Aludni ​is tilos 27 csillagozás

Aszlányi Károly: Aludni is tilos Aszlányi Károly: Aludni is tilos Aszlányi Károly: Aludni is tilos Aszlányi Károly: Aludni is tilos

Aszlányi regényének – mely nagyon régen nem jelent meg, így könyvritkaságnak számít – főhőse egy testi és szellemi tartalékait felélt fiatalember, aki minden lehető és lehetetlen pillanatban álomba zuhan: utcai esőben és kávéházi fülledt melegben, a bútorkereskedő mintatermében és egy asszony mellett az ágyban – s tíz, száz és talán ezer helyzetben még. A talaját vesztett mérnök, Tóth Flórián sorsának alakulását követhetjük nyomon az ázott utcákon át: a selyemfiú és az öntudatos munkanélküli kettéhasadt énjét, a szegény fiatalember és a grófnő szerelmét, vagy éppen a rácsimpaszkodó modern amerikai bakfissal folytatott viszonyát.
Vajon szerencse és szerencsétlenség forgandósága, az erő hiánya és a gyöngeség az oka a nyomorúságnak, vagy pedig valami általánosabb, kívülálló ok?
Aszlányi megszokott elegáns stílusa, derűs, szellemes és aforisztikus mondatai között bontakozik ki egy sajátos hajléktalansors a XX. század 30-as éveiből.

Eredeti megjelenés éve: 1935

Magánkiadás, Pécs, 2016
Felolvasta: Gépész
NovaLibra, Budapest, 1935
keménytáblás
K.u.K., Budapest

Aszlányi Károly: Aludni is tilos

Első regényem Aszlányitól; csak úgy levettem a könyvtárban a polcról. Elolvastam, és nem is értem, miért van ez a könyv a Vidám könyvekbe besorolva. Ez minden, csak nem vidám. Úgy érzem magam, mint amikor a Truman Show ment a mozikban, és a húgommal elmentünk megnézni, és amikor kijöttünk a moziból, fogalmunk sem volt arról, ezt miért kellett a vígjátéknak kategorizálni.

Nyilván vannak benne humoros jelenetek, de ettől még nem lesz egy könyv vidám. Ez sem az lett az. Tóth Flórián történetén keresztül beleláthatunk a hajléktalanság nehézségeibe, mivel Flórián az utcára kerül, hetekig kénytelen ott élni. Ekkor megismerkedik Alice-szal, aki beengedi a lakásába, hogy végre kialudhassa magát. Lehetne ennek a regénynek megnyugtató és pozitív is a vége, de sajnos nem lesz az. Nem mondom én, hogy Flórián szimpatikus ember volt a szememben, mert nem lenne igaz, de megvolt benne a lehetőség, hogy az legyen. Sajnos felelőtlensége, akaratgyengesége és önértékelési problémái (és talán azt is mondhatom: helyzete ellenére túlzottan nagy mellénye) következményei nem rajta csattantak. Társadalomrajznak sem utolsó Aszlányi regénye, és most, 2018-ban is megállja a helyét, teljesen aktuális. Ezért is volt élvezet olvasni.

Hihetetlen olvasmányos a regény, ez megint olyan könyv lett, amit sikerült egy nap alatt elolvasnom úgy, hogy nem lett összecsapott, és nem is azért olvastam gyorsan, mert untam volna, és túl akartam volna leni rajta. :-) Biztosan veszek még a kezembe Aszlányi-könyveket ezután a regény után.
A főhős nappali és éjszakai kóborlásai közben pedig bejárhatjuk és megismerhetjük mi is a korabeli Budapestet, ami nekem nagy élmény volt.

tgorsy>!
Aszlányi Károly: Aludni is tilos

Aszlányi Károly nagyon jó tollú író. Gördülékeny, vonzó, magával ragadó stílus.
Aszlányi Károly következetlen író. Elfelejti, hogy mit írt tegnap, hogyan jellemezte szereplőit. Elfelejti az alakjait, azok lógnak a levegőben, egyáltalán hogyan és minek kerültek a könyvbe.
A fülszöveg alapján azt gondoltam olvasok egy könnyedebb Gólyakalifát. Helyett olvastam egy nehézkes Aszlányit.
Kár.

Pumukli82>!
Aszlányi Károly: Aludni is tilos

„… nem azt siratja az ember igazán, ami a múltjában megvolt, hanem ami a jövőjéből hiányzik.”

Talán nem ezzel a könyvel kellett volna Aszlányi életművét elkezdeni, na nem azért mert rossz volt csak valahogy az író életműve inkább humoros vonalat viszi. Na ez nem volt az, vagyis szarkasztikus volt és csillant néha a humor csillaga itt is, de ez inkább egy kő kemény társadalomkritika, bús szomorú befejezéssel.
Ha nem nézem a címkét és nem olvasom a pengőt akkor ez a mai Magyarország korrajza is lehetne. Az első negyedben Aszlányi olyan monológot tol az arcunkba, hogy érzem ez nem vicc, ez szívből jőtt és talán akkori csalódását írja bele a regénybe.
Főszereplőnk nem volt valami szimpatikus arc, helyzetéhez képest gőgős és határozatlan, nem igazán tudtam sajnálni minden helyzetben.
Ami hatalmas plusz ebben a regényben ahogy bebarangoljuk az akkori Budapestet.

