Dr. ​Csörgőkígyó 6 csillagozás

Arne Falk-Ronne: Dr. Csörgőkígyó

Tizenkét ​évvel ezelőtt a Bolívia és Paraguay közötti úttalan bozót- és őserdőrengetegben egyszerre csak megéreztem, hogy a bosszantó trópusi vendég, a malária hamarosan tiszteletét teszi nálam. Lenyeltem fél tucat Resochin-tablettát, bekászálódtam a moszkitóháló alá, hogy ott böjtöljem ki az elkerülhetetlen lázrohamot, s azután az egész létezést valószerűtlenné tevő, levegős kábulatban zuhantam. S a svábbogarak hatalmassá tágult pontonként feketéllettek a hálóm külső oldalán. Patkányok rohangásztak a kőpadlón, s kunyhóm falának ajtóul szolgáló nyílásából mintha egy szőke óriás bicegett volna mankón az ágyam felé. Az idegen dánul beszélt hozzám. Vagy lázas látomás volt mindez?
Korántsem. Bjarne Berbommal, az indiánok közt élő, dr. Csörgőkígyó néven ismert dán orvosságos emberrel találkoztam. Együttlétünk nem tartott sokáig, mindössze pár óra hosszat, ám a következő esztendőben visszatértem Paraguayba, és megkerestem Bjarnét a dzsungelben, 1974–1975-ben pedig ő jött néhány… (tovább)

Eredeti cím: Dr. Klapperslange

Eredeti megjelenés éve: 1975

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Világjáró

Gondolat, Budapest, 1987
228 oldal · keménytáblás · ISBN: 9632817672 · Fordította: Miszoglád Gábor

indián

Arne Falk-Ronne: Dr. Csörgőkígyó

Arne Falk-Ronne: Dr. Csörgőkígyó Beszámoló azokról az évtizedekről, amelyeket Bjarne Berbom fehér bőrű orvosságos emberként töltött Dél-Amerika őserdeiben

Varázslatos, elképesztő, sokszor döbbenetes, néhol irreálisnak tűnő. De nagyon jó!
Milyen ember is Bjarne? Milyen világot járt be? Mit vitt véghez? Kikkel ismerkedett? Kiket engedett közel magához? Mi tette boldoggá? Miért hagyta el a civilizációt?
Számtalan kérdés…és még kérdezgethetnék.
De én már tudom a válaszokat, hisz végigkalandoztam egy ismeretlen világon. Ajánlom ezt a lendületes, cselekményekben bővelkedő, végig érdekfeszítő könyvet mindenkinek, aki szereti a jól megírt útleírásokat.

Ákos_Tóth IP
Arne Falk-Ronne: Dr. Csörgőkígyó

A Mato Grosso dzsungelében élő rejtélyes fehér gyógyító története talán az egyik legszebb mese, amit a világjáró sorozatban megjelentettek: ezért is gyanakodtam már az első olvasáskor is, hogy a hitelesség azért erősen megkérdőjelezhető esetében. Ez viszont nem probléma, mert máig is lenyűgöző olvasmány, magával ragadó, megfilmesítésért kiáltó kaland.

Annakidején elég sokat túrtam a netet Bjarne Berbom után kutakodva, de egy régi Spiegel cikken kívül (amiben a Dél-Amerikában bujkáló náci háborús bűnösökkel foglalkoztak) sehol sem lehetett megtalálni a nevét, bármiféle egyéb forrást a történetére vonatkozólag. Mintha a róla szóló egyetlen, ám megdöbbentően részletes forrásanyag Falk-Ronne könyve lenne, akinek viszont sikerült még fotókkal is illusztrálni Berbom életútját. Innentől kezdve tehát kérdés, hogyan kezeljük az olvasmányt: dokumentumregényként, vagy esetleg kalandregényként, és bár nem vagyok egy gyanakvó természet, itt azt mondanám, az utóbbi lehet a helytállóbb.

