Sherlock ​Holmes különleges esetei (Sherlock Holmes történetei) 69 csillagozás

Arthur Conan Doyle: Sherlock Holmes különleges esetei Arthur Conan Doyle: Sherlock Holmes különleges esetei

Sherlock Holmes mindig érdekes történetei közül Dr. Watson (Szersén Gyula) két novellát olvas fel. (A Berill diadém; A haldokló detektív esete) Klasszikus krimi, izgalmas bűnűgyi gondolatszövések.
A két történet leköti az olvasó figyelmét, várja a szálak kibogozását. Az íro nem hagy bennünket kétségek között a mű végére sem. A kész megoldást felvázolja, mintegy engedi, hogy egy nyomozó szemével lássunk.

“Régi vezérelvem az – mondta Holmes – ha minden lehetséges verzió lehetetlennek bizonyul, akkor ami marad – bármilyen valószinűtlennek tűnik is – az kell, hogy legyen az igazság.”

Opus, Pécs, 2004
302 oldal · ISBN: 9799637080035 · Fordította: Cserna György

Sherlock Holmes · dr. John Watson

Baker Street

Párduc50 P>!
Arthur Conan Doyle: Sherlock Holmes különleges esetei

Sherlock Holmes mindig kikapcsol. Frappáns rövid novellák olvashatók e kötetben, a világ valaha élt leglogikusabb detektívéről (bár a Poirot-rajongók most felszisszennek). Detektívtörténet, de nem agresszív, nem véres, a régi iskola. A logika játssza a főszerepet, és az érdekesebbnél érdekesebb történetek. E kötetben 10 van belőlük, nekem tán A Brce-Partington-terv tetszett a legjobban.

Hoacin>!
Arthur Conan Doyle: Sherlock Holmes különleges esetei

"Hogyan definiálná a „groteszk” szót?" kérdezi Sherlock Holmes Watsontól már kapásból az első oldalon. Nos, azt hiszem, ezzel a kifejezéssel tökéletesen csokorba lehetne kötni ezeket a novellákat. Ha nem is mindben, de a nagyrészükben ott a groteszk vonás – és milyen véletlen, pont ez a kedvenc Holmes kötetem. :)

Annak ellenére is kedvenc, hogy bár a kiadás szépséges, a fordítás már hagy némi kívánnivalót maga után. Eleve néha olyan szavakat adnak Holmes szájába, ami szerintem karakteridegen, Mrs. Hudson helyett az egyik történetben Mrs. Hansen szerepel, Sherlock pedig hol tegeződik, hol magázódik a bátyjával ugyanazon novellán belül. Ennél is zavaróbb, hogy az elírások is gyakoriak. Még az egyik címet is sikerült elrontani: „A haldokló detektív este”. A könyv hátlapján is így szerepel, látszólag senkinek nem tűnt fel, hogy ez eredetileg „esete”, és amúgy is délután játszódik.

Amit ennyi újraolvasás után észrevettem: az igazán galád figurák mindig szinte megnyerő külsejűek, ámde vagy a rosszindulatú szájuk, netán a kemény tekintetük, esetleg a ravaszkás arcuk beszédesen árulkodik alattomos jellemükről. Az adott rejtély pedig mindig a legsötétebb, legzavarosabb, amihez képest eltörpülnek a korábbiak. :)

Kedvenc novellám Az ördög lába. Hangulatilag A sátán kutyájára hajaz ejj, ezek a gonoszok, meg az ő kapcsolt részeik, ugyanolyan baljós a közeg, hasonlóan dermesztőek a történések. Ámde nem tapogatózunk sokáig sötétben, mert Holmes szó szerint egy lámpával érkezik, és racionálisan megvilágít mindent ;)

Másik kedvenc A vérbükkös kúria. A légkör sejtelmesen nyomasztó, a groteszk események egyre szaporodnak. Mit tennél, ha munkaadóid érthetetlen módon ragaszkodnának hozzá, hogy levágd a hajad… majd a számodra kijelölt szobában véletlenül ugyanolyan levágott hajfonatot találnál egy elzárt szekrény mélyén? 1, Összecsomagolsz, és azonnal hazautazol. 2, Vidáman, a két fonatot lóbálva lépsz közéjük, hogy a kettőből már kijönne egy komplett paróka. 3, Segítségül hívod Sherlock Holmes-t. :)

A berill diadém a többihez képest elég szelíd történet. Ebben számomra az a groteszk, hogy rábízzák ügyfelünkre a „birodalom legértékesebb közkincsét”, a felbecsülhetetlen értékű diadémot. Ő meg csak úgy sétálgat vele, majd egy bárki által könnyen kinyitható széfbe teszi. Szürreális. Megbízói lelkére kötik, hogyha csak megkarcolódik is, az egyenlő az ékszer tökéletes megsemmisülésével. Ehhez képest spoiler

A sok elírás sem vont le a történetek élvezhetőségéből. :)

chhaya>!
Arthur Conan Doyle: Sherlock Holmes különleges esetei

A hangoskönyvet hallgattam Szersén Gyula előadásában, és nagyon élveztem! Kiváló előadás, minden szereplőnek egyedi hangot kölcsönöz, fantasztikus színész. Az eredetileg a kötetben lévő 10 novella közül csak kettő, A berill diadém és A haldokló detektív esete lett „hangoskönyvesítve” – sajnos… hallgattam volna még.

Marcsi P>!
Arthur Conan Doyle: Sherlock Holmes különleges esetei

Nagyon tetszett!!! :) Imádom Watson-t és természetesen Holmes-ot is! Nagyon tetszett Szersén Gyula hangja.

