Sherlock ​Holmes – Az utolsó meghajlás (Sherlock Holmes történetei 8.) 53 csillagozás

Arthur Conan Doyle: Sherlock Holmes – Az utolsó meghajlás Arthur Conan Doyle: Sherlock Holmes – Az utolsó meghajlás Arthur Conan Doyle: Sherlock Holmes – Az utolsó meghajlás Arthur Conan Doyle: Sherlock Holmes – Az utolsó meghajlás

Az eredeti öt Sherlock Holmes novelláskötet közül a negyedik először 1917-ben jelent meg Angliában, His Last Bow címmel. A korábbi végérvényes búcsúk után az olvasók már igazán megszokhatták Sir Arthur vonakodását, hogy folytassa méltán sikeres sorozatát, nem fognak hát meglepődni, hogy ez itt íme Az utolsó meghajlás. De mielőtt elszomorodnának, eláruljuk, hogy született még további tizenkét nagyszerű novella, melyeket Sherlock Holmes esetnaplója címmel jelentetünk meg hamarosan.

Eredeti megjelenés éve: 1917

Titis, Budapest, 2022
ISBN: 9786155157752 · Felolvasta: Fekete Ernő
Titis, Budapest, 2022
ISBN: 9786155157769 · Felolvasta: Fekete Ernő

Sherlock Holmes

millalilla013 P>!
Arthur Conan Doyle: Sherlock Holmes – Az utolsó meghajlás

Negyedik Sherlock-gyűjteményemet olvastam el, és nagyon-nagyon szerettem! Innen is ismertem már pár sztorit, de Watson narrálását, Sherlock könyvbeli alakját lehetetlen megunni!<3 Nem tudnék kedvencet választani a novellák közül, mindenesetre az utolsó nagyon érdekes volt – nem Watson szemszögéből íródott, de ettől még ugyanúgy tudtam élvezni.

Beatrice8>!
Arthur Conan Doyle: Sherlock Holmes – Az utolsó meghajlás

Egy éve kaptam a szülinapomra. Sajnos csak ezt az egy részt árulják egy-egy boltban a sorozatos borítóval. :(
Az előszó nagyon tetszett. :DD
Lehet nem az utolsó történetekkel kellett volna kezdenem a Sherlock történetek olvasását, de végülis ismertem és imádtam őket, hála a BBC-s Sherlock sorozatnak, szóval mindegy :D.
Azt mondták 2-3 történet ismerős lehet a sorozatból, de én csak 1-2-t ismertem fel(bizonytalan vagyok a számokkal :D).
Nagyon jók voltak, tényleg tetszettek.
A kedvencem a Haldokló detektív azt hiszem.
Volt egy pár szomorú, durva, de csak szimplán titokzatos és érdekes is.
Az utolsó novellát nagyon fura volt olvasnom, mert nekem Sherlock Holmes nagyon 19. századi, ha már könyvben olvasom, furcsa volt a 20.-ban látni.
Hogy miért nem tetszett jobban, azt nem tudom, pedig volt benne potenciál. Biztos csak rossz volt a hangulatom, nem klappolt a könyvvel.
A többit is elolvasom mindenképp, de egyelőre azon a véleményen vagyok, hogy annak ellenére, hogy nagyon tetszik, a sorozat jobb :D. Hiába, Benedict Cumberbatchnek nem tudok ellenállni.

