Dry 3 csillagozás

Augusten Burroughs: Dry Augusten Burroughs: Dry Augusten Burroughs: Dry

Vigyázat! Cselekményleírást tartalmaz.

Fans ​of Augusten Burroughs's darkly funny memoir Running with Scissors were left wondering at the end of that book what would become of young Augusten after his squalid and fascinating childhood ended. In Dry, we find that although adult Augusten is doing well professionally, earning a handsome living as an ad writer for a top New York agency, Burroughs's personal life is a disaster. His apartment is a sea of empty Dewar's bottles, he stays out all night boozing, and he dabs cologne on his tongue in an unsuccessful attempt to mask the stench of alcohol on his breath at work. When his employer insists he seek help, Burroughs ships out to Minnesota for detoxification, counseling, and amusingly told anecdotes about the use of stuffed animals in group therapy. But after a month of such treatment, he's back in Manhattan and tenuously sober. And while its one thing to lay off the sauce in rehab, Burroughs learns that it's quite another to resume your former life while avoiding the… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2003

>!
Picador, New York, 2004
320 oldal · puhatáblás · ISBN: 9780312423797
>!
St. Martin's, New York, 2003
304 oldal · keménytáblás · ISBN: 9780312272050

Kedvencelte 3

Várólistára tette 1

Kívánságlistára tette 1


Kiemelt értékelések

entropic P>!
Augusten Burroughs: Dry

Vannak olyan könyvek függőségekről meg mentális betegségekről/zavarokról és ezek csodálatos legyőzéséről, amiket elhiszek, és vannak olyanok, amiket nem. Érdekes módon azok jutnak könnyebben eszembe, amiket nem hiszek el, mert azokon mindig rettenetesen felidegelem magam (mert marhára dühít, amikor mesés-giccses gyógyulástörténetekkel etetnek).

Na, Augusten Burroughs-nak elhiszem, amit mond. Ami amúgy szintén érdekes, mivel a fickó a reklámszakmában dolgozik (vagy dolgozott; mittomén, most mit csinál – de majd utánanézek, hátha megírta valahol azt is, és ha igen, akkor egyszer majd elolvasom, mert marha jól ír), vagyis abban az időszakban, amiről ez a memoár szól, abból élt, hogy feljavította és vonzóvá/eladhatóvá tette a legócskább dolgokat is. S azt mondja, ő azért volt olyan jó ebben a melóban, mert az életére is régóta a reklámszakma alapszabályait alkalmazta. Szóval – magát is el tudja adni, és ez látszik a szövegén is. Jól megírt, izgalmas, fordulatos, néha nagyon humoros, néha meg könnyfakasztó.

És közben elhiszem, amit ír. Mármint hitelesnek érzem, amit leír, szemben mondjuk James Frey Millió apró darabban c., szintén önéletrajzi ihletésű leszokástörténetével, ami szerintem egy mese. Persze Burroughs is mesél, csak ő hihetően. (Jó kis reklámszakember, nem?)

Szóval, ez a memoár a szerző húszas éveiről szól, amikor menő reklámszakemberként dolgozott, ám egyre többet ivott, és végül kénytelen volt bevonulni egy rehabilitációs központba, különben kirúgták volna a munkahelyéről. Burroughs végigmegy az ilyenkor szokásos összes lépésen (tagadja, hogy baja van, aztán elismeri, hogy tényleg alkoholista, de közben meg fél az ürességtől, hogy mit fog kezdeni az idejével, ha nem ihat, stb.), és úgy tűnik, a rehab működik is nála, utána is elég sokáig józan marad, de közben a „való életben” is mindenféle történik, és nem azzal ér véget a „történet”, hogy hősünk most már egész életében a józanság mintapéldánya lesz. Lehet amúgy, hogy azóta már az lett, ezt sem tudom. De igen nagyra becsülöm a szerzőt, hogy nem áll meg ott, hogy: „yeah, kijöttem a rehabról, mostantól minden szép és jó, és mindenki lúzer, aki ezt nem tudja megcsinálni”, hanem nagyon sokat ír arról is, hogy mi van utána.

És hogy én is a „rehabos” módon fogalmazzak (a módszer szerint én-üzenetekkel kell kommunikálni, vagyis nem okoskodni kell, vagy ítélkezni, vagy tanácsokat adni, hanem azt kell mondani, hogy valami mit jelent nekem és milyen érzést kelt bennem, s arról kell beszélni, hogy én tudok-e valahogy viszonyulni valamihez): igen sok mindenhez tudok viszonyulni abból, amit Burroughs leír, és egy csomó érzését és félelmét ismerem és/vagy át tudom érezni.

