Árpád-kori ​legendák és intelmek 10 csillagozás

Árpád-kori legendák és intelmek Árpád-kori legendák és intelmek Árpád-kori legendák és intelmek

Háborúskodásokról és követjárásokról, templomok és kolostorok alapításáról, hittérítő utakról, pogánylázadásról és politikai manőverekről tudatnak ezek a nem történelmi munka igényével és szándékával írott legendák, melyeknek írói egyúttal akarva-akaratlanul saját életkörülményeikről, koruk mindennapi viszonyairól, az utazásról, a kolostorok belső rendjéről, a zarándoklatokról, a temetkezési szokásokról, az emberi kapcsolatokról is hű képet adnak. A kötet öt magyar szent életéhez fűződő legendák gyűjteménye, és a Szent Margit legendája kivételével, amit korabeli magyar fordításban közöl, korszerű tolmácsolásban teszi közzé az eredetileg latin nyelven íródott műveket.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Millenniumi Magyar Történelem Osiris

Osiris, Budapest, 2004
220 oldal · keménytáblás · ISBN: 9633896398 · Fordította: Csóka J. Gáspár, Érszegi Géza, Kurcz Ágnes, Szabó Flóris
Osiris, Budapest, 2001
224 oldal · keménytáblás · ISBN: 9633796822 · Fordította: Csóka J. Gáspár
Szépirodalmi, Budapest, 1987
228 oldal · keménytáblás · ISBN: 9631534022 · Fordította: Csóka J. Gáspár, Érszegi Géza, Kurcz Ágnes, Szabó Flóris

hemynight>!
Árpád-kori legendák és intelmek

Hiába nyúlfarknyi kötetről beszélünk, azért meg tudja ülni az ember gyomrát. A könyv felét lábjegyzetek teszik ki, és némelyik legenda fordítása zseniálisan megterhelőre sikeredett. Már jó értelemben. A nyolcsoros mondatokkal visszaadta az akkori történetmesélés esszenciáját.
Mindettől függetlenül nagyon érdekes volt olvasni szentjeink életéről, különösen Szent Margit története tetszett, ami azért nem kicsit tudja lerombolni a róla alkotott képet (értem itt például a higiénia mellőzéséről szóló részt).
Aki hozzám hasonlóan csak érdeklődésből veszi kézbe a könyvet, az lehet, hogy kicsit megszenved majd vele, de abszolút megéri, mert ez a néhány legenda érdekes adalék a magyar történelemhez.

Qedrák P>!
Árpád-kori legendák és intelmek

Nehezen kihagyható, ha valaki magyar középkorral akar foglalkozni.

Odin94>!
Árpád-kori legendák és intelmek

Sokadik olvasás, magyar-töri szakosként kötelező darab. Most három okból is újraolvastam: tanításhoz, egy tanulmány készítéséhez (mint forrásszövegek), és végül egy molyos kihíváshoz. ;)

frtia>!

Ó, milyen csodálatra méltó az ifjú magatartása, mely a könnyek patakjával fojtotta el a szerelem tüzét, s bár lángot hordozott keblében, nem égett meg annak tüzétől.
(Szent Imre herceg legendája)

64-65. oldal (Szépirodalmi, 1987)

frtia>!

Azonképen a negyven napokban hamvazószerdától mind húsvétig ciliciumot visel vala, sem az ő ruháját meg nem változtatja vala, akármely igen megnehezült is féregnek, tetűnek miatta; sem fejét meg nem mosta nagyszombatig.
(Szent Margit legendája)

123. oldal (Szépirodalmi, 1987)

Kapcsolódó szócikkek: hamvazószerda
frtia>!

Ha mikoron valamely beteg vét, okád vala és e szent szűz hamar valami edényt nem lelhet vala, tehát Szent Margit asszony markát tartja a beteg eleiben és [az] abba vét vala.
(Szent Margit legendája)

125. oldal (Szépirodalmi, 1987)