modus_operandi>!
Arthur Conan Doyle: Sherlock Holmes – Az utolsó meghajlás

Az ember sosem lehet elég óvatos, ha Sherlock Holmes novellát olvas, túl könnyen belemerül és nehezen szabadul. Nos, ez történt velem is. Ezen már meg sem lepődtem, csak azon, hogy amikor kézhez kaptam ezt a könyvet, csak lestem, hogy mikor szunnyadtam olyan mély Csipkerózsika-álomba, hogy ezidáig e kötet létezéséről még csak fogalmam sem volt.
A legkevésbé sem volt brit, ami az eseteket illeti, ugyanis volt itt rejtélyes módon előkerült holttest, amerikai bűnbandák cseles tagjai, díszdobozban kézhezkapott levágott testrész, így inkább krimi-thrillernek mondanám, mint bűbájos angol mesének.
Amik talán az átlagnál is jobban kiemelkedtek a történetekből az
A Bruce-Partington tervek története: amelyben újra találkozunk Holmes felülmúlhatatlan bátyjával, Mycrofttal (magával a Brit Birodalommal) és egy igen jó humorral fűszerezett lopással akad meg a Holmes-testvérek baja, amit ha nem akadályoznak meg, az egész Britanniát kényes helyzetbe hozhatja..
Személyes kedvencem A haldokló detektív: aki valamennyire is ismerős a Sherlock (BBC) világában, az egy kicsit sem fog meglepődni/vagy épp nagyon is a 4. évad 3. részén.
Nekem elhihetitek ez a legjobb SH-kötet.

Arthur Conan Doyle: Sherlock Holmes – Az utolsó meghajlás

Sherlock Holmes kristálytiszta logikája megunhatatlan számomra. Ez a rész is klassz volt, bár tartalmazott olyan történetet, amit már más kötetben olvastam. A hátborzongató csomag rejtélye inkább romantikus történet, már amennyire ez egy Sherlock-novellától elvárható. A haldokló detektív vége nagy fricska és egyben hatalmas dicséret a hűséges Watsonnak, ami viszont ijesztően indul és végig izgalmas is marad, ezért a kötetből kedvencként kiemelem: Az ördög lába.

Zsanett_M>!
Arthur Conan Doyle: Sherlock Holmes – Az utolsó meghajlás

Szerettem ezt a kötetet is. A Sherlock novellák lassan az őszi go-to olvasmányaimmá váltak. Itt már tényleg érezhető, hogy Holmes alakja kissé „érzelmesebb” lett az idővel, de a zsenijéből ez sem vont le. Doyle hozta a megszokott hangulatot és a gyönyörű angol vidéki helyszíneket.

Legjobban most A haldokló detektív tetszett. Nagyon ötletes igazi Holmes-i megoldás volt egy kis Watson vegzálással fűszerezve!

kókuszzserbó>!
Arthur Conan Doyle: Sherlock Holmes – Az utolsó meghajlás

Néhány megoldást egy picit erőltetettnek éreztem, azután hagytam sodortatni magamat az árra. Rájöttem, hogy ez egy önfeledt játék az író részéről. Célja: minél kacifántosabb csavarokkal bizonyítani főhősének zsenialitását. Szórakoztató és változatos történetek kaptak helyet a kötetben. Klasszikus detektívtörténetek, veretes stílus.

Hollóhát>!
Arthur Conan Doyle: Sherlock Holmes – Az utolsó meghajlás

Bevallom, kicsit csalódtam ezekben a novellákban. A legtöbb esetben kiderül, hogy a tettes egy nagyon híres külföldi bűnöző, aki gátlástalanul erkölcstelen, hiszen nem angol. Ezt persze se Watson, se az olvasó nem tudhatja előre (kivéve hogy a sokadik után már számít rá). Így nehéz lerázni azt az érzést, hogy Holmes sikeressége ezúttal nem annyira a részletek brilliáns megfigyelésén, hanem a körözési lista ismeretén múlott. Valahogy jobban szeretem, amikor hétköznapi emberek követik el a nem hétköznapi gaztetteiket, nem ezek a külföldi „hírességek”. Mindegy, még van elég olvasatlan Holmes történet, ami kárpótolhat.

