Sherlock ​Holmes emlékiratai (Sherlock Holmes történetei 4.) 196 csillagozás

Arthur Conan Doyle: Sherlock Holmes emlékiratai Arthur Conan Doyle: Sherlock Holmes emlékiratai Arthur Conan Doyle: Sherlock Holmes emlékiratai Arthur Conan Doyle: Sherlock Holmes emlékiratai Arthur Conan Doyle: Sherlock Holmes emlékiratai Arthur Conan Doyle: Sherlock Holmes emlékiratai

Kockás ​utazósapka, kurta szárú angol pipa és a nyeles nagyító – ezek az utolérhetetlen Sherlock Holmes, minden idők legnagyobb detektívjének örök kellékei, no meg az elmaradhatatlan Dr. Watson, Holme hűséges barátja, jobbkeze, krónikaírója. Doyle, maga is kalandos pályát futott be. 1859-ben született Edinburghban, ugyanott végezte egyetemi tanulmányait, az orvoskaron. Jólértesültek szerint egyik egyetemi professzorának diagnosztikai módszereiből merített ihletet Sherlock Holmes alakjának és nyomozási szisztémájának megteremtéséhez. Conan Doyle orvosként kezdte pályafutását, és mert kezdetben gyéren szállingóztak southsea-i rendelőjébe a páciensek, üres óráiban írogatott. Szenvedélyesen pártjára kelt mindazoknak, akiket szerinte ártatlanul ítéltek el; sportolt; műkedvelő módra detektívkedett; katonaorvos volt a búr háborúban; de volt prédikátor, sőt misszionárius is. Nevét azonban Sherlock Holmes közvetítésével ismerte meg a világ; a mesebeli Sherlock Holmes rezidenciáját, a Baker… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1894

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Lektúra könyvek Kriterion · Fekete Könyvek Európa

Titis, 2021
ISBN: 9786155157714 · Felolvasta: Fekete Ernő
Titis, 2021
ISBN: 9786155157721 · Felolvasta: Fekete Ernő
Szukits, Szeged, 2017
304 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789634973942 · Fordította: Bujtor Bianka, D. Wallaszky Teodóra, Harkai Anita, Kolep János, Rocsik Zoltán, Szolga Emese, Telegdi Tamás, Varga Zoltán

Sherlock Holmes · Mycroft Holmes · James Moriarty professzor

eme P>!
Arthur Conan Doyle: Sherlock Holmes emlékiratai

A kriminovellák engem általában kevésbé tudnak lekötni, mint a regények. Kevesebb idő jut a részletezésre, a bonyolult csavarokra, az olvasó megtévesztésére tett ügyes manőverekre, meg úgy általában, a helyszín és karakterek kibontakoztatására. Holmes emlékiratainak novellái is tömör, lényegretörő írások, detektívünk többnyire jön, megfigyel és győz, alig néz körül, már mondja is a megoldást. Kivéve, mikor nagy ritkán téved. (Ezt amúgy eléggé nehezen viseli.)
Az egyes írások természetesen nagyon jó kis történetek, ami viszont nekem jobban tetszett, az az, ahogy Watson az esetek elmesélése közben el-elejt pár személyesebb információt csodált barátjáról, ahogy ezekből a morzsákból kirajzolódik nemcsak a következtetés és megfigyelés zsenije, hanem az ember is, a maga erényeivel és hibáival, különcségével és kisebb-nagyobb hóbortjaival. Mert van neki jónéhány abból is. Alakja olyannyira érthetetlen a kívülállók számára, hogy egy ponton feltevődik a kérdés, van-e rendszer az őrültségeiben, vagy rendszere nem más, csak őrültség…
Watson pedig elsősorban azt kívánja bebizonyítani és szemléltetni, hogy a látszólagos őrültségek mögött Sherlock barátunk milyen különleges szellemi képességekkel rendelkezik. Céljának mindenben megfelelő példákat keres Holmes történetei közt, gondosan válogatva, ugyanakkor néha engedményt és kivételt téve néhány érdekfeszítő történet kedvéért. Így kerül be a válogatásba olyan eset is, amely során a nagy detektív képességei félig-meddig csütörtököt mondtak, vagy olyan, amelyben a szokásosnál kevesebb szerep jut neki. Watson emlékei, saját bevallása szerint is egy kevésbé összefüggő sorozatot alkotnak, azonban, ha a Sherlockról mint emberről kialakuló benyomásra gondolunk, csak jól jön a változatosság, hiszen annál több oldalról villan fel egy-egy kép róla. Ugyan az időrendiség mellőzésével, de tanúi lehetünk élete több epizódjának és esetének, az elsőtől az utolsóig, megismerjük fiatalon, visszamegyünk a múltba, a kollégiumi évekig, bekukkantunk későbbi magányos unalmába, hangulatingadozásaiba, elzárkózottságába, sőt családjáról is megtudunk egy s mást.
Kicsit rendetlen az összkép, ahogy, mint kiderült, Holmes maga is, de annál emberibb (még akkor is, ha Watson néha barátja alakját nem képes egészen emberiként kezelni). Jó volt olvasni. Akinek netán megjött a kedve, és olvasás közben Holmes-szal együtt pöfékelné végig a történeteket, a dohányt a perzsa papucsban találja.

