A ​vívómester avagy a nő árnyéka a férfiszíven 28 csillagozás

Arturo Pérez-Reverte: A vívómester avagy a nő árnyéka a férfiszíven

Madrid, 1868. Forr a nyár, forrong a politika. II. Izabella királynő hatalma megrendült, az ellenzék emigrációban szervezkedik, egymást érik az összeesküvések. A hatalmi harcoktól megcsömörlött Ayala márki nyakig merül az élvezetekbe: szerelmi kalandokkal, szerencsejátékkal tölti napjait, és vívóleckéket vesz Spanyolhon legjobb mesterétől.

Maestro Astarloa nem ártja magát a politikába. Ő másféle ideálok követője, divatjamúlt Grál-lovag. Urakat és úrfikat oktat a kardforgatás nemes művészetére, eljár kávéházi asztaltársaságába, esténként pedig, otthoni magányában szakkönyvet ír: a védhetetlen szúrás titkát keresi. Mígnem egy napon levelet kap egy rejtélyes ifjú hölgytől, és minden megváltozik…

Eredeti megjelenés éve: 1988

Európa, Budapest, 2003
280 oldal · ISBN: 9630773414 · Fordította: Szilágyi Mihály

Morpheus>!
Arturo Pérez-Reverte: A vívómester avagy a nő árnyéka a férfiszíven

Megragadó könyv egy vívómesterről, aki magában hordja saját szélmalmait. Ehhez hasonló míves és találó – tusé – hasonlatokra bukkanhatunk olvasás közben. Az öregedő vívómester ártatlan és kívülálló, akit nem érdekel se a politika, se a hatalom, se egyéb hívságok. Legalábbis a víváson kívül. Keresi a kivédhetetlen szúrás szent grálját, miközben másokat tanít a tudományára, de nem találja. És akkor megváltozik az élete. Olyan események hálójába kerül, amelyekről semmit sem tud. Hogy a végére kivágja magát, vagy sem, megtalálja-e a szerelmet, vagy a grált… maradjon titok mindazok előtt, akik nem fogják elolvasni ezt a remekbe szabott vágott történetet.

Bla IP>!
Arturo Pérez-Reverte: A vívómester avagy a nő árnyéka a férfiszíven

Amikor megvettem, azt hiszem a címe fogott meg. Hisz magam is vívtam egykoron az öttusa sportiskolában. Nagyon nem csalódtam, sőt nagyon tetszett ez a könyv.
Volt benne egyszerre filozófia, történelem, sport és krimi, s a klasszikus férfi tartás és büszkeség is. És egyik sem ment a másik rovására a történetben, ami szerintem elég nehezen kivitelezhető bűvészmutatvány. Később kiderült, már olvastam a szerzőtől, s A flamand tábla rejtélye c. művét is kitűnőnek tartottam.

Az alapokat tudtam a vívásról (a szókincsem újra felidéződött, s gyorsan bővült a kardvívás hasonló szakszavaival, hisz én hajdan párbajtőrrel foglalkoztam, :D), sok érdekes közelítést, felvetést olvastam, és végigizgultam a végkifejletet, a meghökkentő lezárást. A legutolsó mozzanatok különösen ledöbbentettek, kifejezetten izgalmas volt! A stílusa pedig igazi, klasszikus finomsággal, tartással megírt, jóízű – nekem romantikus regény, aminek veretes szövegét, szinte minden szavát ropogtatni, ízlelgetni lehet olvasás közben.

marschlako>!
Arturo Pérez-Reverte: A vívómester avagy a nő árnyéka a férfiszíven

Ismét egy új szerző, ismét egy kiváló könyv. A vívómester története először inkább egy idősödő, magányos férfi regényének tűnt, akinek az életébe új lendületet hozott egy fiatal hölgy tanítvány érkezése. Közben kirajzolódtak a kor (XIX. század vége) politikai viszonyai is. Majd az események hirtelen (?) fordulata következtében elkezdhettünk aggódni főhősünkért. Krimi? Társadalom- vagy lélekrajz? Leginkább mind együtt, remekül megírva.

