Murphy ​törvénykönyve 206 csillagozás

Avagy miért romlik el minden?
Arthur Bloch: Murphy törvénykönyve

„Ha valami egyáltalán elromolhat, az el is romlik” – erre az alaptételre épül viselkedési törvényeinknek és a ránk hol barátságosan, hol fintorogva visszatekintő világnak az az enciklopédikus összefoglalása – a maga nemében páratlanul kis terjedelemben –, amelyet itt nyújtunk át az olvasónak. Okuljon belőle: főként hogy minden dolognak fonákja is van, s hogy az eshetőségek közül – e fordított leibnizi világszemléletben – többnyire, legalábbis ebben a felfogásban, a legkellemetlenebb következik be, vagy – hogy egy másik alaptételt idézzünk – egyáltalán nincsenek is jobb vagy rosszabb eshetőségek. S ha már kellően áttanulmányoztuk és magunkévá tettük ezt a „hibázni nemcsak lehet, hanem kell is” szemléletet, akkor talán lépten-nyomon kellemes csalódás ér majd. A kötetet Réber Lászlónak a murphológia világlátását mélyen átérző grafikái teszik még élvezetesebbé.

Eredeti cím: Murphy's law and other reasons why things go wrong

Akkord / Ciceró, Budapest, 1993
puhatáblás · ISBN: 9637744096 · Fordította: Hernádi Miklós · Illusztrálta: Ed Powers
Gondolat, Budapest, 1989
206 oldal · puhatáblás · ISBN: 9632822714 · Fordította: Hernádi Miklós · Illusztrálta: Réber László
Gondolat, Budapest, 1988
208 oldal · puhatáblás · ISBN: 9632818733 · Fordította: Hernádi Miklós · Illusztrálta: Réber László

Bla IP>!

Arthur Bloch: Murphy törvénykönyve Avagy miért romlik el minden?

Vidám könyvet kellett választanom, s gondoltam a választás: az mindig egy probléma az életemben. Először Darvas Részeg eső című könyvére gondoltam, mert az önmagában egy vidám közelítés lehet, ha egy csapadék illuminált. De aztán rájöttem tévedek, s már biztos voltam magamban, hogy igazam van. Ezt a magabiztosságot, csak a tévedés tudata alapozza ilyen szilárdan. Keressünk hát megoldást: ami vidám, az vicces, tán humoros írás. Igaz, itt a humornál eszembe ötlött még, hogy ennek van színe is, meg fonákja – de „üsse kavics” legfeljebb sírva röhögök: na így is lett. Merthogy a korábban már olvasott Murphyből megtudtam: „az igazi problémáknak nincs megoldásuk”, ha pedig mégis lenne „a jó megoldások azok, amelyek alkalmazhatók minden problémára”, viszont általános statisztika szerint kimutatható, hogy „semmi nem történik a tervek szerint”. Ugyanakkor: a problémamegoldás titka mégis csak az, hogy „meg kell találni azt a személyt, aki majd megoldja”. „Az eszköz meg szentesíti az eszközt, mert a probléma megközelítése, mindig fontosabb, mint a megoldása.” – „Bámulatos, milyen sokáig tart valaminek a megoldása, ha nem fáradozik rajta az ember.” Nem tudom Ti hogy vagytok vele, én fáradozni nemigen szeretek, így biztosan tudom, hogy „a problémák elsődleges oka a problémamegoldásban keresendő”.

ap358 P>!

Arthur Bloch: Murphy törvénykönyve Avagy miért romlik el minden?

Ez még közgazdaságtanból kötelező olvasmány volt nekünk, akkor nem értettem miért. Hiszen humor az egész, mi köze lenne a gazdasághoz? Ha tudományosan nem is kapcsolódik hozzá, az biztos, hogy nagyon sokat segít a felfogás, problémamegoldás és mentalitás terén. Ami a legfontosabb, sosem alakulnak úgy a dolgok, ahogy azt tervezzük, és ezt a könyvet olvasva nem is várjuk. Nincs kétségbeesés, mert tudjuk, Murphy megmondta. Szóval csak úgy kezdjünk bele bármibe is, hogy amibe menet közbe meg lehet botlani, abban megbotlunk, de legalább elindultunk.

Arthur Bloch: Murphy törvénykönyve Avagy miért romlik el minden?