Navi P>!
Arthur Conan Doyle: Sherlock Holmes emlékiratai

Mivel Holmes mégiscsak Holmes, így 5 csillagnál kevesebbet nem adhatok (többet pedig nem lehet :) ). Jó volt újra elolvasnom azokat a történeteket, amiket régen filmen láttam vagy másik kötetben olvastam. Holmes zsenialitása abban rejlik, hogy megjegyez minden apró-cseprő dolgot, amikről később kiderül, hogy döntő jelentőségű. Az átlagember erre képtelen :) Azt hiszem, sűrűbben kellene találkoznom Sherlockkal :)

Zimmermann_Zita>!
Arthur Conan Doyle: Sherlock Holmes emlékiratai

Nagyon tetszett mindegyik novella. Ezt a kötetet olvasva még szembetűnőbb volt, hogy AC sokat merített Sherlock Holmes történeteiből (főleg A haditengerészeti szerződés esetében éreztem, hogy ezt már olvastam valahol, de AC izgalmasabb befejezést adott a történetnek). Agatha Christie történeteihez képest (hiába, nekem ő az etalon, önkéntelenül is hozzá hasonlítok minden krimit) kicsit borongósabb, sötétebb hangulatúak Sherlock Holmes kalandjai, de ez nem von le az értékükből, sőt. Kicsit talán kevesebb fogodzót kapunk a rejtély megfejtéséhez, már meg sem próbáltam kitalálni, ki lehet a tettes.

FreeAngel>!
Arthur Conan Doyle: Sherlock Holmes emlékiratai

Mindig lelkesen és a csalódás bármifajta lehetőségének felmerülése nélkül vágok bele Sir Arthur Conan Doyle neves detektívjének történeteibe. Most sem mondom, hogy csalódott volnék, hiszen sok remek novellát olvastam, ugyanakkor rendszeresen fejbe kólint némelyik kedvenc szerzőm, hogy „hé, hahó, mi is emberek vagyunk, bizony vannak gyengébb pillanataink is”. No, ilyen volt ez a kötet is. Ahogy Sherlock Holmes megalkotójára, úgy a többiekre (Kingre, A. Christie-re) sem orrolok meg a lanyhább szerzeményeik olvasásakor, inkább annak örülök, hogy ebben is volt több olyan novella, ami nagyon tetszett. Kedvenc szerzőimtől nem tudja elvenni a kedvem semmi, ráadásul ez a kötet tartalmazza a legendás nyomozó alakjának első és utolsó esetét is. Könnyed kikapcsolódás, jólesett igazán!

