Gyújtópont 26 csillagozás

Arthur Miller: Gyújtópont Arthur Miller: Gyújtópont Arthur Miller: Gyújtópont Arthur Miller: Gyújtópont Arthur Miller: Gyújtópont

Arthur Millernek, a modern amerikai dráma világszerte ismert képviselőjének számos színpadi műve mellett mindössze három prózai írása született, melyek közül talán a legjobb e kötetben olvasható. Ahogy minden drámájának, e regénynek is lényegét alkotja a milleri alaptéma: a felelősség és bűnrészesség erkölcsi kérdése. Maradandó értékű ez a könyv, mert olyan kérdéssel foglalkozik, amely sajnos még napjainkban is időszerű.

Eredeti cím: Focus

Eredeti megjelenés éve: 1945

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Nagy siker volt

General Press, Budapest, 2000
254 oldal · ISBN: 9639282421 · Fordította: Szinnai Tivadar
Pán, Budapest, 1999
252 oldal · ISBN: 9637965408 · Fordította: Szinnai Tivadar
Pán, Budapest, 1991
250 oldal · ISBN: 9637965181 · Fordította: Szinnai Tivadar

nariagnuhtseab
Arthur Miller: Gyújtópont

Sötét és baljós hangulatú könyv (illik az évszakhoz amikor olvastam). Kicsit nehezen barátkoztunk össze mert bár géniusz Miller, ez még kiforratlan sok helyen. Kb a könyv feléig nem is igazán éreztem, de aztán az utolsó ötöde a könyvnek nagyon beindult. Jó volt olvasni erről az időszakról is, mert amikor az újhazáról esik szó, ez nincs emlegetve. Itt most a zsidóság volt a célkeresztben (tekintve a keletkezés dátumára, indokolt is), de nem azt jelenti, hogy csak ők áldozatai az uszításnak, butaságnak, manipulációnak és egyéb támadásoknak.

Pán, Budapest, 1991
250 oldal · ISBN: 9637965181 · Fordította: Szinnai Tivadar

Bakcsó

Megeshetett volna, hogy azt a nőt meggyilkolják, egy doronggal agyonverik azon az éjszakán. Senki sem merte kidugni a fejét, hogy segítsen rajta, vagy csak annyit mondjon, mégsem lehet így bánni egy emberi lénnyel.

Bakcsó

..nincs jogom pálcát törni egy egész nép fölött, mivel nem ismerem valamennyit, nem igaz?

almamag

Amikor bejutott a peronra, balra fordult, és kényelmesen ballagott tovább. Útközben észrevette, hogy a legtöbb ember, mint rendszerint, most is a peron közepe táján tolong. Ő mindig a peron legelején szállt fel – ezt kellett volna tenniük a többieknek is, de nem volt elég eszük hozzá, hogy megfigyeljék, hogy mindig az első kocsi a legüresebb. Amikor már vagy húsz lépés választotta el a várakozó utasoktól, fokozatosan lassított, és megállt az egyik acéloszlop mellett. Feltűnés nélkül az oszlop felé fordult, és egészen közelről szemügyre vette az I alakú vasgerenda bemélyedő közepét.
Egészen összehúzta a szemét, majdnem kancsalított, hogy élesen lásson; fejét is felemelte, majd lehajtotta, amint vizsgálódó pillantása végigsuhant az oszlop fehérre meszelt felületén. Aztán megállapodott egy ponton. Hopp, ide firkáltak valamit! Miközben betűzgette, kipirult a várakozás izgalmában. Sebtében, az egyik vonat indulása és a másik megérkezése közt, valaki ceruzával odafirkantotta: ÁLLOMSZÉP LA 4-4409. Csak nézte… s mint már annyiszor, most is azon töprengett, vajon közönséges hirdetés-e az ilyesmi, vagy kéjsóvár tréfa? Egy pillanatra megcsapta a kaland szele, egy lakosztályt látott valahol, sötét szobákat, süppedő szőnyegekkel és illatos nőkkel…
Pillantása tovább kutatott az oszlopon. Egy elég jól megrajzolt fül. Több villámjel: Jókora, kiadós oszlop, gondolta magában. Gyakran megesett, hogy az oszlopot már tisztára mosták, mire ideért reggel. AZ ÉN NEVEM NEM ELSIE – olvasta fejcsóválva, és majdnem elmosolyodott. Milyen dühösen írta ide Elsie, illetve ahogy valóban hívják. De miért nevezték Elsie-nek? – töprengett. És mit csinál most? Talán alszik valahol? Vagy útban van a munkahelye felé? Boldog-e vagy gyötrődik? Mr. Newman titokban rokonszenvezett azokkal, akik ezekre az oszlopokra firkálnak, úgy tetszett neki, nyíltan megmondják, amit gondolnak. Mintha egy idegen ember postáját bontogatná az ember…
Abbahagyta a bólogatást. Éppen a szeme magasságában egy újabb feliratra bukkant. Valaki szép, nyomtatott betűkkel gondosan odaírta: A ZSIDÓK OKOZTÁK A HÁBORÚT. Alatta meg: ÜSD A ZSIDÓT! ÜSD A … A felszólítás írója valószínűleg azért nem folytatta, mert befutott a vonatja. Mr. Newman nyelt egyet, és megbűvölten meredt a feliratra. A vérszomjas felszólítás fölött egy dühös szó: FASISZTÁK! Alatta egy nyíl mutatott az uszító feliratra.
Elfordult az oszloptól, és végignézett a sínpáron. Szíve szaporán vert, és lélegzete meggyorsult, amint a veszély érzete megborzongatta. Mintha egy véres ökölpárbajt nézett volna végig. A levegő az oszlop körül néma, de szörnyű tusakodás tanúja volt. Míg odafenn nyugodtan hömpölygött az utcai forgalom, és a házakban zavartalanul aludtak az emberek, idelenn vad szélroham süvített át a földalatti alagútján, itthagyta véres nyomait, és elviharzott…
Megrendülten, mozdulatlanul állt. Még sohasem rázta meg valami úgy, mint ezek a falra firkált fenyegetések. Úgy érezte, némán megjelenik előtte az, amit a város álmában írt ide öntudatlanul; valami titkos újság közzéteszi az emberek gondolatait, még mielőtt felhígította és meghamisította volna az önző érdek meg az illendőség miatt érzett félelem. Mintha sikerült volna megtalálnia a város bujkáló tekintetét, és belenéznie a lelkébe, a gondolataiba… Egy közeledő vonat lassan erősödő dübörgése riasztotta fel képzelődéséből.

10-12. oldal Második fejezet (Pán, 1991)