Miért ​nem bírjuk az izraelieket? 21 csillagozás

Aviv Ben Zeev: Miért nem bírjuk az izraelieket?

„…az ​egynyelvű és egyszokású ország gyenge és esendő. Ennélfogva megparancsolom neked, fiam, hogy a jövevényeket jóakaratúan gyámolítsad és becsben tartsad, hogy nálad szívesebben tartózkodjanak…” (I. István magyar király intelmei fiához, Imre herceghez)

A mellbevágó sorozatcím ne tévesszen meg senkit. Idegengyűlöletről szó sincs. A szerzők csokorba gyűjtötték az egyes nációkról mások tudatában kialakult sommás megállapításokat és közhelyeket. Az olvasó – reméljük – bírni fogja az adott ország népét, vicceit, szokásait, s talán elgondolkodik azon is, hogyan vélekednek róla más népek olvasói…

Két zsidó olvas egy hirdetményt a templomkapun: „Csak ma! Minden kikeresztelkedő azonnal kap kétszáz dollárt!” Kis töprengés után elhatározzák, hogy egyikük bemegy. A vállalkozó belép a templomba, majd fél óra múlva megjelenik.
– Na, mi volt? – kérdi a társa.
– Hát, fura. Lelocsoltak vízzel, felolvastak valamit latinul, aztán elismételtettek… (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Kis nemzetmeghatározó Pannonica

Pannonica, Budapest, 2003
78 oldal · keménytáblás · ISBN: 9639252654 · Fordította: Polyák Béla

Izrael

Black_Venus>!
Aviv Ben Zeev: Miért nem bírjuk az izraelieket?

Elég szórakoztató, de kissé felületes ismertetés Izraelről és az izraeliekről. Nagyon röviden végigveszi az élet egyes teürelteiet, de érezhető, hogy a kicsit is kínos témákat óvatosan kerüli, és inkább arra koncentrál (gondolom, a sorozat céljával összhangban), hogy megszeretesse, elfogadtassa az olvasóval az adott nép sajátosságait.
A fordítás nem rossz, de erre is ráfért volna egy alapos lektorálás, még felületesen végigfutva is számos leütés, vesszőhiba, félig megszerkesztett mondat tűnt fel.
De könnyen olvasható: egy szombat délutánra pont megteszi . :)

szp79>!
Aviv Ben Zeev: Miért nem bírjuk az izraelieket?

Tanulságos kis könyv, sok új dolgot tudtam meg a mai Izraellel kapcsolatosan.

lilijan>!
Aviv Ben Zeev: Miért nem bírjuk az izraelieket?

van benne pár igazság, amit jó tudni, de az író jófejkedő, modoros stílusa nekem sok. vagy kevés.

Black_Venus>!

Izraelben a nők tovább élnek, mint a férfiak, hiszen mint azt minden izraeli tudja, a mondás szerint: „a zsidó asszony előbb nincs jól, gyengélkedik, majd rosszul lesz, betegeskedik, szenved és végül megözvegyül”.

Kapcsolódó szócikkek: nők
vargajudit P>!

Az ünnepek többségének lényege egy esemény felidézése és a történtek magasztalása. Ezeket nagy általánosságban így foglalhatnánk össze: „Az ellen megpróbált elpusztítani minket. Kudarcot vallott. És most együnk!”

Kapcsolódó szócikkek: ünnep
hunny>!

Az izraeliek sohasem fogadták el magukra nézve azt, hogy ők a Közel-Kelethez tartoznak. Izraelben köztudott, hogy amikor Isten megkérdezte Mózestől, hogy hová szeretné elvezetni népét, Mózes, akinek szívéhez Kanada állt a legközelebb, így válaszolt (mint tudjuk, erősen dadogott): – Ka… Kaan… Kaaan… – Jó, legyen Kánaán – rendelkezett a Mindenható. A többi már történelem.

Kapcsolódó szócikkek: Izrael · Kanada
repe993 P>!

Az izraeli életmentők (akik igencsak különböznek a Baywatch szereplőitől) előszeretettel bömbölnek hangosbeszélőjükön keresztül ilyesmiket a fürdőzőkre: „Hé, maga ott a kék fürdőruhában! Csak jobbra! Hát SÜKET maga?! Mondom, irány jobbra!!”

repe993 P>!

– Úgy érzem, a feleségem meg akar ölni – mondja. – Azt hiszem, mérget tesz a kávémba. – A rabbi erre leül, és hosszasan elbeszélget az asszonnyal, majd újból csatlakozik a férjhez.
– Mit tegyek hát, rabbi? – kérdezi a férfi. A rabbi lakonikus válasza így hangzik:
– Idd meg a mérget!

Kapcsolódó szócikkek: méreg
repe993 P>!

Habozás nélkül képesek az utcán beleszólni vadidegenek beszélgetésébe, hogy némi szíves jó tanáccsal szolgáljanak, vagy nyugodt szívvel olvasgatják a buszon mellettük ülő újságját, és még attól sem riadnak vissza, hogy megkérjék, ugyan ne lapozzon már olyan gyorsan. Azt pedig végképp nem tűrik, hogy egy honfitársuk egyedül próbálja megszerelni a kocsiját, hiába is tiltakozna az illető.

repe993 P>!

A gyógyászat terén is produkáltak a világon egyedülálló fejlesztést: Izraelben készült az a tabletta méretű kamera, mely lenyelése után élő közvetítéssel jelentkezik a páciens beleiből.

Kapcsolódó szócikkek: orvostudomány
repe993 P>!

Az izraeli férfiaknak negyvenöt éves korukig minden évben egy hónapon át tartalékos kiképzésen kell részt venniük. Emiatt mondják, hogy az izraeli polgár nem más, mint tizenegy hónapos eltávon lévő katona.

Kapcsolódó szócikkek: katonaság
repe993 P>!

A háromezer méter magasan köröző repülőgépben újonc ejtőernyősök csoportja első ugrására készül. A kiképző őrmester a repülő motorjának zaját túlharsogva ordít nekik:
– Figyeljenek jól! Amikor megadom a jelet, kiugranak! Az ernyő tíz másodperc elteltével magától kinyílik. Ha mégsem, húzzák meg a tartalék ernyő kioldózsinórját. A földet érés helyén egy teherautó vár, azzal mennek vissza a bázisra. Van kérdés…? Helyes. Akkor most… ugrás!
Kiugrik az első katona. Ahogy süvít a föld felé, magában számolja a másodperceket, de az ernyője nem nyílik ki a tizedik után. Megrántja a tartalék ernyő kioldóját – hiába.
– Micsoda marha ez az őrmester! – kesereg zuhanás közben. – Semmit nem konyít ehhez az egészhez. Lefogadom, hogy a teherautó sem lesz ott, amikor leérek.

Kapcsolódó szócikkek: ejtőernyő
repe993 P>!

Például aki bizonyítani tudja a számítógépes programozásban szerzett jártasságát, az adott esetben gyorsabban talál munkát, mint egy egyetemről kikerült pályakezdő, aki ugyan diplomát szerzett számítástechnikából, ám semmilyen gyakorlati tapasztalata nincsen. Az életben maradás művészeinek az számít, aki élve kikerült a dzsungelből, nem az, aki csak tanulmányozta az őserdő faunáját és flóráját.