Magyar ​orvosok Nigériában 4 csillagozás

Augustinné Bíró Zsófia – Augustin Béla – Oroszné Veress Olívia: Magyar orvosok Nigériában

Lassa, ​Yankari, Garkida, Maiduguri, Bauchi, Csád-tó, Bayara, Biafra – csupa egzotikusan hangzó helynév; szangoma és inyanga, juju, shehu, oba – csupa különleges fogalom; ibó, hausza, kanuri, jorube – milliós létszámú, távol élő törzsek neve; egyeikről-másikról valamit talán már hallott is az olvasó, de e könyv elolvasása után úgy érezheti, igen sokat megtudott az egyenlítő közelében fekvő, mintegy 250 törzs által lakott, kb. 90 milliós Nigériáról, melynek területe kb. a tízszerese hazánkénak. Itt élt 1975 és 1984 közt – két nagyobb városban – két magyar család, melynek három tagja orvosként dolgozott e távoli szövetséges köztársaságban. Velük utazott és élte meg a politikai megmozdulásokkal terhes, különleges tájakon tett kirándulásokban gazdag ünnepnapokat és a hazaitól annyira elütő hétköznapokat egy nagymama és három iskolás gyerek. Rovarok, csúszómászók, rágcsálók; fertőző agyhártyagyulladás, Lassa-láz, lepra; emíravatás és vadrezervátumok – mindmegannyi olyan fogalom, ami… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1988

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Világjárók Gondolat

Gondolat, Budapest, 1988
412 oldal · ISBN: 9632820118

HSzabolcs28>!

A kaposvári könyvtár selejtezést tart, immáron több mint egy éve, és a Világjárók sorozat jónéhány kötetét is ingyen elvihetőként kitette a könyvtár elé. Elhoztam vagy 20 darabot ezekből, és ez volt az első, amit elolvastam. Két írást tartalmaz a könyv, két család egymáshoz képest kb 4-5 év különbséggel töltött el huzamosabb időt Nigériában az 1970-es, 80-as évek fordulóján. Nem várok el az útleírásoktól különösebb irodalmi teljesítményt, és itt is pontosan ez volt a helyzet (és a tapasztalat is). A második írás valahogy sokkal jobban tetszett, bár még átfedések is vannak a két család által bejárt helyek között. Mivel orvoscsaládokról van szó, mindkét rész viszonylag bőven foglalkozik az orvoslás, a kórházak ottani helyzetével, ami érdekes volt. Nagyjából 40 év telt el a szerzők nigériai tartózkodása óta, és hát azt kell mondjam: akkoriban nagyon alacsony színvonalon létezett ez az ország, majd' minden tekintetben. Nyilván van ebben egy jó adag vallási meghatározottság és a hagyományos, törzsi társadalmak hiedelmei, szokásai, de a modern kor vívmányai olyan területeken sem voltak fellelhetők, ahol illett volna. Teljesen más világ volt az akkori Nigéria, még az akkori Magyarországgal összehasonlítva is. Jó volt ezt elolvasni, csak a helyén kell kezelni a kort, amelyben született. Voltak kifejezetten érdekfeszítő részek is (pl. a Lassa-láz felfedezése, a gyógyítására tett erőfeszítések, a Csád-tavi csónakos kirándulások, a katonai hatalomátvételek, puccsok taglalása) és voltak kevésbé lényeges dolgok is (bizonyos esetekben a szerzők mindennapjainak leírása, vagy a kulturális aspektusai a nigériai életnek). Nagyjából azt kaptam, amit vártam, és bizony várom már, hogy a sorozat további kötetei is a kezem közé kerüljenek.

Porsolya>!

Felemás érzéseim vannak ezzel a könyvvel kapcsolatban. Poczik Miklós hasonló témájú könyve a „Sebész voltam Etiópiában” az egyik kedvencem, reméltem, hogy ez is sok izgalmas kórházi történetet mesél majd el. A címe ellenére azonban a egészségügyi helyzet, a kórházak mindennapi élete itt csak mellékszereplő volt. A könyv két részből áll, két különböző család nigériai kiküldetését mutatja be. Az első egy orvos házaspár két gyermekkel. Itt még elő-elő fordultak a kórházi helyzetet, különböző betegségeket bemutató leírások, amiket nagy élvezettel olvastam. Hihetetlenül izgalmasak voltak. Az ország és a kulturális különbségek bemutatása is igen olvasmányosra sikerült. A második család esetében, a férj volt orvos, azonban a feleség írta még 3 éves ottartózkodásuk kalandos történetét. Voltak igazán érdekes leírások, bár a politikai helyzet bemutatásáról és a családi kirándulásokról készült beszámolók kicsit unalmasra sikerültek.