ValerinLanz P>!
Arthur Conan Doyle: Sherlock Holmes emlékiratai

Mondtam már, mennyire imádom ezt a két embert? Szerintem igen, de nem tudom elégszer ismételni. Megint olyan eseteket kaptam, amiknél ugyan sejtettem, mi is történt, de Sherlock ettől függetlenül le tudott nyűgözni. Nagyon sokat vigyorogtam, és nagy örömömre egy kicsit kevésbé hivatalos oldalról is megismerhettük a detektívet, már-már emberi volt néhány jelenetben.
Ezüstcsillag: valami rémlett ebből a történetből, de nagyon tetszettek Sherlock következtetései. És hát arra nem gondoltam volna, ami végül történt. spoiler Nagyon tetszett, hogy Sherlock most olyan sokat dicsérte Johnt, és mások előtt is megemlítette, hogy igen, ezt Watson mondta! *-*
A sárga arc: természetesen engem is jól megvezettek, és egy szóig elhittem, amit Holmes állított spoiler Szerencsére minden jó, ha a vége jó. Itt, amikor Sherlock a másik férfi kabátujjába kapaszkodva tette meg az utat, hát, a szívem darabokra tört. *-*
A tőzsdeügynök titkára: tudtam, tudtam! spoiler Mondjuk az indítékot végül nem tudtam pontosan kitalálni spoiler, de azért büszke voltam magamra. :D
A Gloria Scott: itt azért erős ellenérzéseim voltak a gyilkossal kapcsolatban, spoiler nem is tetszett annyira a történet.
A Musgrave-szertartás: na, ez viszont roppant kíváncsivá tett, az SH filmek néhány jelenete is bevillant, amikor a főgonosz bizonyos szertartásokat végzett, de köze sem volt ehhez, mint kiderült. spoiler
A reigate-i urak: ebben a történetben azt szerettem, ahogy John aggódott Sherlock állapota miatt, és benne volt a szülinapom. :D (április 14)
A nyomorék: komolyan utálom, amikor egy nő miatt történnek rossz dolgok. Ebben a történetben volt egy olyan bekezdés, aminél aztán jó szélesen vigyorogtam… mégpedig ez: „Annak ellenére, hogy próbálta elrejteni érzelmeit, én mégis könnyen észrevettem, hogy Holmes elfojtott izgalmi állapotban volt, míg jómagam bizseregtem abban a félig sportos, félig intellektuális élményben, amit kivétel nélkül akkor tapasztaltam, amikor vele voltam a nyomozások során.” Buuummm, nekem más bizonyíték már nem is kell. Ja, de itt van még nekünk a nagy finálé…
Az utolsó eset: jóllehet tudtam, mi lesz a végkifejlet, azért nem volt kellemes olvasni, hogy Holmes ennyire kétségbe volt esve. spoiler Szívet tépő volt olvasni Holmes levelét, amit Johnnak hagyott, benne a többször is megemlített drága Watsonommal. Méltó lezárása volt ez a kötetnek.
Nagyon élveztem az új kalandokat, és örülök, hogy ilyen sok interakció történt John és Sherlock között, melengette szívemet. *-*

AniTiger P>!
Arthur Conan Doyle: Sherlock Holmes emlékiratai

Eddig ezek tetszettek a legjobban az eddig olvasott Sherlock Holmes történetek közül, pedig igazán szárazabb történetek voltak, mint az előzőek. Politikai és összeesküvéses vonalon mozognak a történetek, persze hangsúlyosak a családtörténetek is.

Ezekben a sztorikban egy pörgő, lendületes és ravasz Sherlock Holmest ismerünk meg. Élvezet olvasni Watson elfogult, csodáló irományait – nehéz nem vele szeretni a különc nyomozót, aki a leglehetetlenebb pillanatokban bukkan fel a doktor életében és csalja el nyomozni.

Kedvenc novella: A Glória Scott (bár több nagyon jó is van a kötetben)
Leginkább nem tetszett: A görög tolmács

Mircsi >!
Arthur Conan Doyle: Sherlock Holmes emlékiratai

Hát ez csodálatos volt!! :) Néhány novella ismerősnek tűnt, úgyhogy azt hittem, már olvastam, de kiderült, hogy csak hasonlított egy másik SH novellához.
A sorozat miatt kaptam rá újra, és zseniális, ahogy elrejtik benne az apró könyves részleteket. Meg hogy egy-egy bűntény nyomait, hogyan alakítják át egy teljesen másik sztorivá.

anesz P>!
Arthur Conan Doyle: Sherlock Holmes emlékiratai

Agatha Christie-hez szocializálódott agyamnak kicsit túl egyszerűek és szimplák voltak ezek a novellák. Persze az is gond, hogy nem mindig viszi végig logikusan az eseményeket az író, sokszor maga a bűnöző fedi fel az események sorrendjét. Egyszerre nem jó túl sokat olvasni belőle, mert besokall az ember.
A pozitívuma a könyvnek kétségkívül a nyomozó és a segédjének a megteremtése, ami végigvonul a krimiirodalomban. A jelleme feledhetetlen Sherlocknak, amit a sok adaptáció is mutat.

