Farkas ​az asztalnál 109 csillagozás

Augusten Burroughs: Farkas az asztalnál

Gyermekkorában ​Augusten Burroughs számára az apja csak egy árny volt: egy alak a lépcső tetején, egy köhintés a földszintről, egy némán cigarettázó figura a sötétben. Ahogy Augusten idősebb lett, úgy bontakozott ki előtte apjának sötét és fenyegető személyisége. Valami gonosz, titokzatos, megnevezhetetlen borzalom. Egyik szörnyű csalódás követte a másikat, és Augusten gyermekkora hamarosan véget ért. Az apa, akiről mindig álmodozott, nem létezett. Az ő apja egy távoli, közönyös figura volt, akit nem érdekelt a fia. És akkor kezdetét vette a „játék”.
A regényben Augusten Borroughs egy eddig fel nem derített területre lép, a kimondhatatlan érzelmek birodalmába. Kendőzetlenül beszél szeretetről és gyűlöletről, ami apa és fia kapcsolatának minden egyes pillanatát átjárja. Sokkoló őszinteséggel és döbbenetes éleslátással megírt regénye ajánlott olvasmány mindenki számára, aki tudja, mit jelent egy szülő feltétel nélküli szeretete után sóvárogni. A szívszaggató és helyenként… (tovább)

Eredeti mű: Augusten Burroughs: A Wolf at the Table

Eredeti megjelenés éve: 2008

Kelly, Kaposvár, 2008
224 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789639667631 · Fordította: Illés Róbert

entropic P
Augusten Burroughs: Farkas az asztalnál

Érdekes, milyen sorrendben veszik sorra a memoárírók életük dolgait.
Pár éve olvastam Burroughs Dry c. könyvét, ami az alkoholizmusáról szól, és szerintem elég jó. De úgy emlékszem, kissé in medias res-féle könyv az: ott az a huszonéves, kívülről tök-sikeres Augusten-csávó, aki az átlagosnál lelkesebben pusztítja magát, de nemigen tudni, miért (nem mintha kötelező lenne, hogy legyen miért, úgyhogy ezt nem is nagyon hiányoltam), és azt se igen tudni, ki ő és honnan van.

Most megnéztem (mert ha már memoár, akkor én is nyugodtan leszek stalker és keresek plusz infókat) – ez a könyv, noha korábbi dolgokról szól, később íródott, mint a Dry.
Ami nem is lepett meg. Asszem, felnőtt- vagy félfelnőttkori szarságokról írni még mindig sokkal könnyebb, mint a gyerekkoriakról, amikor nemigen van beleszólásunk a dolgokba, max. azzal vigasztalhatjuk magunkat, hogy – mittomén – öt év múlva már elköltözhetünk otthonról – de öt év kicsit túl sok idő még olyankor. (Amikor ott vagy mondjuk 10+ évesen, és az életed egy rémhalmaz.)

És Burroughs tényleg tud írni, és bár ez memoár, nem egy önsajnáló és/vagy önajnározó nyünnyögés az egész – hanem benne van ez az egész ki**szott, abszurd, univerzális tapasztalat, amikor valaki annyira akar szeretni és szeretve lenni, csak a másik fél ezt nem hagyja. Szívás, na. És pontosan érzem ebből a könyvből, hogy mennyire az.

robinson P
Augusten Burroughs: Farkas az asztalnál

Rémes. Ilyen gyerekkort megélni, így felnőni. Ennyire vágyni a szeretetre, ami nincs. Van helyette félelem, magány és elutasítás.
Aki szülővé válik, még nem biztos, hogy alkalmas is a feladatra.

bozs
Augusten Burroughs: Farkas az asztalnál

Ez a pasi olyan csodásan ír! Sokszor érzem, hogy bő lére engedik az írásokat, de most nem.
Borzasztóan sajnáltam ezt a gyereket! Szülők képtelenek szeretni, erre belekapaszkodik az állatok szeretetébe és még azt is elveszik tőle.
Kiadom a gyerekeknek kötelezőnek, hogy lássák milyen sorsok vannak a világban…és ehhez képest az ő életük mennyire rendezett, szeretettel teli.

_Numb_
Augusten Burroughs: Farkas az asztalnál

Mindenki – egy ponton – magára hagyja az embert. spoiler Nyomasztó az elejétől a végéig, hiába akar az utolsó pár oldal némi felszabadulást hozni, számomra nem tudott.
Megrázza az embert, ha akármikor is érzett már hasonlót, mint „főhősünk”.