Néha mikor az ember egy könyvet olvas előfordul hogy az az érzése: „ezt a könyvet személyesen nekem címezték, nekem írták.” Hát én is így vagyok ezzel a könyvvel…

Nagyfehérasszony>!

Arthur Bloch: Murphy törvénykönyve Avagy miért romlik el minden?

Nem csak nevetést ad -amiért ugyanmár önmagában is megérné kézbe venni-, hanem komolyan el is gondolkodtat. Időnként mély (itt-ott taoistának ható) mondanivalókat fedezhetünk fel a szösszenetekben, és biztos, hogy minden egyes olvasásnál valami új is a felszínre bukkan, amit eddig észre sem vettünk.
Kihagyhatatlan? Igen.
Feledhető? Nem.
Kell-e a polcra? Nanáhogy!

Coffee I>!

Arthur Bloch: Murphy törvénykönyve Avagy miért romlik el minden?

Tizenéves koromban rengetegszer levettem apu polcáról, és nagyon jól szórakoztam a különböző „törvényeken”. El sem tudnám mondani, hányszor volt már a kezemben.
Aztán egyszer véletlenül úgy vettem már le a helyéről, hogy olvasás után az én polcomra költözött. Nagy kincs ez a könyv a többiek között, meg tudja nevettetni az embert a legrosszabb pillanatokban is.

SteelCurtain>!

Arthur Bloch: Murphy törvénykönyve Avagy miért romlik el minden?

Ha meg kell magyarázni, hogy miért jár erre öt csillag, akkor ott már nagy bajok vannak.

Lahara IP>!

Arthur Bloch: Murphy törvénykönyve Avagy miért romlik el minden?

Ez valahogy olyan kötelező darab, amiből az is tud idézni, aki nem is olvasta. Elég jó kis gyűjteménye az általános érvényű igazságoknak. És tényleg! Én gyerekként olvastam először, de szerintem nem értettem mindent.

Aquarius>!

Arthur Bloch: Murphy törvénykönyve Avagy miért romlik el minden?

Elég régóta forgatom ezt a könyvet, és mosolygok rajta jó nagyokat. Egyszerre csak keveset, mert egyébként tömény és unalmas lenne. Bár fő irányvonala a humor, azért nagyon sok termelési, társadalmi és egyéb hibákra, hiányosságokra, tévedésekre is rátereli a figyelmet, a maga játékos módján. Nem minden fejezetétől voltam elájulva, de összességében jó volt olvasni.

kisssan27 >!

Arthur Bloch: Murphy törvénykönyve Avagy miért romlik el minden?

Sokat idézett és sokszor idézhető aranyköpések, némelyik már közbeszédünk része.

Szeitz_Éva>!

Arthur Bloch: Murphy törvénykönyve Avagy miért romlik el minden?

A legutóbbi költözés során akadt újra a kezembe, mert kb. 116 éve már olvastam. Most újra átolvastam, de ez végül is olyan könyv, amit az ember ki-kinyitogat és beleolvas. Így fogok tenni. Vannak benne nagy „igazságok”.

imma P>!

A legtöbb ember megérdemli egymást.

141. oldal, SHIRLEY TÖRVÉNYE

imma P>!

Nem lehet tudni, milyen mély egy pocsolya, míg bele nem lépünk.

66. oldal, MILLER TÖRVÉNYE

imma P>!

Akármi történik veled, már minden ismerősöddel megtörtént, csak sokkal inkább.

144. oldal, MEADER TÖRVÉNYE

Tiger205>!

EDELSTEIN TANÁCSA
Ne rágódj azon, mit tartanak felőled a többiek. Leköti őket azon való rágódásuk, hogy te mit tartasz felőlük.

colorstar>!

Az optimista azt hiszi, a létező világok legjobbikában élünk. A pesszimista attól fél, hogy csakugyan abban élünk.

Jaumijau>!

Minden zseniális műben ráismerünk saját elvetett gondolatainkra.

Emerson megfigyelése

Jaumijau>!

Ha az emberek néha meghallgatnák saját magukat, kevesebbet beszélnének.

Courtois szabálya

Jaumijau>!

Az ember időnként belebotlik az igazságba, de legtöbbször feltápászkodik és továbbmegy.

Churchill kommentárja az emberiség témájához

KIERKEGAARD MEGFIGYELÉSE
Az életet csak visszafelé lehet megérteni, de csak előrefelé lehet élni.

FELSON TÖRVÉNYE
Aki egy embertől lop ötleteket, az plagizál, aki többtől, az kutat.