Sherlock ​Holmes és a sussexi vámpír (Sherlock Holmes történetei) 35 csillagozás

A mesterdetektív rejtélyes esetei
Arthur Conan Doyle: Sherlock Holmes és a sussexi vámpír

A nagy detektív, Sherlock Holmes mára igazi világirodalmi alakká vált, ő valamennyi detektívregény főszereplőinek példaképe. A kötet a legendás mesterdetektív legrejtélyesebb történeteiből ad ízelítőt – természetesen elkíséri őt hűséges barátja és famulusa, dr. Watson is.

A sussexi vámpír címmel is megjelent.

Opus, Pécs, 2006
328 oldal · ISBN: 9637080260 · Fordította: Cserna György

Sherlock Holmes · dr. John Watson

Hoacin>!
Arthur Conan Doyle: Sherlock Holmes és a sussexi vámpír

Arthur Conan Doyle: Sherlock Holmes és a sussexi vámpír A mesterdetektív rejtélyes esetei

Nem csupán az esetek rejtélyesek, hanem maga a fordítás is néhol, de még ez sem vont le az olvasásélményből. Bár közel sem ezek a legizgalmasabb nyomozások, ebben a sejtelmes, ködös-viktoriánus miliőben én még elveszett ceruzák utáni kutatásról is szívesen olvasnék, persze Holmes esélyesen szublimálni óhajtana effajta ügyekből. Agyafúrt, intelligens ellenfeleket ide!
Az első novellában ez rögtön teljesül is; bár a bűntény és a tettes elsőre egyértelműnek tűnik, Holmesnak mindössze rövid morfondírozásra, egy köteg erős madzagra, és egy jókora kőre van szüksége, hogy megoldja a Thor-híd rejtélyét, amely nem csupán a párválasztás fontosságát hangsúlyozza, de még Dr. Watson revolverét is intim kapcsolatba fűzi a bűnténnyel.
A három Garrideb szimplább ügy, mindössze egy ember az eszét veszti, a másik megsebesül, a harmadik pedig törvényszék elé kerül.
A Shoscombe Old Place-i kaland ellenben tud mindent, amit egy lidérces nyomozásnak illik tartalmaznia: rejtély, kísértetkripta (!), éjszakai kóborlás, régi hulla, friss hulla. És egy meglepő külsejű figura, akinek az a fajta keménység ült az arcán, melyet az ember csak olyanokon lát, akik lovak és lovászok fölött rendelkezik. És egy gyanús házigazda, valamint annak különös nővére… itt valahol határozottan kilóg a… combcsont.
A három ormú ház viszi a pálmát legdrámaibb belépők terén: detektívünkhöz beront egy rikító nyakkendős feldühödött bika, aki ráadásul nem átall harsány szürke (!!) öltönyt viselni. Az ügy legfontosabb kérdése: körbe lehet utazni a világot ötezer fontból első osztályon?
A mazarin gyémánt a szokásos, Dr. Watson szemszög helyett E/3 elbeszélésmódban írt, amit én meglehetősen indokolatlannak éreztem, igazán tolmácsolhatta volna Holmes is a sztorit, úgyis néha szokása. Mint például buggyos ernyővel öregasszonyt alakítani. Vagy két napig nem étkezni, életveszélybe kerülni, maga helyett viaszbábut ültetni az ablakba, majd kissé meredek humorérzékkel előkeríteni az elveszett koronaékszert. Mert egy modern gramofon csodálatra méltó találmány!
A visszavonult festő ügyében szintén egy stratégiai elmével szállunk szembe, aminek következtében Dr. Watson lepukkant világ végi helyekre utazik, megsértődik egy plébános, furcsa dolgokat tudunk meg a festékszagból, Holmes pedig betör valahová. spoiler
A sussex-i vámpír csalódás lesz annak, aki holmi misztikus nyomozást képzel, pedig az ügy tele van amúgy izgalmas kérdésekkel. Miért fordul a teakereskedő cég társtulajdonosa egy gépek felbecsülésével foglalkozó céghez vámpírok ügyében? Vajon mit rejthet Holmes esetgyűjteménye a „Vámpirizmus Magyarországon” címszó alatt? spoiler
A lefátyolozott lakó titka inkább szomorú történet, mintsem igazi detektívesdi, amelyben világosan kiderül, hogy Holmes jobban ért a nyomozáshoz, mint a vigasztaláshoz. spoiler
A hóbortos professzor esete meglehetősen groteszk ügy, mindenesetre Dr. Watson részesülhet élete legbizarrabb látványában. Pedig olyan szimplán indul a történet… vajon Presbury professzor Roy nevű farkaskutyája miért harapta meg a gazdáját?
Az előkelő ügyfél ismét magának tudhat egy rekordot, nevezetesen a legantipatikusabb ellenfél visszataszító figuráját. Gruner báró, a Holmes által beszédesen osztrák gyilkosnak titulált fazon mellékesen porcelánt és nőket gyűjt, és nem átallja életveszélyesen megfenyegetni főhősünket. Ejnye, még mindig nem tanulták meg ezek a gaztevők, hogy az effajta jókívánságok rendszerint fordítva sülnek el?
Az oroszlánsörény nem ama szép hölgy tartozéka, aki majdnem igézően hat Holmesra, hanem egy haldokló utolsó elsuttogott szava egy olyan különös ügyben, amilyenhez még csak hasonlóval sem akadt dolga detektívünknek. Annyira egyedi, mint a sápadt katona története, amely szintén párját ritkító eset, és szerepel benne egy eltűnt barát, egy előkerült, de kísérteties külsejű barát, és egy hagymafejű emberke. Nem túl monumentális, inkább amolyan érdekesség-ügyek ezek.
Sherlock Holmes megunhatatlan. :)

