A ​magyar nemzet története 1 csillagozás

Asztalos Miklós – Pethő Sándor: A magyar nemzet története Asztalos Miklós – Pethő Sándor: A magyar nemzet története Asztalos Miklós – Pethő Sándor: A magyar nemzet története Asztalos Miklós – Pethő Sándor: A magyar nemzet története Asztalos Miklós – Pethő Sándor: A magyar nemzet története

Ennek a könyvnek nincsen fülszövege.

Dante, Budapest, 1934
560 oldal

Bla IP>!
Asztalos Miklós – Pethő Sándor: A magyar nemzet története

A magyar nemzet története ősidőktől napjainkig című könyv Magyarország legfontosabb történelmi eseményeit meséli el a népvándorlástól kezdődően és az I. világháborúval bezárólag. Persze ezt végigolvasni szinte lehetetlen, de aktuális érdeklődésünknek megfelelően, történelmünk egyes időszakaiba bepillantva már jobban kezelhető és emészthető ez a vaskos kötet, amelyet a megjelenése óta eltelt újabb tudományos eredmények már kissé avulttá tettek…

Fisu P>!

Egy összefoglaló munka, amely arra törekszik, hogy egy tudományág eredményeit lehetőleg minél teljesebben közvetítse a nagyközönséghez, eredetiségre nem törekedhetik. Hisz az ily természetű munkának épp az az értéke, ha a szerző minden jelentősebb részeredményt beolvasztott az egységes előadásba.
Az utóbbi évtizedekben nagy lendületet vett magyar történelmi kutatás gazdag eredményeinek egyetlen széleskörű, átfogó előadása a Hóman Bálint és Szekfű Gyula tollából megjelenő Magyar Történet. Ebből az alapvető műből eddig öt kötet jelent meg, amelyek a magyar történetet az ősidőktől Károly Róbert haláláig és Mohácstól a 18. század végéig adják elő. Ezekre a korszakokra nézve előadásom folyamán elsősorban, sőt egy-egy momentumnál kizárólag Hóman és Szekfű előadására támaszkodtam. A történetírásnál az előadó egyénisége kétségtelenül mindig érvényesül, a saját felfogásom Hóman és Szekfű előadásától egyes pontokon inkább Szekfű megállapításainál tér el. Eltérő véleményemet természetesen érvényesítettem.
A közelmultban három olyan összefoglalás jelent meg, amelyek a magyar történet olvasásához bevezetésül használhatók, melyekben a szerzők rövid összefoglalásokban igen becsesen mutattak rá a történés rugóira, az események eszmei hátterére. Ez a három mű Szekfű Gyula: A magyar állam életrajza, Budapest (év nélkül, két kiadás); Ekhart Ferenc: Bevezetés a magyar történelembe, Pécs-Budapest, 1924; Domanovszky Alexander: Die Geschichte Ungarns, München-Leipzig, 1923. Könyvem megírásánál különösen azoknál a koroknál, amelyek a Hóman-Szekfű-ből még nem jelentek meg, mindhárom művet sikerrel használtam.