Úgy kezdődött, hogy @worsi indított egy kihívást, amelyre krimiket kell olvasni, a XX. század mindegyik évtizedéből 1-1-et. Mivel jövő évre csak egy krimit terveztem, és azt ide nem hozhatom, mert XXI. századi, ezért gondoltam, belevágok. :) (Mondjuk van néhány krimi a polcomon, ami vár rá, hogy elolvassam, úgyhogy legalább azokra sort kerítek)
És ha már kérdés, hogy felismerhető-e valamilyen trend a krimi történetében, úgy döntöttem, az elején kezdem, és rögtön egy igazi klasszikussal a XX. század első évtizedéből. Ellentmondó információkat találok arra vonatkozóan, mikor jelent meg a könyv (itt 1901 szerepel, míg a Goodreads és a Wikipedia viszont 1902-ről tud, és én hiszek nekik), mindenesetre a XX. század első éveiben, így gondoltam, kezdésnek pont jó is lesz.
Egyszer már olvastam a regényt, de ez nem kizáró ok, mivel elég sok (na jó, nagyrészt mellékes) részletet elfelejtettem, és a gyilkos személyében sem voltam teljesen biztos (elfogadtam volna, ha nem ő lett volna), bár azért nagy meglepetés nem ért, csak készültem rá. Na, és akkor jöjjön az értékelés:
Visszanéztem, annak idején mit írtam a kötetről, amiben ez a regény is benne volt, és úgy tűnik, nem változtam szignifikáns mértékben. Még mindig nem voltam teljesen kibékülve a regénnyel, de talán az utóbbi időben (vagy csak per pillanat) megengedőbb lettem. Annak ellenére élveztem az olvasását, hogy nem először történt. Az alaptörténet a Baskerville család tagjaira leselkedő pokoli kutyával abszolút jól sikerült, méltán klasszikus. Jó a környezet megválasztása is, ami csak hozzáad az egész hangulatához, a lápvidékkel, köddel, rossz idővel. Amit viszont hiányoltam, hogy tulajdonképpen a nyomozás folyamatát nem látjuk spoiler, csak utólag derül ki minden. Leginkább ezt hiányoltam a Sherlock Holmes-regényekből, amiket olvastam, hogy nem ad lehetőséget az együttgondolkodásra (és a bűnügyek sem olyan csavarosak, mint pl. AC-nél, mondjuk utóbbinak már bőven volt kit felülmúlni, úgyhogy biztos jobban is igyekezett). De összességében azért el kell ismerni, hogy a krimiirodalom klasszikusa, Sherlock pedig a leghíresebb nyomozó, csak épp nem a krimiirodalom csúcsa. De majd a későbbi évtizedek krimijei… :) (Főleg Dan Brown spoiler… ó, jaj, mire vállalkoztam :))