Amúgy ez nem egy önsegítő/elrettentő/leszoktató könyv szerintem. Mármint nem adnám oda valakinek azzal, hogy: „figyelj már, olvasd el ezt, és rögtön abbahagyod a piálást/dohányzást/akármit”. Ez Burroughs-ról szól, az ő története, ami valamennyire nyilván fikcionalizálva van, de a lényegét tekintve valóságos.

2 hozzászólás
_ada>!
Augusten Burroughs: Dry

Egy történet, amiben a főszereplő csak addig másnapos, míg délután meg nem issza az első italt… Minden vicces, és laza és felszabadult addig a pontig, míg nem az. Felsejlő gyerekkori traumák, állandó menekülés minden veszteség és fájdalom elől; édes elmerülés a semmibe. Augusten Burroughs ismét egy nehéz témát választott regényéhez – és ismét önéletrajzi ihletésű, csakhogy még jobb legyen… Ám hasonlóan az előző könyvhöz, amit tőle olvastam, most is rengeteget segített a szerző páratlan, könnyed stílusa. Megint sok a valóság-horror, árad a szomorúság, és ott a humor mögött megbúvó komoly téma, de a könyv egyszerűen letehetetlen. Érthetetlen hogyan tud ilyen sötét témákról, ilyen „olvastatóan” írni. Még megejtek tőle egy könyvet a közeljövőben, és ha azzal is ennyire levesz a lábamról, megy a kedvenc íróim közé.


Népszerű idézetek

arsenal0522>!

Sometimes when you work in advertising you'll get a product that's really garbage and you have to make it seem fantastic, something that is essential to the continued quality of life.

(első mondat)

_ada>!

I stand by baggage claim, my two overstuffed bags at my feet. The same bags I’ve taken with me on commercial shoots around the world and now to rehab. I have failed my luggage.

Part I: Nothing to Be Proud of (Picador, 2004)

_ada>!

That’s the reason to go to a gay rehab. People appreciate the drama.

Part I: Alcoholism for Begginers (Picador, 2004)

_ada>!

Sober. So that’s what I’m here to become. And suddenly, this word fills me with a brand of sadness I haven’t felt since childhood. The kind of sadness you feel at the end of summer. When the fireflies are gone, the ponds have dried up and the plants are wilted, weary from being so green. It’s no longer really summer but the air is still too warm and heavy to be fall. It’s the season between the seasons. It’s the feeling of something dying.

Part I: Alcoholism for Begginers (Picador, 2004)

_ada>!

All of a sudden, I feel overwhelmed with the work involved with mental health. Therapy four times a week, AA meetings every day for the rest of my life. “It seems like, I don’t know, so much work.”
“You found the time to drink every day,” she points out.

Part I: Alcoholism for Begginers (Picador, 2004)

arsenal0522>!

I will never drink again.
And I will clean this apartment and reinvent myself and change every single thing until I am unrecognizable. I will new and improve myself, like an ad.

289. oldal

entropic P>!

Jim is great. He's an undertaker. Actually, I suppose he's technically not an undertaker anymore. He's graduated to coffin salesman, or as he puts it, „pre-arrangements.” The funeral business is rife with euphemisms. In the funeral business, nobody actually „dies.” They simply „move on,” as if traveling to a different time zone.

He wears vintage Hawaiian shirts, even in winter. Looking at him, you'd think he was just a normal, blue-collar Italian guy. Like maybe he's a cop or owns a pizza place. But he's an undertaker, through and through. Last year for my birthday, he gave me two bottles. One was filled with pretty pink lotion, the other with an amber fluid. Permaglow and Restorative: embalming fluids. This is the sort of conversation piece you simply can't find at Pottery Barn. I'm not so shallow as to pick my friends based on what they do for a living, but in this case I have to say it was a major selling point.

Picador, 2004, pp. 3-4


Hasonló könyvek címkék alapján

L. J. Shen: Ruckus
Jewel E. Ann: Look the Part
Allen Eskens: The Life We Bury
Anna Todd: After Ever Happy
Laurelin Paige: Hudson (angol)
Donna Tartt: The Goldfinch
Cora Reilly: Bound by Love
L. J. Shen: Broken Knight
L. J. Shen: Dirty Headlines
Vi Keeland: Bossman