Nagyon tudom ajánlani mindenkinek, mivel rendkívül friss, mégis klasszikus olvasmányélmény. Fotelkalandoroknak potenciális kedvenc.

Arne Falk-Ronne: Dr. Csörgőkígyó

Iszonyú jó választás volt elolvasni. Izgalmas, lüktető, akár a legjobb kalandregények. Sőt! A dán Bjarne Berbom kalandjai egy tucat írónak is életre szóló inspirációt nyújthatnának. De inkább nem is írok többet, mert tartok tőle, hogy az elragadtatástól csak borzalmasan elkoptatott közhelyek felsorolásába kezdenék. Ezt el kell olvasni!

maneki_neko

Az előttem szólókhoz hasonlóan:
1. Én is nagyon élveztem az olvasását ennek az elképesztően kalandos könyvnek.
2. Én is eltűnődtem, mennyi lehet az igaz, és mennyi a képzelet hozzátoldása; s amennyiben valaki „hozzátoldott”, az Bjarne volt-e, vagy Arne Falk-Ronne.
Úgy döntöttem, hogy elhiszem, hogy minden úgy történt, ahogy olvashatjuk. Miért ne? Az élet tud olyan kalandos lenni, mint a fikció! De még ha csak a fele igaz: Bjarne Berbom akkor is egy kivételes ember volt, akiről érdemes olvasni, s rajta kívül még mennyi érdekes szereplője van ennek a könyvnek, őslakosok és fehérek egyaránt.

könyvbujtár
Arne Falk-Ronne: Dr. Csörgőkígyó

Egy kalandvágyó európai fiatalembernek a dél-amerikai őserdőbe vezető útjáról, és az ott töltött közel negyven év kezdeteiről szól a könyv első része. Rejtői abszurditású fordulatokban és Verne regényeibe illő kalandokban gazdag rész ez, mely hirtelen és úgy éreztem, indokolatlanul ér véget épp ott, ahol.
A második rész is érdekes ugyan, de annak, hogyan kutatja fel a szerző később megszülető könyve főhősét (és kóstol bele az ő világába), nyilván teljesen más a hangulata, mint magának az izgalmas élettörténetnek.
A vége pedig,spoiler nos, számomra valahogy kiábrándító volt. spoiler
Még ha az író az igazat írja is, emiatt, a befejezése miatt mégsem tetszik úgy a könyv, ahogy az elején élveztem.

Porsolya
Arne Falk-Ronne: Dr. Csörgőkígyó

Szeretem az útleírásokat, különböző kalandos történeteket. Bjarne Berbom egész élete egy nagy kaland volt, különböző tájakon kereste az újabb és újabb élményeket, amelyeknek a könyv által mi is a részesei lehetünk. Izgalmas olvasmány volt, kicsit közelebbről is megismerkedhettem a Dél-Amerikában található őserdők világával és azzal, hogy egy európai ember számára, hogyan válik igazi otthonná.

Gólyanéni

(…) az indiánok tanítottak meg rá, hogyan kell igazán teljes életet élni. Minden egyes napot olyannak elfogadni, amilyen, s nem próbálni kisajtolni belőle többet, mást, mint amit önmagától ad. A hétköznapok tele vannak kalanddal, ha eléggé nyitott szemmel élünk ahhoz, hogy ezt felismerjük. És minél kevésbé hagyatkozunk a külső körülményekre, annál intenzívebben érezzük át a mindennapos kalandot: azt, hogy élünk.

Kapcsolódó szócikkek: élet · elfogadás · hétköznap
SteelCurtain

„Bármi történjék is: az élet kaland. (Misztikus erők vezetnek különféle helyekre, hoznak össze különböző emberekkel.) Talán nem vagy képes meglátni, mi a célja és a szándéka annak, ami történik veled, de azért ne hidd, hogy nincs értelme az életednek.”

