek a lelkiismeretét csak és kizárólag a tévéképernyőn keresztül lehetett volna megszólítani.

KNW I>!

Miközben, mint egy film, lepergett a szeme előtt minden, amit a találkozásuk óta átéltek, az arcán könnycseppek peregtek le.

GlassDragon13>!

Hosszú évek óta a saját személyiségemmel élek ebben az országban. És ez sohasem okozott még problémát. Azt hiszed hogy az emberek egy nap csak úgy megváltoznak, mert megszállja őket az őrület?
– Németországban sem gondolta senki, hogy az épeszű németek azokat a zsidókat, akik negyven éve a szomszédaik voltak, vagy a zsidó barátaikat elpusztítják. Ám amikor egy őrült került hatalomra,
mindez megtörtént, és senki nem tett ellene semmit. Mindenki csak azzal foglalkozott, hogy a maga irháját mentse.
– Köszönöm, hogy így féltesz, de én én vagyok. Kész vagyok szembenézni azzal, ami rám vár. Azt hiszed, hogy hátunk mögött a német példával, az emberiség hagyni fogja, hogy újabb népirtás legyen? Elég paranoiás lettél.
Mirsada ugyan ezt mondta, de Petar bogarat ültetett a fülébe.

GlassDragon13>!

Mivel különféle vallásúak és származásúak voltak, a bosnyákok egy színes, gazdag mozaikot alkottak.
Persze természetesen akadtak olyanok is, akinek ez nem tetszett. Akik elítéltek másokat az eltérő etnikai és vallási hátterük miatt. Mint minden országban, itt is mindenféle ember élt. Még a leghomogénebb országokban is lenézhetik, bánthatják egymást vagy félhetnek egymástól az emberek, csak azért, mert különböző pártokat támogatnak, sőt azért is, ha más futballcsapatnak szurkolnak.

serengeti>!

Bár Nimeta tudta, hogy anyja folyton beleüti az orrát a dolgaiba, nem foglalkozott vele.