Kristálytemplom 50 csillagozás

Åsa Larsson: Kristálytemplom

Tombol a napszél. Sarki fény villódzik Kiruna és a Kristálytemplom felett, ahol a gyülekezet szellemi vezetőjét, Viktor Strandgårdot brutálisan meggyilkolják. Rebecka Martinsson ügyvéd, aki már rég elköltözött Kirunából, nem várt telefonhívást kap. Az áldozat nővére, Sanna az. Segítséget kér, mivel a rendőrség őt gyanúsítja. Rebecka eleget tesz a kérésnek, bár rossz érzésekkel telve tér vissza gyerekkorának színhelyére. Megérkezése heves indulatokat vált ki, és hamarosan nemcsak saját múltjának árnyai üldözik, hanem gonosz erők is, amelyek el akarják hallgattatni.

Eredeti cím: Solstorm

Eredeti megjelenés éve: 2003

Animus, Budapest, 2012
270 oldal · ISBN: 9789639563636 · Fordította: Erdődy Andrea

mate55
Åsa Larsson: Kristálytemplom

Én alapjában véve jó szándékú és engedékeny „gyerek” vagyok. Néha még egy-egy ócska könyv is el tud bűvölni, érzem benne néha az öniróniát, az olcsóságot, mégis bájosnak tartom őket. De a „Kristálytemplom” bizony az aprópénz mellett fárasztó ötlettelenséggel és klisékkel van turmixolva, ami nem a legjobb koktél. Azt hiszem ennyiből is levágható, hogy nem éppen túlzott agymunkát igénylő egy történet. Valami nem stimmelt az egészben. Futószalagon gyártott skandináv krimi. Én sajnálom a legjobban:-(

Csoszi P
Åsa Larsson: Kristálytemplom

Ez a könyv sajnos nem hozta a skandináv krimik megszokott színvonalát, és bizony voltak benne kifejezetten gyomorforgató részek spoiler. A nyomozás is olyan semmilyen volt, elég döcögősen haladt. Ettől függetlenül tetszett. Nagyon jól mutatta be az Erő Forrása vallási gyülekezetet, hogy mennyire fanatizálják a vezetők a híveket, és milyen szorosan összezárnak, ha valaki veszélyezteti az érdekeiket. A könyv utolsó pár oldalán rendesen felpörögtek az események, és Rebecka az igazságosztó szerepébe képzelte magát. A szereplők közül egyébként őt, valamint a nyomozónőt, Anna-Mariát kedveltem leginkább, a többieket, különösen Sanna-t és a vezetőket nagyon utáltam. Kíváncsian várom a folytatást.

Katie_Sue P
Åsa Larsson: Kristálytemplom

Nem volt abban semmi hiba, hogy ez egy skandináv krimi. Volt benne egy csomó furcsa név, hideg, rengeteg hóesés, és hozta a tipikus, furcsa jellemzőket és még furcsább hangulatot, de mégsem volt az igazi.

A nyomozás nem is volt nyomozás, igazából Rebecka egy-két vádaskodó támadásából tudtunk meg információ morzsákat, de semmi több. A rendőrök szinte semmit nem tettek, és ez nagyon nem illik az eddig általam olvasott a skandináv krimikbe.
A fanatikus hívők, és a mindenek felett álló egyházi vezetők nagyon jól voltak ábrázolva, és tökéletesen megegyeztek a leírások a neten keringő videókon látható istentiszteletekkel.

Összességében még a karaktereket sem sikerült megszeretnem, senki nem keltette fel a figyelmem.
A történtek ismeretében Rebeckát egyáltalán nem értettem, és a viselkedését sem. Sanna totál el volt varázsolva, mint aki varászgombát evett. Thomas, Vesa és Gunnar pedig a saját fejükre tették a koronát és mindenkin átgázoltak a céljuk érdekében. Viktorral indul a történet, de róla csak annyit tudok, hogy hosszú szőke a haja, beteg, és ő is mindig el volt varászolva. Mégis, a legjobban Curt hozta a szerepét, tökéletesen beteg volt hozzá.

Sajnálom, hogy ennyire gyengére sikerült, mert a történetből ennél többet is ki lehetett volna hozni.

alaurent P
Åsa Larsson: Kristálytemplom

Sajnos az, hogy ekkora siker lett a skandináv krimik kiadása, magával hozza azokat a könyveket is, amelyek nem annyira jók, mint amennyire skandinávok. Ez a könyv is ezek közé tartozik, mind a cselekménye, mind a szereplői alapján a tucatkönyvek közé tartozik, hetek múlva kétlem, hogy bármire is emlékezni fogok belőle – ami egy Nesbøról nem mondható el. Más baj nincs is vele, elindul valahonnan, és elérkezik valahová, este jól el lehet rajta álmosodni, és másnap gond nélkül lehet folytatni, s még valamiféle igazság is szolgáltatik a bűnösöknek. Ha nem a sorozatcímen akad meg a szemem, akkor jobb értékelést kaphatott volna.

