Egy ​brooklyni fiú 6 csillagozás

Arthur Miller: Egy brooklyni fiú

Arthur ​Miller számos olyan kritikus hangvételű vagy mély gondolatokat tartalmazó esszét, cikket és tanulmányt írt, amelyekkel ugyanolyan mély hatást gyakorol olvasóira, mint darabjaival a színházak közönségére. E kötetben korábban kiadatlan – esetenként önéletrajz jellegű – munkáit gyűjtöttük össze, amelyek világosan, drámai kegyetlenséggel, időnként mérnöki precizitással domborítják ki a 20. század második felének bizonyos eseményeit. Az esszék némelyike megvilágítja a világot egykor és azóta is foglalkoztató történések meghökkentő hátterét, egyéb művei az egyre sikeresebbé váló író életének jeleneteit mutatják be. Miller érdekes, időnként sokkoló véleményt formált a világháborúról, a holokausztról, az antiszemitizmusról, az 50-es és 60-as években Kelet-Európában zajló eseményekről. Erősen foglalkoztatta, hogy a harcokból hősként vagy vesztesként hazatérő katonák hogyan képesek visszailleszkedni a civil hétköznapokba, megvizsgálta azt a hisztérikus antikommunizmust, amely… (tovább)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Modern Klasszikusok Szukits

Szukits, Szeged, 2003
282 oldal · keménytáblás · ISBN: 9639441562 · Fordította: Galamb Zoltán, Juhász Viktor, Kristóf Eszter, Tüzes Enikő

hattori>!
Arthur Miller: Egy brooklyni fiú

Jobbra számítottam… nyilván a pontos amerikai háttér ismeretének hiánya is nehezítette, de nekem nem jött be.

rlb_32557241>!

A félelem, akár a szerelem, nehezen megmagyarázható miután elmúlt, mert eltűnésekor lehull az illúzió fátyla.

163. oldal, Mikor Ed Murrow visszavágott

cassiesdream>!

Nincsen üresebb utca, mint az, ahol egy fiú a biciklijét keresi, de az nincsen ott.

rlb_32557241>!

A „látomás” kivétel nélkül mindig „előremutató”, a „szabadság” örökké „lobogó láng”, és csak úgy követik egymást az olyan frázisok, mint az "örökségünk, „fejlődés”, „áldozatok”, „a demokrata elnökök hosszú sora”, mint ahogyan a vízcseppek potyognak a megkínzottak fejére egy kínai tömlöncben.

58. oldal, Csata Chicagóban, avagy egy küldött feljegyzései

rlb_32557241>!

Mindig hittünk abban a fikcióban – s gyakran elátkoztuk saját hitünket –, hogy ha minden egyes ember személyesen a saját érdekeivel törődik, a közösség és a nemzet felvirágzik és biztonságban lesz.

37. oldal, Az egyenlőségbe vetett hit

rlb_32557241>!

Az embernek nem több, csak egyetlen akarata van; képtelenség állandóan kompromisszumokra kényszeríteni, különben teljesen széthullik.

49. oldal, A bűntudatról

rlb_32557241>!

Igazából nem elég, ha valaki képes kikerülni a korlátokat; előbb vagy utóbb arra is gondolnia kell, hová akar megérkezni.

254. oldal, Gondolatok a realizmusról

rlb_32557241>!

Azt hiszem, valójában az a Brooklyn nem volt más, mint több kis falu együtt, amelyek között a kívülálló képtelen különbséget tenni, pedig egyáltalán nem egyformák; és a falusi környezetben mindig vannak egyéniségek, akik a boldogulásukért küzdenek és a maguk különös útjait járják.

13. oldal, Egy brooklyni fiú

rlb_32557241>!

A veszély megértést, egységet teremt. Ahogy a Meggyőződés is. Talán nem olyan váratlanul, s talán anélkül a feneketlen érzelmi mélység nélkül, amit a veszély hív elő, a megértést és szeretetet azonban megteremti a közösség hite. Bennünk megvan ez a Hit. Mindig megvolt bennünk, de félretettük, mint egy relikviát, családi ereklyét, amit csak vasárnap délutánonként hozunk le a padlásról, amikor vendégek érkeznek.

43. oldal, Az egyenlőségbe vetett hit

rlb_32557241>!

A jó és a rossz nem különálló egység, hanem egy folyamat két része.

50. oldal, A bűntudatról

rlb_32557241>!

Képtelen vagyok elhinni, hogy igazságtalanság nélkül létezhet bűn. És az igazságtalanság, akárcsak a halál, két egymással ellentétes hatást vált ki – az emberek nagy része többé-kevésbé hasznot húz belőle, a másik többé-kevésbé rosszul jár miatta. Akik akár szellemileg, akár anyagi értelemben profitálnak belőle, a bűntudat súlyával egyensúlyozzák ki a mérleg két serpenyőjét. Egy unciányi „morál” lehúzza a máskülönben túlságosan könnyed és repdeső szívet, amely szorongva fészkelődik viszonylagos szabadságában, hiszen ő mentes a különböző méltánytalanságoktól – bűntudata van, amiért ő kimaradt.

51. oldal, A bűntudatról