Ötven ​szó az esőre 128 csillagozás

Asha Lemmie: Ötven szó az esőre

„Nem ​kérdezősködsz, nem küzdesz, nem ellenkezel.” 1948-ban ezzel az intelemmel hagyta az anyja a nyolcéves Norikót a nagyhatalmú Kamiza család birtokának a kapujában. És Nori szót fogad. Nem kérdezi, miért hagyta el az anyja, sem azt, miért zárják egy padlásszobába, és zokszó nélkül tűri a mindennapos vegyszeres fürdőket, amivel ki akarják fehéríteni a bőrét.
Nori szerelemgyerek, egy japán nemesúr ágyasának és egy afroamerikai katonának a lánya. Rideg nagyanyja gyűlöli, mert a létezése foltot ejtett a család becsületén, és csak azért fogadja be, hogy elrejtse a világ elől. Az intelligens kislány pontosan érzi, hogy a mássága az oka az elutasításnak, és mindenben engedelmeskedik.
Amikor három év múlva váratlanul megjelenik a birtokon a néhány évvel idősebb féltestvére, Akira, a két gyerek között erős kötelék szövődik. A tehetséges hegedűművész fiú tanítgatja a húgát, és a zenén keresztül új világ tárul Nori elé, ami végérvényesen megváltoztatja mindkettőjük életét. Nori… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 2020

Libri, Budapest, 2022
480 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634338635 · Fordította: Nagy Gergely
Libri, Budapest, 2022
480 oldal · ISBN: 9789636040215 · Fordította: Nagy Gergely

Nono_ P>!
Asha Lemmie: Ötven szó az esőre

Ötven szó az esőre egy olvasmányos, különleges témájú és távoli kultúrát bemutató, végtelenül sanyarú sorsú lány felnőtté válásának a története.
Nori rengeteg szívfájdító eseményen ment keresztül, kezdve a fogantatása pillanatától tapasztalt elutasítástól, mivel egy japán nemesi családból származó nő és egy afroamerikai katona szerelmének a törvénytelen gyümölcse volt.
Szomorú volt sokszor olvasnom ennek a kislánynak a látszólag vesztésre ítélt heroikus küzdelmét a létezése jogáért, mégis minden oldallal csak azt bizonyította számomra, hogyha sokszor labilis is volt, de közben szívós, erős és megzabolázhatatlan, akár a göndörödő hajfürtjei.
Mégis egyet kell értenem @szindilu véleményével, miszerint az időben való nagyobb előre ugrálás főhősünk jellemfejlődésének az ívét sokszor megtörte, emiatt vontam le fél csillagot.
Végül nehéz volt becsuknom ezt a könyvet, főleg Nori utolsó döntése után, mégis azt kell hogy mondjam erre a regényre: “hadd fájjon, hagyom.
Ha balgaság, ha tévedés, legyen,
(..) bocsásd ezt meg nekem!”

szelesteirita>!
Asha Lemmie: Ötven szó az esőre

Nagyon vártam ezt a könyvet. A címe annyira szép, a borító olyan finom, hogy azt gondoltam, ezzel biztosan nem nyúlhatok mellé. És most furcsa, kettős érzés van bennem.

Mert egy részemnek tetszett a történet, illetve bizonyos elemei inkább. Noriko gyerekkora ugyan borzalmas volt (én azt gondolom ráfér egy figyelmeztetés a leendő olvasókra, hogy itt elhagynak és bántanak egy kisgyereket – tudom hogy ez sokaknak sok, megértem.), és eleinte nagyon érdekelt a sorsa. Fontos szál a regényben a testvérek közötti kapcsolat – szeretet. Ugyan ez egy picit furcsa volt nekem, ahogy Nori valami hihetetlen függéssel ragaszkodik a bátyjához, de aztán helyre tettem a fejemben. off Voltak részek, amik nagyon magával ragadtak, a szerelmi szál a végén, a zene szeretete (a komolyzenéé ráadásul!), és a kertben töltött sok idő. De sajnos több volt az olyan szál, az olyan elem, amivel nem tudtam mit kezdeni.

És nekem a legvége, az utolsó 10 oldal órási csalódás lett. Értem én, hogy ez egy japán történet, és ők nagyon mások, mint a mi nyugati hozzáállásunk, de akkor is fájt. De erről nem tudok spoilermentesen többet írni, úgyhogy hallgatok.

