A ​törékeny kapcsolat 7 csillagozás

Augustus Y. Napier: A törékeny kapcsolat Augustus Y. Napier: A törékeny kapcsolat

Lebilincselő ​könyv! Ha létezne olyan, hogy „szakmaregény”, Napier kötetét bízvást nevezhetnénk annak! Ebben a könyvben a nemekhez kötött szerepek kérdése a fő téma, valójában azonban ez csak egy részlete a nők és férfiak közötti – sokszor küzdelmes – viszonynak. Konfliktusaink arra tanítanak minket, hogy valamennyien lojálisak vagyunk szüleinkhez – ahhoz, amik ők voltak, és amit mellettük átéltünk. Akkor is meghatározó ez a számunkra, ha nem szerettük, amit bennük láttunk, ha utáltuk, amit egymássál és velünk tettek. Amikor kezdünk megbirkózni ezzel a nemcsak házasságunkat, de egész felnőttségünket meghatározó „hozománnyal”, felvetődik a kérdés: hogyan őrizzük meg „szüleinkből” mindazt, ami jó volt, hogy ugyanakkor képesek legyünk kialakítani egy újfajta életet, újfajta családot? Hogyan lehet egyensúlyozni a régi családhoz való hűség és a változás igénye között? Ezek a kérdések, legyen a téma akár a múlt, akár a jelen, az emberi lélek nagy kérdéseihez vezetnek. Minden egyes… (tovább)

Animula, Budapest, 2000
304 oldal · ISBN: 9634081797 · Fordította: Roszík Linda
Animula, Budapest, 2000
Animula, Budapest
304 oldal · puhatáblás · ISBN: 9634081797 · Fordította: Roszík Linda

Deep_Superficial>!
Augustus Y. Napier: A törékeny kapcsolat

A sok, részletes és részletesen elemzett esetleírással kézzelfoghatóvá válik a mellette ismertetett elmélet. A könyv nagyon jó és olvasmányos bepillantást enged a rendszerszemléletű pár- és családterápia szempontjaiba. A szerző saját életéből vett visszaemlékezések szintén átérezhetően hozzák vissza a téma vonatkozásait.

MariannaMJ>!
Augustus Y. Napier: A törékeny kapcsolat

Mondanám, hogy kötelező olvasmánynak mindenkinek (legalább az anyáddal való kapcsolatodat hozzad rendbe!)!
A pszichoterapeuta házaspár saját és „pácienseik” tapasztalataiból építkezik a könyv, meg persze van benne egy csomó szakmai jellegű dolog; én amolyan „hogyan kell jól csinálni”-ként olvastam. Nagyon barátságos hangulata van, beenged a párok, családok legbelsőbb életébe. Sok helyütt magamra ismertem, ismerőseimet láttam meg a leírtakban. Érdemes elolvasni. Az utolsó fejezetek sokban átfedik a korábbiakat (életkor-élethelyzetek szerint halad előre a könyv).

formanella>!

Ha elég bátrak vagyunk ahhoz, hogy megismerjük gyökereinket, társunk elég valószínű, hogy elveszt valamennyit abból a hatalomból, amit képzeletben neki tulajdonítottunk. Elvesztünk valakit, akit lehetett hibáztatni, idealizálni, aki ígéreteket hordozott számunkra, hogy „minden rendben lesz”. Azáltal, hogy feladjuk egymástól való gyerekes függőségünket, arról az érzésről is lemondunk, hogy jelképesen magunk mellett tudhattunk egy gondviselő szülőt. Megtapasztaljuk teljes egyedüllétünket a világban, de megtanulunk gondoskodni magunkról.

formanella>!

Szükséges, hogy legyen igényük a kapcsolatuk karbantartására. Az ilyen házasságban élők sok időt töltenek együtt problémáik megoldásával és mindenről beszélnek egymással – gerekekről, számláikról, szexről, napi hírekről. A beszélgetés, mint olyan – a sok beszélgetés – minden sikeres házasság legjellemzőbb közös vonása.
Mindketten keresik a közös és egyéni szórakozási lehetőségeket. Ezek a párok megtalálják a módját, hogy mint pár is jól érezzék magukat, mind az ágyban, mind azon kívül. Azzal kerekednek felül mindenféle versengésen, hogy megtanulják kapcsolatuk ápolását mint életük szerves részét, de emellett az is természetes, hogy bizonyos dolgokat egymástól függetlenül csinálnak, különböző dolgok iránt is érdeklődnek. A konfliktushelyzetek hipnotikus hatását többnyire humorral törik meg, ki tudnak lépni az ilyen helyzetekből és tudják azt mondani, hogy „hát nem nevetséges, amit csinálunk?”
Az ilyen kapcsolatok szilárd alapja a megtörhetetlen bizalom. A legrosszabb pillanatokban is tudnak abban bízni, hogy valahogyan ki fogják bírni.