Egyedül (Egy lélek fejlődése 9.) 20 csillagozás

August Strindberg: Egyedül August Strindberg: Egyedül

Végül ez hát a magány: belefonjuk magunkat saját lelkünknek a selymébe, begubózkodunk és várjuk az átalakulást, mert ez nem maradhat el. Időközben egyrészt saját élményeinkből élünk, másrészt telepatikus úton mások életét éljük. Meghalunk és feltámadunk; új nevelésben van részünk valami ismeretlen új életre.
Egyedül uralkodik végül az ember a saját személyiségén. Senkinek a gondolatai nem ellenőrzik a magam gondolatait, senkinek a hajlamai, senkinek a szeszélyei nem nehezednek rám. Fejlődésnek indul a lélek újonnan szerzett szabadságában, soha nem tapasztalt belső békességgel és csendes örömmel telik meg, érzi, hogy biztonságban van és csak saját magának felelős.

Eredeti cím: Ensam

Eredeti megjelenés éve: 1903

Új Mandátum, Budapest, 1996
122 oldal · ISBN: 9637476504 · Fordította: Mikes Lajos
ISBN: 9637476504 · Felolvasta: Szoboszlai Éva

Georgina77>!
August Strindberg: Egyedül

Számomra – aki az elmúlt 15-16 év zsúfolt munkaszobájában átlényegültem olyanná, aki sokkal többre értékeli a hasznos egyedüllétet a semmitmondó, felszínességében megjátszott munkahelyi kapcsolatnál –, ez a mű hihetetlen jól visszaadja az 'egyedül jó lenni, s közben mérföldeket bejárni, tapasztalni, fejlődni a világgal' állapotot. Az átlagnál szenzitívebbként azt mondom: ez egy hihetetlenül pöpec kis írás. Érdemes megpróbálni közelebb engedni magunkhoz. Nem lesz hiába a próbálkozás.
Egy probléma vont csak le az élmény értékéből: sok helyütt láttam benne helyesírási hibát. Nagy kár a kiadás előtti letisztázás hiányáért.

August Strindberg: Egyedül

Szeretem Strindberget. Borongós, szomorú és kilátás nélküli, mint az az őszi nap, amelyen születnem rendeltetett.

Roszka>!
August Strindberg: Egyedül

Egy özvegy emberről szól,aki nem akarván újra nősülni, teljesen visszavonul önmagába.
Emlékezik életére, fiatalságára.

alaurent P>!
August Strindberg: Egyedül

A főhős stílusa kinyitotta a bicskát a zsebemben. Annyira okoskodó, magának való volt a monológ szereplője, hogy önteltségében elviselhetetlenné vált. Eszmefuttatásai közül kevéssel tudtam egyetérteni. Megmagyarázni, miért felesleges a többi ember körülöttünk… nagy bátorság, és kimondhatatlan egoizmus. Strindberg ennél több.

Miyako71 P>!
August Strindberg: Egyedül

Azt mondják, aki ötven éves korára nem utálja az embereket, az soha nem is szerette őket. Úgy tűnik ez a szerzőre is igaz. Nagyon találó gondolatokat ír le az emberekről, az emberi kapcsolatokról, azok mibenlétéről, hogy hogyan és miért üresednek ki ezek. Sok mindennel egyet értek ezek közül a gondolatok közül, ahogyan azokkal is, amik arról szólnak, hogyan lehet meghallani a csendben, az egyedüllétben más hangokat is. Persze sok olyasmi is megjelenik a lapokon, ami számomra nem elfogadható spoiler, de összességében elgondolkodtatónak tartom ezt a könyvet. A stílus jó, olvasmányos, észre se vettem, hány oldalt haladtam egyszerre. De csak azoknak, akik szeretik az ilyen típusú eszmefuttatásokat.

somogyiréka>!
August Strindberg: Egyedül

Az egyedüllét nem az ember tartós sajátja. Mélyen össze vagyunk kapcsolva, folyton-folyvást hatunk egymásra, és szükségünk van a másikra. Persze ideig-óráig érdemes kacérkodni az egyedülléttel, de aztán az ember csak egy kis akolmelegre vágyik, ilyen ez..Strindberggel nagyon régen nem találkoztam, még az egyetemen, akkor eredeti nyelven küszködtem vele, és csak találgattam, miről is ír..Most valahogy kiviláglott a könyvespolcról a germán résznél.
Nagyon jól indít, az olvasó észre sem venné, hogy a szöveg több, mint 110 éves. A problémák, az emberi elmagányosodás, az egykori barátok kiüresedő beszélgetései, a családszerep maszkja mögé elbújás problematikája nem változott. Vagy lehet, hogy Strindberg haladta meg a korát, mert roppant „modernül” ír. Szokatlan őszintén, önelemzően.
Nem jókedvből választja az egyedüllétet,hanem mert a világi kapcsolatai sorra elfáradnak, és ő maga még mindig lángol, a társaság viszont lehűti ezt a lobogást. Visszavonul hát a világ zajától, és szigorú napirend szerint él: olvas és ír, sétál. Vonulnak át rajta az évszakok, őrzi lobogását, de bizony, ahogy halad előre magában mind nehezebben viseli az egyedüllétet. Kezdetben még élvezi a saját csendje adta gyönyörűséget, Ahogy írja, fejlődésnek indul a lélek újonnan szerzett szabadságában, soha nem tapasztalt belső békesség, öröm..Mintha saját olvasztóműhelyében minden eddig összegyűjtött kincse most egy nagy egésszé állna össze. Ennek ellenére mégis fázni kezd, elfárad magától. Jólesne egy kis embermeleg, de nincs hova visszamennie már. Még réges-rég elvesztett fiához sem talál vissza, és már csak messziről nézi a szerelmesek egymásra találását is, ahol a felek még próbát tesznek arra, hogy megküzdjenek a magányossággal.
Szeretné Istent szóra bírni, ilyen-olyan vallásba mártja bele magát, de mintha igazán nem találna semmit, nincs egy pont, ahol megnyugodna igazán. De nem adja fel: hazatértem magánosságomban – dolgozni és továbbharcolni egyedül. Így zárul a mű, nyitottan a reménnyel, hogy itt a magány legmélyén mégis van Valaki, akiből ez az egész délibáb felbukkan, benne a teremtő képzetével is..De ezt már csak én remélem hozzá..

