Grisa ​őrmester 6 csillagozás

Arnold Zweig: Grisa őrmester Arnold Zweig: Grisa őrmester Arnold Zweig: Grisa őrmester Arnold Zweig: Grisa őrmester Arnold Zweig: Grisa őrmester Arnold Zweig: Grisa őrmester Arnold Zweig: Grisa őrmester

1917 ​tavaszán kezdődik ez a történet. Egy orosz hadifogoly, Grisa Iljics Paprotkin mindenáron haza akar jutni feleségéhez, kicsit lányához, akit még nem is látott. Megszökik a német hadifogolytáborból, de nem jut messzire: Mervinszk városában elfogják, kémnek nézik, halálra ítélik. Aztán kiderül az igazság, és az ítélet nyilvánvalóan érvényét veszti. Nyilvánvalóan – legalábbis minden, tisztességesen gondolkozó ember számára. Az erősödő porosz militarizmus erőit azonban nem érdekli az igazság, példát akarnak statuálni. Megindul a küzdelem Grisa életéért. De hát mit is jelent egy emberélet, egy szerencsétlen hadifogoly élete a világháború vérözönében, amikor ezrek és tízezrek pusztulnak el a frontokon? S a „jelentéktelen” Paprotkin ügy mégis egyre nagyobb hullámokat ver. Azok, akik meg akarják menteni Grisát, egyre inkább saját ideáljaikért harcolnak már, a németség tisztességes jövőjébe vetett hitükért, azért, hogy elhárítsanak saját népük felől valami sötét, nagyon baljós… (tovább)

Eredeti megjelenés éve: 1927

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Frontregények Pantheon Irodalmi Intézet · A kiválasztottak Pantheon Irodalmi Intézet

Európa, Budapest, 1975
706 oldal · ISBN: 9630701030 · Fordította: Mészáros Klára · Illusztrálta: Bartha László
Európa, Budapest, 1956
424 oldal · Fordította: Heltai György
686 oldal · keménytáblás · Fordította: Róna Imre

Bla IP>!
Arnold Zweig: Grisa őrmester

A 100 híres regény sorozatból már jó néhány kötetet olvastam életem során. A könyvespolcon rendelkezésre álló, még nem olvasottak közül választottam ezt egy kihívás teljesítése érdekében. Azt, hogy jó könyv, nem is kell mondanom.
Zweig nemcsak azt üzeni benne, hogy a háború megöli — és nem csupán fizikailag — az embert, így tehát több, mint egyszerű pacifista regény. A háború leírása, a borzalmak és szenvedések ábrázolása nem is célja a regénynek, inkább csak keret, helyzet, lehetőség, alkalom az írónak arra, hogy az élet nagy tragikus pillanatai előtt megrettenő embereket mutassa be a maga valójában.
Az író stílusára jellemző a nyugodt hang, a meseszövés higgadt, mértéktartó, típusait az ábrázolásmód realista eszközeivel igyekszik megformálni, könyvében végig hű marad ezekhez a törekvéseihez, úgyhogy egyenletes ritmus lüktet a regény oldalain. S mivel az olvasó ma is saját emberi, egzisztenciális problémáit találja meg bennük, most, a második világháború után hetvenöt évvel is érdekes, emberekhez szóló.