A ​középkor művészete 3 csillagozás

Artner Tivadar: A középkor művészete

Az Ismerkedés a művészettel című sikeres ókori művészettörténet folytatása ez a kötet. A szerző világos, szórakoztató formában ismerteti meg az olvasót a középkor művészeti alkotásaival, a katakombák ismeretlen művészeitől, a románkor és a gótika alkotásain keresztül, a reneszánsz első mestereiig.
Tanulsággal forgathatják ezt a kötetet az általános iskolák és a középiskolák érdeklődő tanulói, de még a felnőttek is.
Az érdekes szöveget a szerző maga számtalan rajzzal magyarázza, amit több ívnyi fényképmelléklet gazdagít.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Búvár könyvek Móra

Móra, Budapest, 1964
252 oldal
Móra, Budapest, 1962
252 oldal

Vivarumba>!
Artner Tivadar: A középkor művészete

Elsőre kicsit csalódottan zártam a kötetet, mert nagyobb szellemi kihívásra vágytam. Nem figyeltem, hogy Móra kiadás így viszont rögtön módosult a véleményem. Jól megírt általános összefoglalása a középkori művészetnek 14-18 évesek számára vagy felnőtteknek, akik szeretnék picit felfrissíteni tudásukat. Megtanítja mi alapján tudunk egy román vagy gótikus épületet/szobrot megkülönböztetni egymástól, vagy a különböző társadalmak/szellemi irányzatok illetve történelmi helyzetek miként hatnak koruk művészeti alkotásaira. Szerencsére a könyv nem vált elavultá,köszönhetően annak hogy mentes korának ideológiai szólamaitól, az illusztrációk pedig annak ellenére hogy fekete-fehér képek jó minőségűek. A sötét középkor sztereotípiáját igyekszik a könyv árnyalni és itt a kor szebbik arcát vehetjük szemügyre. Villanásnyi bemutatót kapunk az ókeresztény katakombákról, hogy a képrombolás korában elmenekült bizánci mesterek hogyan hatottak az Itáliai művészekre, a katedrálisok több generáción át tartó felépítéséről. Érdemes olvasni minden generációnak mert a műemlékek iránti tiszteletre nevel és a korszak emlékeinek felfedezésére sarkal.