Cuchulain, ​az ulsteri hős 4 csillagozás

Augusta Gregory: Cuchulain, az ulsteri hős

„Kelj ​fel, Cuchulain! – mondta ekkor Curoi. – Egy sem akad Ulster hősei között, bármilyen merészek legyenek is, aki hozzád fogható lenne bátorságban, tettekben és igazszívűségben. Írország harcosainak bajnoki címe mostantól a tiéd, és vele a Bajnok Porciója, és a te feleségedet illeti meg az első hely Ulster asszonyai között. Mától fogva bárki próbálja is önmagát elibéd helyezn, – folytatta – népem esküjére mondom, nagy veszélyben lesz az élete.” Az olvasó Lady Augusta Gregory kétrészes középkori ír mese- és hőstörténet-gyűjteményének második kötetét tartja a kezében. Az Istenek és harcosok után bizonyos tekintetben más világba kalauzol ez a könyv: a legnagyobb mitikus ír hős, Cuchulain hősiességének emel képzeletbeli szobrot. Ezeknek az úgynevezett ulsteri mondakörbe tartozó történeteknek igen jelentős politikai szerepük volt a 19. század végén és a 20. század elején az ír függetlenségi mozgalom és ideológia formálódásában. Ám a mai olvasó számára az élvezetet elsősorban a szép… (tovább)

General Press, Budapest, 2010

Lahara ISP
Augusta Gregory: Cuchulain, az ulsteri hős

Úgy akartam olvasni, mint egy regényt, ez a közepéig talán ment is. Utána le kellett tennem, és mentem másik olvasnivaló után nézni- Majd megint folytattam. Különben jó valami. Csak népszerűsíteni kéne, nem konkrétan ezt a könyvet, hanem Cuchulain történetét egyáltalán.

felhőbodorító

– Gyertek velem, és költsétek el a lakomát, amelyet nektek készítettem!
– Én szívesen elmegyek – felelte Conchubar –, ha Ulster férfiai is velem tartanak.
Fergus, Rogh fia és a többiek azonban így szóltak:
– Mi bizony nem megyünk, mert ha elmennénk, visszatérőben több lenne köztünk a halott, mint az élő, mivel Bricriu egymás ellen uszítana minket.
– Ha nem jöttök el, rosszabbul jártok! – fenyegetőzött Bricriu.
– Miért, mit teszel, ha nem mennénk veled? – kérdezte Conchubar.
– Ha nem jönnétek velem, hogy elköltsék a lakomát, addig szítom a viszályt a király és a hadvezérek, meg a bátor hősök és a közönséges harcosok között, míg mindannyian nem végeznek egymással – mondta Bricriu.
– Márpedig nem megyünk el csak azért, hogy neked örömet szerezzünk! – szólt Conchubar.
– Akkor olyan haragot szítok apa és fia között, hogy azok egymás életére törnek – folytatta Bricriu –, ha pedig ez nem sikerülne, veszekedést szítok anya és lánya között, s ha ez sem sikerül, egymás ellen uszítom az ulsteri nők melleit, hogy azok egymást kezdjék ütni-vágni.
– Mégiscsak jobb lesz, ha elmegyünk – mondta ekkor Fergus.