Szóval sajnos nem ragadott magával, inkább sokszor idegesített (például a főszereplőn kívül a többi szereplő szinte csak biodíszletnek van, alig tudunk meg valamit valakiről, és amúgy is mindenki felületesnek tűnt.) Na mindegy, egynek amúgy jó volt, nem bántam meg, de nem is érzem jól magam tőle. :(

Mariann_ P>!
Asha Lemmie: Ötven szó az esőre

Ez a könyv egy más, tőlünk távol álló kultúrát mutat be , Japánba utazhatunk el általa.
Sokszor nehéz elfogadni a tradíciókhoz ragaszkodást, a keményszívű döntéseket.
Nori egy „ballépés” következményeként sötét bőrrel született, a nagyhatalmú család leszármazottja az édesanyja, apja afroamerikai néger katona.
A családnak ez szégyen.
Amikor édesanyja nem tud gondoskodni róla, elviszi szülei háza elé, akik elrejtik, egy padláson tölt éveket, a bőrét próbálják fehéríteni.
Rettegett nagyanyjától, aki tesi fenyítéssel is élt vele szemben.
Ez későbbi életére is hatással volt.
Féltestvérével , Akivával való találkozása a zene világába vezeti el.
A fiú gondoskodik róla.
Elhagyják a családi birtokot, Nori soha nem akar visszatérni oda.
Angliában új értelmet kap az élete.
A továbbiakban hallani sem akar a családjáról, nem akar gyermeket szülni.
Sikerül -e kiiktatni a gyökereit az életéből ?
Megtudhatjuk a könyvből.

Bomarie>!
Asha Lemmie: Ötven szó az esőre

„Ebben a világban kétféle ember van: akinek van hatalma és akinek nincs.”

Egészen más történetet olvashattam, mint amire számítottam. A gyönyörű borító mögött egy fájdalmas sors elbeszélése rejtőzik.
A japán kultúráról, helyszínekről, hangulatról nem sokat olvashattunk. Sokkal több lehetőség volt ebben a történetben, mint amit a szerző kihozott belőle. Egy gyermek bántalmazása, testi fenyítése és lelki terrorja. Egy gonosz nő, aki mindenkinek tönretette az életét, aki a leszármazottja volt. spoiler Nem hiszem, hogy meg lehetne magyaráznia azzal, amivel a szerző próbálkozott. (Mert a név számít ugyan, de a vagyon honnan is ered? Akkor kinek és miért a képmutatás?)
A vége is nagyobb magyarázatra szorult volna, hogy miért ez a döntés született… Aztán azzal feleltem meg a kérdést, hogy a kitaszítottság, a szeretetlenség, a nyomorúság és fájdalmak elviselése egyszerűen képtelenné tette Norit arra, hogy elhihesse, van az az út, van az az élet, ahol önmagáért szerethetik úgy, ahogy van.
A fogalmazásmódja miatt könnyen olvasható történet, a mély, mindent átható gyötrelmek miatt kevésbé.
Remélem, Nori túl tud lépni önmagán, hogy ne örökítse tovább a későbbi generációkra szörnyű gyermekkorát, amiben szeretet nélkül nőtt fel.

ziara>!
Asha Lemmie: Ötven szó az esőre

Igazából sokkal jobbra számítottam. Olyan szép a címe, ezért választottam ki magamnak.
Nem hagyott bennem maradandó nyomot. Persze, sajnáltam Norit a sorsa miatt, de nem tudtam vele együttérezni még a boldog időszakában sem. Szárnypróbálgatásnak tűnik ez a regény, sokkal többet, ütősebbet ki lehetett volna hozni belőle. Persze én könnyen mondom, tudom, mekkora dolog lehet megírni egy regényt. Nem bánom a ráfordított időt, sajnálom, hogy nem váltotta be a reményeimet.

TMarie>!