Black_Venus
Åsa Larsson: Kristálytemplom

Kriminek kevés, családtörténetnek meg el sem kezdtem volna olvasni. de persze gyanúsnak kellene lennie: a skandináv országok annyi krimit és díjazott krimiírót termelnek, mint semelyik másik vidék, szóval kell, hogy egy része gyenge legyen. Na, ez is az.

eeszter
Åsa Larsson: Kristálytemplom

Végig lekötött, kedvem támadt tőle még több skandináv krimihez. Viszont az utószóban kiakadtam azon, hogy a barátnője fiának a fotója ihlette meg a holttesthez… (Vagy ez csak engem érintett ilyen rosszul??)

veronica_mars
Åsa Larsson: Kristálytemplom

elég nehezen indult be a történet, kicsit tartottam tőle hogy ilyen marad végig. de aztán ahogy az lenni szokott, beindultak az események és engem teljesen beszippantott. a könyv második felét már egyhuzamban végigolvastam. olyan igazi skandináv krimi, imádom az ilyen könyveket. ha az írónő már elsőre egy ilyen jó könyvvel jött elő, alig várom hogy a következő regényeit is elolvashassam.

Åsa Larsson: Kristálytemplom

Talán kicsit negatívan írtam a műről, de a könyv egyáltalán nem rossz. Első könyves íróként rendkívül tehetséges próbálkozás, bár akadnak hibái. Némelyeknek bizonyára nem fog tetszeni a nyomozás sutasága, vagy a karakterek előtérbe helyezése, egyeseknek nyilván a történet lesz kicsit egyszerű. De ezek mellett a hibák mellett nyugodtan vethetünk egy pillantást az első Rebecka-kalandra, hiszen ebben a nyári forróságban igazán hűsítő lehet egy kis szelet a svéd télből. Akik pedig nem szeretik a száraz, nyomozásra specializálódott krimiket, de szeretnének egy kicsit agyalni, azoknak pedig bátran ajánlom a könyvet, mert el fogja nyerni a tetszésüket.

Értékelés: 8/10
Bővebben: http://www.ekultura.hu/olvasnivalo/ajanlok/cikk/2012-07…

Anó P
Åsa Larsson: Kristálytemplom

Különös, időnként meglehetősen borzalmas regény. Rebecka kemény nő, akit igazán megkedveltem. A gyülekezet néhány tagját pedig megutáltam. Képmutatásuk miatt. Sanna idegölő volt és mind anyaként, mind nőként befolyásolható és gyenge. Segítséget kért Rebeckától, aztán a szülei előtt nem vállalta fel.
Meg tudom érteni Rebeckát, hogy nem szívesen tért vissza ide.

Åsa Larsson: Kristálytemplom

Az eddig olvasott huszonhat skandináv krimik közül a leggyengébb.Unalmas, kusza, hiába a sarki fény és a hóesés. Az ügyvédnő afféle „Piszkos Harry” lesz a végére.Nem szimpatikus figura.Kiadóként ezt talán ki sem adtam volna.

egy_ember

Mire az ember meghal, már úgy kifárad, hogy azt kívánja, bárcsak ne lenne élet a túlvilágon.

Irasalgor

Hátha szükségük van valamire, amivel az időt múlathatják – mondta Sivving a lányok felé biccentve. – Bár mostanság úgy tűnik, némelyik gyerek azt se tudja, hogy kell a szabadban játszani, csak a videofilmeket meg a számítógépes játékokat ismerik. Ismered Manfredot, a folyó túlpartjáról. Ő mesélte, hogy múlt nyáron meglátogatták az unokái. Végül kizavarta őket játszani. „Nyáron csak akkor szabad a házban lenni, ha zuhog az eső”, mondta a gyerekeknek. Ők meg kimentek. De fogalmuk sem volt, hogyan kell játszani. Csak álltak ott az udvaron tehetetlenül. Kis idő múlva Manfred látja, hogy körben állnak a kezüket összetéve. Mikor megkérdezte, mit csinálnak azt mondták, imádkoznak, hogy zuhogjon az eső.

145. oldal, Második nap

Miestas

És ha Isten jelentkezne, gondolta, mondd meg neki, hogy szüntelenül őt keresem.

robinson P

– Miért van az, hogy annyi szép nő van kitéve ilyesminek? – kérdezte Sven-Erik.
– Rossz pasit fognak ki maguknak, és amikor a gyerekek már kirepültek, szerencsétlen fogolyként ülnek a saját otthonukban.

robinson P

– Nem kéne ennyit szorgoskodnod, kicsikém – mondta Maria lágyan.
– Néha le kell ereszteni egy kicsit, és üvölteni egyet.

Miestas

Ami azt illeti, Viktor Strandgårdnak nem ez az első halála.

Irasalgor

Nem foglak itt vigasztalni, és bizonygatni neked, hogy semmi sem a te hibád. Azt már százszor megtettem. Felnőtt ember voltam. Tettem, amit tettem, és vállaltam a következményeit.

60. oldal, Első nap

Irasalgor

Hülye pojáca – kommentálta Mans Wenngren, el sem jutott a tudatáig, hogy von Post szinte ugyanúgy öltözött, mint ő maga.

76. oldal, Első nap

Jégvirág75

-A „hit” szó jelentése – mondja – ugyanaz, mint bízni valakiben, meggyőződve lenni valamiről. Ha azt mondom, „hiszek benned, Rebecka”, azt értem alatta, hogy meg vagyok győződve arról, hogy teljesíted a veled kapcsolatos várakozásaimat