MisssBee>!
Arthur Conan Doyle: Sherlock Holmes különleges esetei

Sajnáltam, hogy csak két kis novellácska volt benne, pláne, hogy az utóbbival, A haldokló detektív esetével valahol már találkoztam. Ennek ellenére persze mindkettő profi és nagyon élvezhető volt.

Emellett erőteljesen gondolkozom, hogy itt lenne az ideje újra elővenni a rég elfeledett Conan Doyle könyveket, vagy minimum belekezdeni a BBC-féle sorozatba :)

Reelka>!
Arthur Conan Doyle: Sherlock Holmes különleges esetei

Ez az első Sherlock Holmes könyv, amit olvastam, de biztos nem az utolsó! :)

Aurore>!
Arthur Conan Doyle: Sherlock Holmes különleges esetei

Remélem, Szersén Gyula is annyira élvezte előadni, mint amennyire én élveztem hallgatni. Az a hanghordozás…! the ultimate Sherlock Holmes magyarul. ♥ (Majdnem olyan jó, mint Jeremy Brett.)

B_Panka>!
Arthur Conan Doyle: Sherlock Holmes különleges esetei

Első hangoskönyvem, a kezdeti furcsaság ellenére sikeresen megküzdöttem vele. Mindkét novella első pár perce után újra kellett kezdenem, mert nem bírtam követni, ami egyrészt a számomra új műfajnak köszönhető, másrészt pedig egy kicsit gyorsnak éreztem a tempót.
Sajnálom, hogy csak két novellát hallgathatunk meg, viszont mindkettő nagyon szórakoztató. A haldokló detektívben Sherlock hangja engem egy idő után idegesített, maga a történet pedig kiszámítható volt. A Berill diadém viszont nagyon-nagyon jó, frappáns kis novella.
A leírt negatívumoktól eltekintve jól szórakoztam, folytatom a második részével.

Gabye>!
Arthur Conan Doyle: Sherlock Holmes különleges esetei

Imádom Sherlock Holmest és a történeteit, csakúgy, mint Doktor Watsont..A csavaros gondolatmenetek mindig lenyűgöznek. A történettel itt sem volt bajom, viszont valahogy nem jött be Szersén Gyula előadása, pedig kedvelem a hangját. De itt, főleg a második történetben kimondottan idegesített..Szóval a történet 5* de az előadás miatt levontam a mű értékéből..Sajnálom.

gyongy_agi92>!
Arthur Conan Doyle: Sherlock Holmes különleges esetei

Hangoskönyvben hallgattam meg Szersén Gyula előadásában. Zseniális. Ha még fellelek valahol Sherlock Holmes sztorit ilyen formában, akkor biztos meg fogom hallgatni.

SDániel P>!

– Ön aztán jó megfigyelő.
– Szakmai ártalom.

90. oldal, A rejtélyes küldemény

SDániel P>!

– Adatok, adatok, adatok! – kiáltotta ilyenkor türelmetlenül. – Nem tudok építkezni téglák nélkül.

261-262. oldal, A vérbükkös kúria

SDániel P>!

– […] Ha az agy elegendő háttérinformáció nélkül, hiábavalóan dolgozik, akkor olyan, mintha üresjáratban túlpörgetnénk egy motort. Végül darabokra esik.

230. oldal, Az ördög lába

SDániel P>!

– Legyen úgy, ahogy akarja.
– Végre négy értelmes szó – először, amióta belépett ebbe a szobába, Watson.

177. oldal, A haldokló detektív esete

Kapcsolódó szócikkek: dr. John Watson · Sherlock Holmes
Kóczán_Krisztián>!

Régi vezérelvem az – mondta Holmes – ha minden lehetséges verzió lehetetlennek bizonyul, akkor ami marad – bármilyen valószínűtlennek tűnik is – az kell, hogy legyen az igazság.

38:40

SDániel P>!

Ha két különböző gondolatvitelt követ, Watson, akkor azok majd egy idő után keresztezik egymást, így közelebb kerül az igazsághoz.

208. oldal, Lady Frances Carfax eltűnése

SDániel P>!

[…] de sokszor a legrövidebb út a legcélravezetőbb.

200. oldal, Lady Frances Carfax eltűnése

– Na de a tisztesség?
– Ugyan, ugyan, uram, haszonelvű korban élünk. A tisztesség középkori koncepció.

285. oldal, Az utolsó főhajtás

Kapcsolódó szócikkek: tisztesség
SDániel P>!

– Keleti szél érkezik, Watson.
– Nem hinném, Holmes. Nagyon meleg van.
– Jó öreg Watsonom! Ön az egyetlen fix pont a változó korunkban. De azért még keleti szél jön, olyan szél, amely soha nem söpört még végig Anglián. Hideg lesz és keserű, Watson, és sokan elvesznek majd, mielőtt elülne a vihar. Ugyanakkor ez mégiscsak Isten szele lesz, és egy tisztább, jobb és erősebb föld bontakozik ki majd, amikor elül a vihar.

302. oldal, Az utolsó főhajtás

Kapcsolódó szócikkek: dr. John Watson · Sherlock Holmes
SDániel P>!

– Azok számára, akik a művészetet önmagukért szeretik – jegyezte meg Sherlock Holmes, majd félredobta a Daily Telegraph hirdetésrovatát –, gyakran a legjelentéktelenebb és legalantasabb dolgok okoznak örömet.

251. oldal, A vérbükkös kúria

Kapcsolódó szócikkek: művészet · Sherlock Holmes