Különleges hangulatú könyv.
A borítója, a címe miatt egy könnyed romantikus könyvre számítottam, ehelyett kaptam egy valósághű, tradiciókon és eszméken alapúló, keletre betekintést nyerő könyvet.
Ahogyan a könyvben is hangsúlyos, úgy szerintem a valóságban is nagy szerepe van Japánban a tradiciónak, a tiszteletnek, a helyednek a társadalomban. Hogy ez hogy, meg milyen formában „öröklődik”, más kérdés.
Az igazság az, hogy a végén sem lepődtem meg, hiszen Nori is Kamizo vére.
spoiler

Asha Lemmie: Ötven szó az esőre

Még a köszönetnyilvánítása is megindító a kötet végén! Különleges írás!
A törvénytelen gyermek-lét a meghatározó alapja az érzelmeknek, melyeket közvetít nekünk. A testvéri szeretet, melybe kapaszkodik Nori már-már rajongássá emelkedik. Várakozás, félelem, a zene szeretete, barátság, szerelem, mind szerephez jut a történetben. Nagyanyja durva, kemény viselkedése elítélendő, majd a lezárás közeledtével talán halványulni véljük, ha e világ, e kultúra megértésén elmélkedünk.

Storczné_Révész_Ágnes P>!
Asha Lemmie: Ötven szó az esőre

Három generáció ugyanabban a családban: egy kislány, akinek nem kellett volna megszületni. Ezt gondolja a környezete és ő is. Egy anya, aki mindent felad, hogy a szerelmével lehessen. Egy nagymama, aki ezeréves szabályok szerint dönt sorsokról. MIndhárman áldozatok.
Megindító, tragikus történet róluk, a közöttük kialakult gyűlöletes kötelékekről és azok következményeiről. Nem tudtam letenni.

K_A_Hikari I>!
Asha Lemmie: Ötven szó az esőre

„– Mindegy, hogy döntesz. Csak menj tovább előre!”

Hogy hibátlan történet-e? Most, napokkal a befejezés után azt tudom mondani, hogy nem, korántsem az, mégis gondolkodás nélkül jelentem ki így szeptember elején, hogy a hónap kedvenc olvasmánya lett számomra. És igen, még mindig azt érzem, mint amikor elkezdtem: többször fogom elolvasni.
Ha teljes egészében nézem, az első szó, ami eszembe jut a könyvről: lebilincselő. Gyönyörűen megírt, igazi érzelmi hullámvasút, ami olykor feldühített, máskor könnyeket csalt a szemembe, vagy éppen teljesen megdöbbentett.
Ez a történet egy lányról szól. Ez a történet szerelemről, a barátságról, előítéletről szól. Ez a történet hagyományokról, veszteségről, diadalokról szól.
Ezt a történet még sokáig velem marad.

Blogbejegyzés: https://irasaimtarhaza.blogspot.com/2022/09/asha-lemmie…

Petra027>!
Asha Lemmie: Ötven szó az esőre

Fájdalmas történet egy japán előkelő család származása miatt el nem fogadott gyermekéről. Kitaráts és testvéri szeretet szövi át az oldalakat. Számmos fordulatot ér meg, Nori a főszereplő, kinek életét pici korától fiatal felnőtté válásáig követjük nyomon. A Nők lapja Bookanzine-ja a 26. helyre sorolta a kortárs külföldi regények között a 2021/22-es időszakra nézve. Maximálisan ajánlom!

Nem melleseleg az írónő első megjelent regénye.

konyvkritika>!

Az igaz lelkek házassága csak alig valamivel marad el az angyali mögött.

Rodwen P>!

A jámborság nem gyengeség. És a merészség sem erő.

Bomarie>!

De ha olykor sikerült bepillantania a félelem mögé, már látott valami idegen dolgot is felvillanni: a reményt. A reményt, hogy a jövő nincs kőbe vésve, azt nem a születésének körülményei határozzák meg.

misevy>!

Eddig folyton valami ajándékért könyörgött Istennek. Észre sem vette, hogy végig egy ilyen ajándékban élt: egy kedves kis buborékban, teli álmokkal, reménnyel, és égbekiáltó ostobasággal. Nem kalitka volt, ahogy eddig gondolta. Hanem pajzs.

BBetti86 >!

Mindegy, hogy döntesz – feleli türelmesen. – Csak menj tovább előre!

Trudiz >!

– Mindegy, hogy döntesz […] – Csak menj tovább előre!

Trudiz >!

[…] nem a múltba, hanem a jövőbe kell néznünk, hogy életben maradhassunk.

Trudiz >!

– Töltögettem teát, kötögettem virágot, táncoltam, hegedültem – sorolja. – Egészen jól elsajátítottam a haszontalan háttérlét művészetét.