Traumnovelle 6 csillagozás

Arthur Schnitzler: Traumnovelle Arthur Schnitzler: Traumnovelle Arthur Schnitzler: Traumnovelle

Die Ehe von Fridolin und Albertine steckt in der Krise,weil sich beide nach Erfüllung ihrer erotischen Begierden sehnen,diese aber nicht ausleben können.Erst als sich Fridolin einer schönen Unbekannten hingibt und Albertine im Traum Erfüllung findet,kommen sie wieder zueinander.Jeder ist dabei für den anderen einen symbolischen Opfertod gestorben,der die Befreiung von den unterbewußten Trieben bedeutet. Meisterhaft setzt Arthur Schniztler in dieser Novelle die Tiefenpsychologie Sigmund Freuds in Literatur um.Kongenial hat Stanley Kubrik den Stoff in 'Eyes wide shut' verfilmt.

Eredeti megjelenés éve: 1926

Philipp Reclam, Ditzingen, 2011
Anaconda, Köln, 2005
96 oldal · ISBN: 393848456X

vercsa>!
Arthur Schnitzler: Traumnovelle

Ezer éve láttam a filmet, de nem túlzottan fogott meg, túlságosan amerikai volt az én ízlésemnek – meg talán túl fiatal is voltam hozzá. A regény viszont nagyon tetszett. A cselekmény röviden elmondható, de a gondolatok, kérdések, amiket megfogalmaz nem pehelykönnyűek, sokáig nem hagynak nyugodni és valamikor mindenkit érintettek, érintenek vagy érinteni fognak. A legnagyobb erőssége a könyvnek a rövidsége és finomsága. Árnyalatnyi utalásokkal sokat képes elmondani egy (alapvetően boldog) párkapcsolat kétségeiről, félelmeiről, dilemmáiról. Eredeti nyelven olvasva sem haladtam vele lassan, pedig választékos a nyelvezete, mégis olvastatta magát.
Amiért mégis csak négyes, mert ez alapvetően a férj, Fridolin története. Albertina nézőpontját is jó lett volna megismerni.

fakejudas>!
Arthur Schnitzler: Traumnovelle

Nem sok reményt fűztem hozzá, de megérte.
Feladták egyetemen, látom, nem vastag, oké, most úgysincs más kötelező. Aztán azon kapom magam, hogy élvezem, hamar fogy, időnap előtt véget ért – és jó is volt így. Néha elvesztettem pár oldalon át a fonalat, annyira álomszerű volt és zűrzavaros, de mindig visszatért a normális elbeszéléshez.
Merem állítani, hogy néhány külsőséget leszámítva, mint a telefonfülkék és a bálok, még ma is modern. Nagyon hasonlít a Babylon Berlin-hez.