imrekati>!
August Strindberg: Egyedül

Gonosz egy ember volt ez a Strindberg. Elmagányosodott, és sok Balzac regényt olvasott. Nekem Schopenhauer jut eszembe róla… Csúnya kis gonosz törpe. A drámáit nem ismerem. Pedig lehet, hogy kéne.

melis>!
August Strindberg: Egyedül

Írásgyakorlatként hatott. Mint aki kalapból kihúzza a témát, és képes rá, megírja. Vagy szorgalmas diákként, házi dolgozatban bizonyít. Bölcselkedő, nem hiszek neki. Felületes, nem vagyok kíváncsi rá. Szájbarágós, lekezelő. Zagyvál, megkönnyebbül. Egészségére.

Verebes_Adrienn>!
August Strindberg: Egyedül

Strindberg a termékeny magányról ír, egy olyan totális egyedüllét megteremtéséről és érzékeny megéléséről, amelyet szellemi gazdagság kísér és (így) nem őrül bele az ember. Magam olvasás közben több résznél is arra jutottam, hogy az utóbbi nem sikerült neki.

Chöpp >!

Ha óráról órára rút dolgokat kell látnia annak, akinek van érzéke a szép iránt, ez rá nézve gyötrelem, amely arra csábítja, hogy vértanúnak képzelje magát. Ha kíméletből szemet kell húnynia igazságtalanságok láttára, ez képmutatóvá neveli. Ha ugyanebből a kíméletből hozzá kell szoknia ahhoz, hogy minduntalan elfojtsa a véleményét, ez gyávává teszi.

Chöpp >!

… ellenségei vagyunk egymásnak kétségtelenül mindannyian, s csak akkor vagyunk jóbarátok, ha arról van szó, hogy együtt kell harcolnunk.

Chöpp >!

A bánat és a fájdalom úgyszólván elégeti a lélek szemetjét, megfinomítja az ösztönöket, sőt magasabb rendű képességekkel is felruházza az agyongyötört testtől megszabadított lelket.

Ουροβορος>!

Egyedül maradtam hát a magam társaságában, és erre a társaságra vigyáznom kell, mert különben rossz társaságba keveredem.

V. 84. o.

Ουροβορος>!

És amikor hazekerültem a magányba és a csendbe, visszanyertem újra régi énemet, belemerültem saját szellemi atmoszférámba, amelyben jól éreztem magam, mint a rám szabott ruhában, és egy órai elmélkedés után átengedtem magam az alvás megsemmisítő hatalmának, kívánságoktól, vágyaktól, akarásoktól szabadultan.
    Lassan-lassan abbahagytam hát kávéházi kirándulásaimat; gyakoroltam magam abban, hogy egyedül legyek; néha-néha engedtem ugyan még a kísértésnek, de mindannyiszor gyógyultabban kerültem haza, míg végül nagy élvezetem kezdett telni abban, hogy hallgassam a csendet és figyeljek az új hangokra, amelyeket ilyenkor hall az ember.

I. 14. o.

Ουροβορος>!

[…] de bárha megvan hozzá a módom, mégsem akarok vásárlásokba kezdeni, mert az a szabadsághoz tartozik, hogy ne legyen az embernek semmije. Ha semmim sincs és ha semmit sem kívánok, akkor a sors legsúlyosabb csapásai nem férkőzhetnek hozzám. De ha ráadásul még pénzem is van bőven, és azt érzem, hogy mindenem lehetne, ha akarnám, ez a boldogság, mert ez a függetlenség, és ez is hozzátartozik a szabadsághoz.

II. 16. o.

Szelén>!

És észrevettük azt is, hogy egyikünk sem beszélt többé a jövőről, hanem csak a múltról, annál az egyszerű oknál fogva, mert benne voltunk immár mindnyájan a jövőben, amelyről valaha álmodoztunk, és újabb jövőről többé már nem álmodozhattunk.

nicolete>!

[…] az a szabadsághoz tartozik, hogy ne legyen az embernek semmije.

nicolete>!

Rossz képek tarka gyűjteménye lóg a falakon,
litográfiák és színnyomatok is. Eleinte gyűlöltem
őket mint csúf dolgokat, de csakhamar olyan érdeklődést váltottak ki belőlem, amilyenről álmodni
sem mertem volna. Amikor ugyanis egyszer munka
közben végképp elakadtam, s egy döntő jelenetet
sehogy sem tudtam elképzelni, kétségbeesett pillantást vetettem a falra. A szemem megakadt egy borzalmas színnyomaton, amely valamelyik képeslap
különajándéka volt valaha. Parasztembert ábrázolt,
aki ott állt egy kikötőhídon egy tehénnel, amelynek
vele együtt át kellett volna kelnie valami láthatatlan
kompon. A magányos ember szemben a levegővel;
egyetlen tehene; kétségbeesett pillantásai… Megvolt
a jelenetem.

nicolete>!

S szereztem magamnak immár egy személytelen
társaságot is, mégpedig nagyon olcsón. A reggeli
sétámon barátkoztam össze ezekkel az ismeretlen
ismerősökkel, akiket nem is köszöntök, mert nem
ismerem őket személyesen.