Kapcsolódó szócikkek: életcél · kaland
Gólyanéni

Otthoni élményeim egy teljesen más világhoz tartoznak, amelybe nem is szeretnék és nem is tudnék visszatérni. Mi értelme olyasmit keresgélni, ami már amúgy is a múlté. Akkor már jobb egypár szép emléket őrizgetni a szívünk mélyén.

SteelCurtain

– Mit étetett meg velem, édes egy hazámfia? – kérdem.
– Ó, pusztán némi őrölt kígyót – mosolyog, s egyik mankójával szerényen toppant párat. – Az emberek dr. Csörgőkígyónak neveznek, mert csörgőkígyókból készítek orvosságot; megtanultam az indiánoktól, hogy ez jó a malária ellen. Várja ki a reggelt, s meglátja, milyen frissnek fogja érezni magát!
– Mintha valami zsírszerű anyag is lett volna benne…
– Igen, krokodilháj… hogy könnyebben le tudja nyelni.

SteelCurtain

…csakhogy tudod-e, miért ilyen magas a példányszám? Mert a papírjából pompásan lehet cigarettát sodorni. Csak nem hiszed, hogy az emberek olvasni akarják az újságot, háromnegyed részük azért vásárolja, hogy legyen cigipapírja.

SteelCurtain

Don Severino és az orvos további diskurzusából kitűnik, hogy az utóbbi szerint Bjarnénak három hete sincs hátra, ha most azonnal nem vágják le a lábát, ugyanis rohamos üszkösödésnek indult. Severino viszont nem hisz „a koporsókészítők leghűbb cimborájának, aki hat évig tanult Rióban, hogy aztán ilheusi embermészárosként végezze.”

SteelCurtain

Dom Ricardao most már kevésbé követelődző hangnemben közli, hogy maniókára, szárított tűzifára és legalább tíz kalapalo lányra lenne szükségük.
– Ez az utóbbi lehetetlen.
– Adunk egy fejszét cserébe a lányokért…és legfeljebb egy óra hosszat kellenek.
– Idegen férfiak nem érinthetik meg a kalapalo lányokat.
– Az embereimnek már több hónapja nem volt dolguk nővel.
– Ha bármelyikük akár csak egy újjal is megpróbál hozzányúlni egy lányhoz, mindannyiukat megölik.

Kapcsolódó szócikkek: manióka
maneki_neko

José fáradtan kezére támasztja a fejét:
– Hadd mondjam el neked egyszer s mindenkorra, hogy a három legveszedelmesebb őserdei állat a Ra-Goiás, amelynek sárgás, nyálkás váladéka az ember pórusain át felszívódva halálos hatású lehet, azután az óriáshangya, amelyet mi tuzunak hívunk, s amelynek a vizeletében van a gyilkos méreg… de ha nem is öl meg, olyan kínokat okoz, hogy azt kívánod, bárcsak inkább meghalnál…
– És a harmadik állat?
– Az ember az, legyen bár gumigyűjtő vagy gyémántvadász, nevezze magát kereskedőnek vagy újtelepesnek… Soha ne bízz meg benne. Soha! Azért él a dzsungelben, mert másutt nem tudott zöld ágra vergődni, és habozás nélkül megöl, ha a legkisebb esélyt is látja arra, hogy ezzel visszatérhet a civilizált világba. Az őserdő az elveszett embereké – persze nem az indiánokról beszélek –, és hogy ép bőrrel kijuss belőle, neked is állattá kell lenned.
– Hát ami azt illeti, olyan éhes vagyok, mint egy állat.

SteelCurtain

Már kint járnak a kunyhók közötti nyílt téren, amikor különös érzés fogja el Jazevedaót. Egy éven át élt cabrák, banditák közt Mato Grosso és Pará államban, s talán ott szerezte azt a képességét, hogy még tényleges jelentkezése előtt kiszagolja a veszélyt.

Gólyanéni

…de így, hogy el kell válnunk egymástól, csak arra kérlek, emlékezz rá, hogy az indián is ember, még ha nincs is tűzfegyver a kezében.

Kapcsolódó szócikkek: indián