Csillagvirágszál>!
Arthur Conan Doyle: Sherlock Holmes és a sussexi vámpír

Vámpírok! Nagyon tetszett a történet. Ahogy levezették, hogy valójában mi is történt. Eleve szeretem a vámpíros történeteket, viszont ez a megközelítés egészen más volt és pont ezért tetszett.
(E-bookban olvastam, ezt a történetet, nekem nem volt 328 oldal max 10.)

Kisanna >!
Arthur Conan Doyle: Sherlock Holmes és a sussexi vámpír

Sherlock Holmes mindig szórakoztató!

PhantoMina_BlackSwan>!
Arthur Conan Doyle: Sherlock Holmes és a sussexi vámpír

Az első könyvem Doyle-tól, de megérte, mert több kisebb történetről kapunk összképet az író munkásságáról és a személyről, Sherlockról és Watson-ról.

Más stílus, más nyomozó. Tetszett és kifejezetten jó könyv, leginkább vártam a vámpír ( a címben szerepló) történetét, ami erősen meglepett, amikor olvastam. Még, hogy sérült gyermek mi mindenre lehet képes, az anyuka nem is volt vámpír…Kiemelni nem fogok egy részt sem, de talán ez tetszett a legjobban, ahogyan Sherlock rájött, hogy az édesanya csak a gyermekét próbálta védeni, néha megdöbbentő az emberek viselkedése.

Chulainn>!
Arthur Conan Doyle: Sherlock Holmes és a sussexi vámpír

Az öreg Sherlock mindig jó kikapcsolódás.

kanga021>!
Arthur Conan Doyle: Sherlock Holmes és a sussexi vámpír

Egész jól elszórakoztatott. Nem volt tömény, mint a Poirot novellák, amiket elsőre sikerült olvasnom.

cherryd>!

[Mr. Gibson Holmes-nak A Thor-híd rejtélyében]

(…) Maga olyan, mint egy orvos, aki minden tünetről tudni akar, mielőtt felállítja a diagnózist.

cassiesdream>!

-Mit is mondott, mi is annak a fogadónak a neve?
-A Zöld sárkány.
-Jól lehet horgászni Berkshire-nek azon a részén?
A jó tréner arcára egyértelműen kiült , immár a meggyőződése, hogy ismét egy sültbolond került zaklatott életének útjába.
-Nos, uram, úgy tudom, van pisztráng a Malom-patakban, és csukázni is lehet a kastély tavában.
-Az elég jó, Watson és jómagam híres horgászok vagyunk – nem igaz, Watson? Ilyen minőségünkben találkozhat majd velünk a Zöld sárkányban. Még ma este odamegyünk.

Jagi>!

– Nem ágyban fog meghalni, Holmes.
– Néha én magam is így gondolom. De mondja, sokat számít ez? Végül is, gróf úr, ön is valószínűleg inkább függőleges helyzetben fog elhalálozni, mint vízszintesben. De ezek a jövőbeli találgatások igen morbid dolgok. Miért nem adja át magát a jelen zabolátlan élvezetének?

127. oldal A mazarin gyémánt

Sherlock Holmes történetei sorozat · Összehasonlítás