„És itt van a háború pokla. Régen a sötétség századaiban másképp volt. Néhány ember mérkőzött meg százezer ért. Ma milliók mozdulnak meg, néhány intrikus intésére.”

nettikeee P>!
Aszlányi Károly: Aludni is tilos

Én feladnám kötelezőnek ezt a könyvet. Megható, mélyen szántó.
Sok dolgot ugyan még én sem értek belőle, de azt tudom, hogy olyan társadalomkritika íródott le benne, ami a mai napig megállja a helyét… Pedig nagyon nem most volt, hogy Flórián az utcát járta.

nyolcadikutas P>!
Aszlányi Károly: Aludni is tilos

Mély emberi humánum. Társadalom kritika, hű korrajz és aforisztikus gondolatok.

„Életünk háromnegyed része emlékezet, tehát hamis, egynyolcad része reménység, tehát hazug – marad egynyolcad rész a jelenre, amit látunk és tapinthatunk, de félreértünk.”

Zseniális.

Miestas>!
Aszlányi Károly: Aludni is tilos

Meglepően jó könyvnek tartom, attól függetlenül, hogy a 30-as években íródott. Ma is értékes, fontos és sajnos aktuális gondolatokkal, a szegénységről, az egyén felelősségéről, a társadalom megítéléséről az utcán tengődő emberekről és a szerelemről.

Bencuska>!
Aszlányi Károly: Aludni is tilos

Nem gondoltam a Hèt pofon (inkább egy mese) után, hogy egy elgondolkodtató könyv is kikerült az író tollából.Nagyon szépen megfogalmazta egy szegény nincstelen portréját, sőt még van mersze egált mondani a szegénységre vagy gazdagsága.

Szent_Habakuk IP>!
Aszlányi Károly: Aludni is tilos

Ez is remek, fordulatos cselekményű regény. Aszlányi humora ezt is áthatja, de azért az élet komolyabb oldaláról is felvillant egy-két részletet.

Aszlányi Károly: Aludni is tilos

Nagyon tetszett ez a könyv, olyan világba vitt, amiről eddig még nem olvastam. A főhőst még sem tudtam megszeretni, bár úgy gondolom , a remekül megírt regényben sikerült azonosulni vele. De olvasás közben sokszor „megráztam” volna: idegesített cselekvésképtelensége, erőtlensége, hitetlensége. Érdekes módon Móricz „boldog embere” jutott róla eszembe, aki szintén szegénységben élt, de teljesen más mentalitással gondolkozott a világról.

bozs>!
Aszlányi Károly: Aludni is tilos

Megadtam az írónak a 2. lehetőséget, nem jött össze. Bő lére engedett, szereplők között ugráló, teljesen érdektelen dolgokat bemutató könyv.

Diosz P>!

Három utcai nő áll a sarkon, de hiába. Manapság minden erzsébetvárosi fiatalember megnősül, mert úgy olcsóbb.

csgabi P>!

Nem a szemünktől függ, hogy mennyit látunk.

Diosz P>!

A kellemes dolgok jelentősége csökken, a kellemetleneké növekszik, ha senki más nem tud róluk.

csgabi P>!

– Hová megyünk? – kérdezte a lány.
– A fenébe! – felelte Flórián, és valahová a levegőbe mutatott. – Nem muszáj azt hinni, hogy maga a világ közepe. Minden baján tudok segíteni, kivéve, ha szerelmi bánat miatt akart beugrani; akkor visszaviszem és saját kezűleg dobom be.

Diosz P>!

Nem volt kedve Budafokra menni. Már minden zárva volt. Darvashoz ment, becsöngetett.
Darvas házikabátban nyitott ajtót, zavart mosollyal.
– Egy nő van nálam – mondta.
– Nő?!
– Nő. Már alszik. Éppen ültem mellette és néztem.
– Én is nézhetem?
És akkor ott ültek mellette kétoldalt, és nézték a közönséges, elégedett arcot, amely sárgán és nyugodtan ringott az álom vizén.

csgabi P>!

Képtelenség folyton gondolkodni. Egészségtelen és természetellenes is, persze. A legtöbb ember átlagosan egy órát gondolkodik naponta. A többi huszonhármat szellemi tétlenség, reflexek és az agyvelő gépies motyogása tölti ki.

Diosz P>!

Tizenöt esztendő óta maga az első nő, akivel tíz percnél hosszabb ideig beszélek: fogadja részvétemet.

Gólyanéni>!

…a gyűlölet nemesebb érzés a szerelemnél, mert gyűlöletet nem lehet vásárolni..

Gólyanéni>!

… nem ismerjük egymást, ez a baj. Minden ember más világ, más világrend. És sohasem önmagunk felett ítélkezünk, ami kötelességünk volna, hanem egymás felett, amihez nincs jogunk.