Arturo Pérez-Reverte: A vívómester avagy a nő árnyéka a férfiszíven

Már régóta vágytam olyan könyvet olvasni, amiben a víváson belül is a kardvívás kapja a főszerepet. Egy kardvívásról szóló könyvet ilyen címmel meg egyszerűen kötelezőnek éreztem olvasni.
     Már rögtön az első fejezetben igazolást nyert, hogy itt tényleg kard lesz, mikor azokat a szavakat olvastam, hogy terc meg kvart állás, amiket én is tudok,mit jelent, sőt, meg is tudom csinálni, pedig a teljes vívó tudománynak csak töredék százalékát ismerem. És aztán olvastam ezt a hasonlatot: „Ne feledjék a régi szabályt. Úgy fogják a markolatot, mint egy madarat: gyengéden, nehogy összenyomják, ugyanakkor határozottan, nehogy megszökjön.” Itt pedig akaratlanul is felrémlett bennem, mikor a mi edzőnk mondta ugyanezt nekünk, és ez nagyon jó érzés volt.
     A címe ellenére nem romantikus olvasmány, számomra sokkal inkább krimi és kalandregény, ami bőven tartogat is izgalmakat az olvasónak. Bár ebben az esetben is egy fiatal, gyönyörű nő megjelenése hozza magával a váratlan érzelmeket, bonyodalmakat. Mindig szívesen olvasok ilyen kosztümös korszakokban játszódó történeteket, ebben meg emellett még nagyon sok minden benne volt. A történetet végigkíséri a politikai szál is, melynek a végén fontos szerep is jut. De mindemellett ott van a sport, a vívás, a kardvívás, ami a legkülönlegesebb élményt adja mind közül. Beleláthatunk, mennyire más világ volt akkor. Vívómesterünk önmagával vív harcot, mikor döntésre kényszerül, vállalja-e egy nő oktatását. Akkoriban ez még a férfiak művészete volt. A regény végi botlásától eltekintve egy igen szimpatikus főhőst kapunk a maestro személyében, aki a maga egyszerűségével, naivságával érte el ezt. Az írói stílus pedig tökéletesen passzol ahhoz a klasszikus eleganciához, amit ez a regény rejt.

Arturo Pérez-Reverte: A vívómester avagy a nő árnyéka a férfiszíven

Igazi kalandos-sportos felüdülés volt a sok komoly olvasmány közt, ami mostanában a kezembe került.. Nagyon élveztem a spanyolos leírásokat, regényes fordulatokat, és a három testőrös légkört, szerintem kompakt kis történet!

betufuggo>!
Arturo Pérez-Reverte: A vívómester avagy a nő árnyéka a férfiszíven

A regény a XIX: század második felében játszódik,Spanyolországban, ahol ekkoriban legalább olyan fontos események történetek,természetesen spanyol szempontból,mint a távoli Japánban,ahol ekkor zajlott a Meidzsi- restauráció,vagy a húsz évvel korábbi . 1848-as Franciaországban, vagy Ausztriában.A kötet kissé régimódi,de annál rokonszenvesebb főhőse, az ötvenes éveit taposó Don Jaíme Astarloa azonban nem zavartatja magát efelől- éli mindennapi, rutinos életét- kávéházba jár, ahol barátaival beszélik meg a világ ügyes- bajos dolgait,vagy éppen tanítványait oktatja a vívás rejtelmeire.A főszereplő jól bevált alapokon álló életét egy fiatal nő megjelenése zavarja meg,aki arra kéri,hogy fogadja tanítványává.A meglett férfi,hosszas vívódás után belemegy a dologba,s míg ennek következtében szívében rég elfeledett érzések ébrednek, egy cselszövény akaratlan részese is lesz……………….A könyv írójától, Arturo Pérez- Revertétől ,bevallom,korábban még semmit nem olvastam,csak a regényeiből készült filmeket láttam, így „A Kilencedik Kapu”-t,és az „Alatriste Kapitány”-t,de be kell valljam,ez a könyve elsőnek tökéletes választás volt ! A könyvet,mely szerencsére nem túl terjedelmes,ajánlom a történelmi regények,vagy a Dumas- rajongók figyelmébe – nekik biztos tetszeni fog,mindenesetre részemről valószínű,hogy még fogok olvasni valamit az írótól !

farkaszita>!
Arturo Pérez-Reverte: A vívómester avagy a nő árnyéka a férfiszíven

Határozottan tetszett, nagyon jók a leírások. Az 1800-as évek Spanyolországát nagyon jól mutatja be. Olvasmányos, kellemes kikapcsolódás, ezért a szerző többi könyvét is elolvasom.

