Csúnyácska ​lány 14 csillagozás

A csúnyácska lány / Hírnév / A hajókovács éjszakája
Arthur Miller: Csúnyácska lány Arthur Miller: Csúnyácska lány

Hosszú és termékeny pályafutása során Arthur Miller feltérképezte a jellegzetesen amerikai karakterek legrejtettebb aspektusait, és rábírta közönségét, hogy magára ismerjen a művek szereplőiben. A Csúnyácska lány című kisregénye egy olyan nő tökéletesen megrajzolt portréja, aki hosszas kutatás után végre rátalál önmagára; aki kitartó küzdelemmel képes megszabadulni attól a lelki tehertől, amelyet férje fullasztó elvárásai és saját külseje okoz számára. A két másik, a háború előtti és utáni Manhattanben játszódó novellával együtt e könyv tisztelgés az önmagát folyamatosan megújítani képes város előtt. A történetek – melyekben érezhető Miller klasszikus darabjainak precizitása, lelki emelkedettsége – mesteriek; középpontjukban mindig a becsület, a személyiség és az erkölcs áll.

Eredeti cím: Homely Girl

Eredeti megjelenés éve: 1992

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Modern Klasszikusok

Szukits, Szeged, 1999
144 oldal · ISBN: 9639020265 · Fordította: Dobi Ildikó, Szántai Zsolt

Arthur Miller: Csúnyácska lány

Arthur Miller: Csúnyácska lány A csúnyácska lány / Hírnév / A hajókovács éjszakája

Jó volt ez, jó volt, DE a Csúnyácska lánynál úgy éreztem, mintha csak egy kis kóstolót kaptam volna, most valahogy jobban örültem volna neki, ha kicsit jobban ki vannak fejtve a leírt gondolatok, bár tény, hogy ezen a vázon bárki úgy gondolkodhat el, ahogyan akar. A kötetben szereplő két novella annyira nem fogott meg.

düválka
Arthur Miller: Csúnyácska lány

Nemrég olvastam, de az első két történetet már el is felejtettem, a harmadik, a hajókovácsos azonban megfogott, volt valamiféle erős lelki, erkölcsi hozzáadott értéke. A Csúnyácska lánnyal nem tudtam valahogy mit kezdeni, nem tudtam hová tenni, a címe alapján teljesen másra számítottam.

Arthur Miller: Csúnyácska lány

Három csillag azért, mert az első történet tetszett, a másik kettő nem, viszont a középső legalább rövid volt. Rövid, tömör, de olyan minőségben, ami számomra élvezhetetlen. Ezenkívül úgy tűnt, csapong.

Vikiolvas
Arthur Miller: Csúnyácska lány

Nekem nagyon tetszett, de nem rögtön az elején. Csak a címadó kisregényt olvastam el. Engem elgondolkodtatott, és a könyvklub tagjai is szerették. Érdemes elolvasni, főleg, hogy nem is nagyon hosszú.

CorneliaS P
Arthur Miller: Csúnyácska lány

Csak a címadó novellát olvastam és hát olyan semmilyen. Semmi nagy dolog nem történik. Csordogál egy nő élete, mi meg nézzük, mint valami közepes romantikus filmet egy tikkasztó nyári délutánon, mert nincs jobb. Egy olvasást azért megér. Mondjuk elutazhatunk vele mert 1-2 órára leköti az embert, be is lehet ennyi idő alatt fejezni, és a karunk sem szakad le.
Mondjuk azt nem értettem hogy ha valakinek olyan feje van, mint Nofretetinek, az miért csúnya. Ha VII. Kleopátra orrával szaladgált volna, ott már lehetne csúnyácskának bélyegezni.

fülcimpa

– Szürke szemed van – mondta Lionel olyan vágyakozással, amit Janice egyszerre tartott abszurdnak és szükségesnek.
– Igen, méghozzá kettő.

fülcimpa

De egy házasság talán jobban elviseli, ha mindkét fél hazudik, mintha csak az egyik tenné.

Kapcsolódó szócikkek: házasság
lizke

Bizonyos értelemben véve a férfi átalakította: megtanította, hogy jobb, ha ő veszi észre a világot, mintha lélegzet-visszafojtva arra várna, hogy a világ észrevegye őt, és esetleg kifejezze nemtetszését.

Csúnyácska lány - egy élet története. p.68. Szeged: Szukits Kvk.(1999)

fülcimpa

Vajon azért kapaszkodunk egymásba, mert mindannyian egyedül érezzük magunkat?

lizke

Ilyenkor általában felkapott egy jegyzetfüzetet, és nekilátott, hogy leírja érzéseit.

Csúnyácska lány - egy élet története p.36. Szeged:Szukits Kvk.(1999)

rlb_32557241

Azt hiszem, gondolta, soha semmi sem fejeződik be. Legfeljebb csak a moziban. Ott véget érnek a történetek. Felkapcsolják a lámpákat, az ember pedig hunyorogva kilép az utcára.

6. oldal, Csúnyácska lány

rlb_32557241

Tinédzserkorában sokszor azon rágódott, hogy valószínűleg sohasem lesz belőle sem szépség, sem géniusz. Mit várhat akkor az élettől? Úgy érezte, túlságosan szabad a tér, amelyben él; egy falra vágyott, amit áttörhetett, amit megmászhatott volna.

11. oldal, Csúnyácska lány

rlb_32557241

… az emberek többsége nem a túláradó szerelem miatt házasodik meg, hanem mert önigazolást keres a társában.

20. oldal, Csúnyácska lány

rlb_32557241

– Minek kellene dominálnia?
– Az érzelmeknek, amelyeket az események ébresztenek a művészben. Én személy szerint abban hiszek, hogy csupán az marad meg, amit maga a művészet életre hív a művészben… Úgy, ahogy a hangok új hangokat teremtenek, vagy kifejezések új kifejezéseket generálnak.

27. oldal, Csúnyácska lány

fülcimpa

Az életnek kemény az ökle…

5. oldal Szukits Könyvkiadó Szeged