Corvus_CoRex P
Augusten Burroughs: Farkas az asztalnál

Nekem egyszerre volt szörnyű és jóérzés ezt olvasni, a „családom” miatt. A miénk is egy ilyen elcs*szett család. Mintha magunkról olvastam volna. Apámat sokan jónak hiszik, de sajnos nem ők élnek vele egy fedél alatt. Teljesen más ember, mint amilyennek gondolják. Sőt, mondhatni pont az ellenkezője és ez a szörnyű a dologban.
Néhány éve olyat tett apám, amit soha senkinek nem lenne szabad. Tipikus Jehova tanúja családfőset… Soha nem durvult még el így a helyzet, nem tudtam mit kell tenni, de tudtam, hogy nem hagyhatom annyiban. Miközben próbáltam tanácsot kérni, akinek csak tudtam, elmondtam a történteket és akkor döbbentem rá, mennyire fontos az, hogy az ember „elpanaszolja” a bajait másoknak. Volt, aki nem hitt nekem, mert nem is akart. De szerencsére akadt olyan is, aki vigasztalt, és olyan is, aki bevallotta, így már egész máshogy látja apámat és ez annyira jól esett. Az volt az a pont, amikor rádöbbentem, hogy nem szabad magamban tartanom dolgokat, még ha nem is hisznek nekem, mert így a végén nyugodt lelkiismerettel mondhatom, hogy: én szóltam…

Miestas
Augusten Burroughs: Farkas az asztalnál

Vegyes érzelmekkel raktam le ezt a könyvet.
Kicsit nekem mindig sántít egy történet, ha csak az egyik fél szemszögéből ismerem meg.
Nekem hiányzott az apa története, tudom, hogyne tudnám, hogy ez a fiú életéről szól, de mégis. Borzasztó, fájdalmas lehet így felnőni, többszörösen hátrányos helyzetben, hisz az anyja sem volt teljes értékű ember. Valahogy mindezek ellenére sem áll össze a majdhogynem nyálas epilógus nekem.

Blissenobiarella
Augusten Burroughs: Farkas az asztalnál

Ha az asztalon álló gyümölcskosárban az egyik alma elkezd rohadni, szépen, lassan a többi almát is elrohasztja.

A könyv témája elsősorban nem a családon belüli erőszak, sokkal inkább egy elmebetegségtől többszörösen sújtott család történetét olvashatjuk.
Nem szoktak tetszeni azok a könyvek, amik egy gyerek szemszögéből íródnak, de mivel ez inkább visszaemlékezésként hat, értelmezi a gyermekkori emlékeket, így itt nem zavart.
Megrázó olvasmány.

abszolút kedvenc. imádom.
ahogy a kisfiú elmeséli, hogy szeretne az apjához közeledni, miközben az folyamatosan tolja el magától. ahogy a játékosságot felváltja az értetlenség, szomorúság és düh. hihetetlenül emlékezetes és nyomasztó jelenetek vannak benne. mély benyomást tett rám.

kávésbögre P
Augusten Burroughs: Farkas az asztalnál

Nekem nagyon tetszett. Hihetetlen érzés lehet, ha valakinek a szülei szeretete nélkül kell felnőnie. Ebben a könyvben pedig átéreztem én is, hogy mennyire szörnyű.

ludovika

Természetesen tudom, hogy az apák szeretik a fiukat. Láttam a moziban. Láttam a tévében.

Sárhelyi_Erika IP

Gyűlölet virágzott a mellkasomban, kinyílt, mint egy halálos leander vagy gyűszűvirág szirmai.

Kapcsolódó szócikkek: gyűlölet
robinson P

De hamarosan elmúlt a fájdalom, hozzászoktam. Hihetetlen, mit meg nem tud szokni az ember.

ludovika

De amint kettesben maradtunk, apuska eltűnt, és átvette a helyét a puska.

Timosz

Az emberek azért hisznek Istenben, mert képtelenek szembenézni a ténnyel, hogy egyedül vannak. Engem nem az a gondolat rémisztett meg, hogy egyedül vagyok a világban. Azért rettegtem, mert nem voltam egyedül.

Natasha

Anyám sok fényképet készített rólam és Ernie-ről [a tengerimalacáról] – Ernie az egyik ruhában, amit én ragasztottam össze neki anyagmaradékokból, Ernie, amint a székben ül, mint egy ember. De amikor kifeszítettem anyám egyik gigantikus melltartóját két szék közé, és beleültettem Ernie-t az egyik kosárba, mint egy függőágyba, anyám nem a fényképezőgépért szaladt, ahogy azt vártam, hanem elkezdett kiabálni.
– Azonnal vedd ki azt a szörnyeteget a melltartómból!
Megsértődtem, hogy szörnyetegnek nevezte Ernie-t, és visszabeszéltem neki.
– Sokkal aranyosabb annál, mint ami abban a nagy melltartóban lenni szokott.

Natasha

– Augusten, százszor elmondtam már, hogy az apád az apád – mondta anyám. De lehet, hogy amikor megszülettem, a nővérek elcseréltek a kórházban, és rossz szülőkhöz kerültem. Anyám azt mondta, hogy a kórház, ahol születtem, már nincs meg. Lehet, hogy túl sok gyereket cseréltek el, és a rendőrség bezáratta. Anyám azt mondta, hogy a kórház helyén ma egy parkoló áll. Lehet, hogy annyi gyerek került rossz szülőkhöz, hogy építeniük kellett egy új, hatalmas parkolót a reklamáló családok autói számára.

kávésbögre P

Éreztem, hogy a vadászat véget ért. Már nem voltam zsákmány. A zsákmány tudja. A zsákmány mindig tudja, ha megmenekült.

ludovika

Elvettem a Zippót, kinyitottam, és az orromhoz szorítottam, mélyen belélegezve a szagát. Imádtam az öngyújtótöltő folyadék szagát, és már réges-régen eldöntöttem, hogyha felnövök, láncdohányos leszek.