ValerinLanz P>!
Arthur Conan Doyle: Sherlock Holmes – Az utolsó meghajlás

Mindjárt sírva fakadok. Annyira nem akartam, hogy vége legyen! Az utolsó novellának konkrétan alig akartam nekikezdeni…
Imádtam a borítót, rajta a srácokat. Nagyon tetszettek a történetek is, élvezet volt ismét Holmes és Watson mellett loholni a bűn nyomában.
A hátborzongató csomag rejtélye: ez volt az egyik kedvencem talán azért is, mert én is rájöttem, mi folyik itt! spoiler
A Bruce-Partington-tervek története: vitán felül ez volt a kedvencem, mert itt volt Mycroft és Lestrade is! Együtt a négyes! Csak vigyorogni tudtam, miközben olvastam. Az ügy akkora meglepetéssel viszont nem szolgált, emlékeztem rá a sorozatból.
A haldokló detektív: ez egy kemény történet volt. Szegény Watson! spoiler
Lady Frances Carfax eltűnése: semmi sem az volt, aminek látszott, de szerencsére minden jó, ha a vége jó. Itt is rájöttem a végén egy dologra, mielőtt Holmesnak leesett volna.
Az ördög lába: ez volt a másik kedvenc történetem, annyira kifürkészhetetlennek tűnt. Hiába írnak fel nyugalmat Holmesnak, a különös esetek mindig megtalálják.
Az utolsó meghajlás: meglepő volt Holmes „elbeszélésében” olvasni az utolsó történetet. Watson ebben sokkal jobb, nyugodj bele! :D Először semmit sem értettem, de aztán ismét kiderült, Holmes mennyire zseniális, és időt nem kímélve hajtja fel az elkövetőket.
Az egész sorozat nagyon közel áll a szívemhez. Örülök, hogy az új kiadás okán újraolvashattam mindet. Doyle igazán nagyot alkotott ezzel a két karakterrel, mert egyébként egyik-másik eset felejthető is lenne, ha nem lenne Watson és Holmes. Nem lehet őket nem kedvelni, nem lehet nem leborulni Sherlock tudása előtt, és John ugyebár mi magunk vagyunk.
Hiányozni fogtok! *-*

Mircsi>!
Arthur Conan Doyle: Sherlock Holmes – Az utolsó meghajlás

Az eleje kicsit nehezen indult, valahogy úgy éreztem, hogy kicsit másabb jellegűek ezek a novellák: Sherlock kevesebbet nyomoz, inkább maga az elkövető vall, vagy meséli el a sztorit. A legutolsó: Az utolsó meghajlás meg aztán végképp teljesen másmilyen volt, hiszen ezt nem Dr Watson jegyezte le.
Összességében tetszett, a sorozatból is több novellát ismertem fel (A Culverton Smith-est meg a vonatost).

Pennmenelien P>!
Arthur Conan Doyle: Sherlock Holmes – Az utolsó meghajlás

A filmes borítóval sokkal csábítóbb nekikezdeni olvasni, aztán meg már a történetek olvastatják magukat. Kiemelni egyet sem tudnék, mindegyik tetszett valamiért. Abszolút fel lehetett ismerni, hogy melyik BBC részben melyik novellát dolgozták fel, és a szereplőket is :) Nagyon kellemes kikapcsolódás volt olvasni, de persze nem tudtam megállni, hogy ne járjon az agyam, hogy mi is lesz a vége egy-egy ügynek. Na persze, a legtöbbször nem sikerült.

millalilla013 P>!

Édes istenem, ha észt adtál nekem, akkor miért nem használom?!

Kapcsolódó szócikkek: Sherlock Holmes
FreeAngel P>!

…botlások akárkivel megeshetnek, de csak a legkiválóbbak képesek felismerni és helyrehozni tévedéseiket.

Kapcsolódó szócikkek: tévedés
ValerinLanz P>!

– Drága jó Watsonom! Ön az egyetlen biztos pont ebben a változó világban.

FreeAngel P>!

„Háromszorosan erős az, aki az igazságért harcol.”

Kapcsolódó szócikkek: erő · harc · igazság
Kisanna >!

– Mr. Holmes – kezdte izgatott hangon a plébános. – Rendkívül szokatlan
és tragikus eset történt az éjszaka folyamán, amihez foghatót még elképzelni
sem lehet. Csak hálát adhatunk a gondviselésnek, hogy ön véletlenül éppen itt
tartózkodik, mivel egész Angliában ön az egyetlen ember, aki segíteni tud.
Én kissé morcosan mértem végig a hívatlanul betolakodó lelkészt, de
Holmes azonnal kivette szájából pipáját, és mint egy sokat tapasztalt
vadászeb a távoli kürt hangjára, úgy egyenesedett fel karosszékében.

Az ördög lába

Sherlock Holmes történetei sorozat · Összehasonlítás