Gabye>!
Arthur Conan Doyle: Sherlock Holmes emlékiratai

Holmes nekem igazi jolly joker figura. Bárhol, bármikor képes elvarázsolni és magával ragadni- talán mondhatom h kabátkönyv (by Amadea). Imádom sziporkázó stílusát és a meghökkentő, mégis olyan nyilvánvalóan egyszerűnek tűnő következtetéseit. És Watson doktor-t is szeretem a maga földhöz ragadt gondolkodásával. A gond mingid csak az, hogy megint vége van :-)

Véda P>!

Sherlock Holmes nem tartozott azok közé az emberek közé, akik a testgyakorlást pusztán a testgyakorlás kedvéért végzik.

31. oldal, A sárga arc

Kapcsolódó szócikkek: Sherlock Holmes
psn>!

– Fölösleges nyugtalankodni – mondtam. – Az ő őrültségeiben mindig van rendszer.
– Mások azt mondják, hogy az ő rendszerében nincs más, csak őrültség – morogta a felügyelő.

A reigate-i urak

psn>!

– Watson, ha valaha észreveszi, hogy túlontúl biztos vagyok a képességeimben, vagy hogy lusta vagyok egy ügyet kellő alapossággal végiggondolni, legyen szíves, súgjon ennyit a fülembe: „Norbury.” Nagyon hálás leszek magának.

A sárga arc

Taknyos>!

De az én rendetlenségemnek van határa, és ha azt látom, hogy valaki a szeneskannában tartja a szivarjait, egy perzsa papucs orrában a dohányát, és rugós késsel a fa kandallópárkány kellős közepére kiszegezve a megválaszolatlan leveleit, szinte hibátlannak érzem magam.

Briszéisz>!

Azt is mindig úgy éreztem, hogy a pisztolylövészet egyértelműen szabadtéri foglalatosság, és amikor Holmes egyszer rosszkedvében leült a karosszékébe, fogta a gyorstüzelő pisztolyát és száz dumdum golyót, és a szemközti falra golyónyomokkal írta föl hazafias buzgalmában a királynő nevének kezdőbetűit, meg kellett állapítanom, hogy sem a szoba látványa, sem a szoba légköre nem lett tőle kellemesebb.

A Musgrave-szertartás

FontolvaHaladó>!

Megkerülte a heverőt, odament a nyitott ablakhoz, megemelte egy moharózsa lehajló ágát, lenézett erre a csodálatos vörös és zöld színfoltra. Ez még az én számomra is újdonság volt, hiszen még sohasem tapasztalhattam, hogy érdeklik a természet szépségei.
– A vallás az a terület, ahol a következtetések a legfontosabbak – mondta, és nekidőlt az ablaktáblának. – A gondolkozó ember akár tudománnyá is emelheti. A gondviselés jóságának legszebb bizonyítéka szerintem a virág. Minden más, a képességeink, a vágyaink, a betevő falatunk elengedhetetlenül szükségesek az életünkhöz. De ez a rózsa ráadás. A színe, a szaga megszépíti az életet, bár nélküle is élnénk. És az ilyen ráadást csak a jóság biztosítja számunkra. Újra csak azt mondhatom, hogy reményt meríthetünk ezekből a virágokból.

A haditengerészeti szerződés

Papusz P>!

– Kedves Watson – mondta –, sohasem értettem azokat, akik a szerénységet erénynek tartják. A módszeresen gondolkozó embernek mindent úgy kell látnia, amilyen, és ha valaki lebecsüli magát, éppen úgy téved, mint aki túlbecsüli.

A görög tolmács

Véda P>!

Hajdani szeretteink kísértete még a kísértetek közt is a legveszedelmesebb.

74. oldal, A Gloria Scott

Bogas>!

– Nemrégiben felolvastam magának egy részletet Poe egyik elbeszéléséből – mondta. – Arról szólt, ha még emlékszik rá, hogy valaki lépésről lépésre követi társának kimondatlan gondolatait. Maga írói bűvészmutatványnak tartotta az egészet, és mikor azt mondtam, én is meg szoktam tenni ugyanezt, hitetlenkedett.

A bentlakó beteg

Kapcsolódó szócikkek: Edgar Allan Poe
Lynn>!

Itt szeretett heverészni a város kellős közepén, ötmillió ember közt, kutató csápjait kibocsátva, indulásra készen a legkisebb megoldatlan bűnügy hírére vagy akár csak gyanújára.

176. oldal, A bentlakó beteg (Európa könyvkiadó)

Sherlock Holmes történetei sorozat · Összehasonlítás

Említett könyvek

Ezt a könyvet itt említik