Greywind>!
Arturo Pérez-Reverte: A vívómester avagy a nő árnyéka a férfiszíven

Jaj, de jó kis krimi! Igényesen megírva, egy csipetnyi történelem/politika/intrika, kosztümök, úriemberek és kisasszonyok, stílus és rejtély. És mindez fölfűzve egyetlen csörtére, a fejezetek mint a vívómozdulatok allegóriái terelgetik az olvasót – mint mester a tanítványát – a végső összecsapás felé. Ha nagyon bele akarok kötni, akkor egy ponton éreztem kicsit logikátlannak a történetet: ha én mozgattam volna a szálakat, az ügy horderejét tekintve biztosan nem azt a két figurát vontam volna be „eszközként”, akiket az író, de ez tényleg csak szőrszálhasogatás, mert élvezetes olvasmány volt.

marschlako>!

A magány tulajdonképpen egyfajta bűvölet, a befele figyelés kegyelmi állapota, és ez csak annak adatik meg, aki régi, elfeledett utakat őriz, melyeken már senki se jár.

Kapcsolódó szócikkek: magány
cassiesdream>!

Minden érző ember vonzódik az őszi tájhoz: a hulló levelekben évei, a hervadó szirmokban órái, a vonuló felhőkben ábrándjai, a tört fényben szelleme, a bágyadó napban szerelmei, a kihűlő folyóban élete fogyását látja, az elmúláshoz fűződő titkos kapcsolatot.

pipacstappancs>!

Századunknak az a tragédiája, don Marcelino, hogy legalább annyira hiányzik belőle a zseinalitás, mint a bátorság, és jó ízlés.

Ildó>!

Sose találja ki, mi történt velem.
– Az a gyanúm, méltóságod szerelmes lett.
– Szó szerint – mosolyodott el a márki, és újratöltött. – Olyan szerelmes lettem, mint egy kisdiák. Fülig szerelmes.
A vívómester a torkát köszörülte, és megigazította a bajuszát.
– Ha nem tévedek, már harmadszor ebben a hónapban – mondta.
– Na és? A lényeg, hogy amikor szerelembe esem, tényleg szerelmes leszek.

Bla IP>!

…nem vette egy kalap alá a gazembereket. Minél vagyonosabbak és rangosabbak voltak, annál elfogadhatóbbnak tartotta őket – főleg, ha az említett erkölcsi rugalmasság árán jelentős anyagi haszonhoz juthatott általuk.

Greywind>!

– Istenről megfeledkezett.
– Ő engem nem érdekel. Isten eltűri a tűrhetetlent, felelőtlen és következetlen. Nem úriember.

kiscsiga>!

A világ legudvariasabb embere vagyok. Büszkeséggel tölt el, hogy sose gorombáskodtam, pedig országunkban rengereg a semmirekellő, aki mellénk ül, nyavalyog, sőt a költeményeivel traktál."
(Heinrich Heine: Útiképek)

Mottó

pipacstappancs>!

Önmagát pusztítja el az a társadalom, amely elvben és gyakorlatban lemond arról, hogy erőszakhoz folyamodjék. Birkanyáj lesz belőle, melyet az első jöttment lemészárol.

Ildó>!

Ne feledjék a régi szabályt. Úgy fogják a markolatot, mint egy madarat: gyengéden, nehogy összenyomják, ugyanakkor határozottan, nehogy megszökjön. Ez különösen önre érvényes, don Francisco, mert borzasztóan hajlamos fegyver nélkül maradni.