2001 ​elveszett világai (Űrodisszeia 0,5.) 9 csillagozás

Arthur C. Clarke: 2001 elveszett világai

A ​2001. Űrodisszeia történetét ma már mindenki ismeri, még azok is, akik különben nem SF-rajongók. Az ősember által feldobott csont, mely a levegőben pörögve egy űrhajónak adja át helyét, a Johann Strauss zenéjére keringőző űrállomás képe és az egykor LSD-tripként is reklámozott utazás a Csillagkapu világain át mind-mind ikonikus jelenetek a filmből, a regény pedig a lehengerlő vizuális élmény mellett is nyitva maradt számos kérdésre adott választ, ugyanakkor megőrizve művészi integritását, elrugaszkodva úgy a forgatókönyvtől, mint a kész mozitól.
A történet azonban sem a papíron, sem a vásznon nem lehetett teljes. Menet közben búcsút kellett venni bizonyos részletektől, amelyek felborították volna a gondosan kitervelt dramaturgiát. Rendkívül izgalmas részletektől. Mi lett volna, ha távoli őseink szemtől szembe találkoznak az Elsőszülöttekkel? Hogyan alakult HAL táncoló robotemberből mindentudó szuperszámítógéppé? Honnan jöttek a lefagyasztott kutatók, hogyan kerültek be az… (tovább)

Eredeti cím: The Lost World of 2001

A következő kiadói sorozatban jelent meg: (Új) Galaktika Fantasztikus Könyvek

272 oldal · puhatáblás · ISBN: 6155508226 · Fordította: F. Nagy Piroska

Morpheus>!
Arthur C. Clarke: 2001 elveszett világai

Hát ezzel a könyvvel alaposan becsaptam magam. Azt hittem, hogy ez valami jó kis előtörténet lesz, mint az Alapítvány előtt például, és kiderül, hogy a monolit kialakítói mit is csináltak itt, vagy valami. Ehelyett kaptunk egy könyvet arról, hogyan készült a film/forgatókönyv/könyv. Amikor ilyesmiről készül könyv: anyád. Még egy bőrt lenyúzni, mi? Na csá.

István_Seres>!
Arthur C. Clarke: 2001 elveszett világai

Hát??? Egy kicsit csalódtam a könyvben, azt hittem a sorozat része, de valójában novellák gyűjteménye amik nem lettek felhasználva a filmben és a regényben.

Szelén>!

Ezen a világon még volt lehetőség a választásra. Még nem dőlt el visszavonhatatlanul, melyik kerekedjen felül: az agy vagy a test. A jövő még függőben volt. Itt, ezen a trópusi síkságon elbillenhet a mérleg nyelve – az értelem javára.

– Ha jól emlékszem – mondta, villámgyorsan összeszedve a gondolatait –
, a biológusok azt a kérdést tették fel maguknak, hogy „ha nem volnának
előítéleteink, és egy üres lappal indulnánk,
akkor hogy tudnánk megtervezni egy intelligens organizmust?"

Szelén>!

Mert az még bizonyításra vár, hogy a csillagok és a galaxisok törődnek-e valamelyest az értelemmel, vagy hogy tudnak-e egyáltalán a létezéséről.

Szelén>!

Igen, igaz, hogy az ember egy darabig még fölényben lesz a robotokkal szemben, de ennél sokkal fontosabb az, hogy egy napon a robotok gondolkodásban túl fogják szárnyalni az embereket.
Bruno reménykedett benne, hogy ha majd eljön ez a nap, még akkor is jó viszonyban lesznek alkotóikkal.

Szelén>!

A világűrben több nap van, mint ahány homokszem a Föld minden tengerpartján együttvéve; és valamennyi homokszemen olyan civilizációk létezhetnek, amelyek primitív, tudatlan barbároknak tartanának minket.
Mit fogunk mondani az ilyen világok népeinek, ha egyszer végre találkozunk velük? És ők mit fognak mondani nekünk?

Szelén>!

A huszadik század első és utolsó évtizede között mélyebb szakadék tátongott, mint amilyet akár a legvadabb képzelet is kigondolhatott volna.

Űrodisszeia sorozat · Összehasonlítás