Valaki ​figyel (Berger & Blom 1.) 171 csillagozás

Arne Dahl: Valaki figyel

A svédországi Västeråsban nyomtalanul eltűnik egy tizenöt éves lány, egy évvel később pedig újabb hasonló eset történik. Az ügyekben nyomozó Sam Berger felügyelő mindössze egy-egy parányi fém fogaskereket talál az áldozatok után, de biztos benne, hogy olyasvalaki hagyta ott őket, aki tudja, hogy ő érteni fogja a titokzatos nyomokat.
Hamarosan egy harmadik tinilánynak is nyoma vész, és Sam igyekszik meggyőzni feletteseit, hogy sorozatgyilkossal van dolguk. A rendőrség tovább keresi az áldozatokat, Sam pedig kénytelen újra szembesülni saját, rég eltemetett démonaival. Nincs más választása, ha meg akarja fejteni a gyilkos üzenetét, aki mintha kizárólag az ő „kedvéért” gyilkolna…

Eredeti megjelenés éve: 2016

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Skandináv krimik Animus

Animus, Budapest, 2021
360 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789633248171 · Fordította: Szieberth Ádám
Animus, Budapest, 2021
360 oldal · ISBN: 9789633248188 · Fordította: Szieberth Ádám

Desiré Rosenkvist (Őzike) · Molly Blom · Sam Berger

Arne Dahl: Valaki figyel

Ahogy általában lenni szokott, most is a múlt köszön be elég erőteljesen a jelenbe, hogy felhívja a figyelmet arra, hogy vannak olyan esetek, amelyek nem hagyják, hogy elfelejtsék őket. A cselekmény filmszerűen gyors, szeszélyes fordulatokkal és ígéretekkel, amelyek elmélyítik a regényt és új dimenziókat nyitnak meg. Berger és Blom (a nyomozópáros) nem állnak rokonságban, de szótlan kommunikációjukkal és közös gondolkodásmódjukkal menthetetlenül, nagy iramban hajtják előre a cselekvést. A szerepváltások szédületes sorozata és az egyre regresszívebb bepillantások Berger múltjába rétegenként emelik ki jelentőségüket, miközben egy láthatatlan kéz egy-egy fogaskerékkel manipulálja az eseményeket. Ezt a sötét és nyugtalanító könyvet nem könnyű érzelmileg megélni, de számos olyan, napjaink problémáját tükröző üzenetet is hordoz, amiért érdemes végigizgulni. Működik kriminként, de ahogy korábban már a skandináv krimiknél megszokhattuk, úgy most is megjelenik a társadalomkritika. spoiler

Kókuszka>!
Arne Dahl: Valaki figyel

Ellen Savinger tizenöt éves, és három hete nincs otthon. Sam Berger felügyelő úgy véli, hogy egy sorozatgyilkos van ennek is a hátterében, de mivel holttestet nem találnak, elméletét senki sem veszi komolyan. Berger nem adja fel, miközben a helyszíneken megjelenő biciklis nő profilját rakja össze, teljesen más megvilágításba kerül az egész. Váratlan történések, csavarok, gyermekkori traumák, a lányok elrablásának lehetséges okai, Molly Blom, a Nemzetbiztonsági Szolgálat fedett ügynökének bekapcsolódása a nyomozásba fokozzák a feszültséget. Sötét, hátborzongató krimi, hajsza a gonosz ellen a lányok megmentéséért. Az óra apró fogaskerekei a végén egymásba illeszkednek, de a lezárás sejteti, hogy ebből sorozat lesz.

Arne Dahl: Valaki figyel

A cselekmény sűrű és többszörösen összetett, egy hét eseményeit követhetjük nyomon. A két főnyomozó, Berger és Blom, remek csapat, a történet kellően trükkös, egyáltalán nem túl egyszerű. A skandináv hangulat működik, kissé sötét és melankolikus, de nem válik igazán nyomasztóvá.

smetalin>!
Arne Dahl: Valaki figyel

Jó szívű vagyok, mert a történet jó volt, viszont olyan ordító, remélem fordítási, hibák voltak benne! Az eleje nagyon nehezen indult számomra, olyan semmilyen volt, főszereplőnk Sam, hát……maradjunk abba, hogy fura. És itt jön az ami kijött a száján, ezek a szavak nem hinném, hogy az írótól származnak: dzsuva, ez valami fenomenális, még jó hogy nem azt írta, hogy redva, szövegkörnyezet: „összedzsuvázta a kanapét”, de miért???? És ezt a szép szavunkat használta más szereplő is, szintén a kanapé összekenésére, ha már leírta, akkor többször is alkalmazta fordítónk. Ó, gyilkosunkra is egy szép szót eszelt ki, nemes egyszerűséggel: G@ciláda, így nagy betűvel, és persze ezt is lépten-nyomon olvashattuk, ha nő az elkövető akkor talán a G@ciputtony lett volna a nyerő?
Na, ezeken túllépve, mikor a két főszereplő találkozik, onnan már beindul a sztori, de számomra ez nem volt tökéletes, és biztos hogy a saját nyelvén olvasva a könyv, sokkal nagyobb élményt adott volna, mert sajnos még olyan népi mondásokkal is tele volt, ami nem illet oda. Most így hirtelen ennyi jutott eszembe, sajnos még mindig a szavak hatása alatt vagyok………ragadjuk hát meg a bikát a szarvánál fogva, na.brrrrrrr

bokrichard >!
Arne Dahl: Valaki figyel

Arne Dahl-tól most olvastam először, és biztos nem utoljára. Ez a sorozat valamennyire visszahozta a kedvem, ami épp elég hullámzó volt mostanság. A skandináv jellegzetességeket hozza: zord, de nem túlságosan, a főhősök múltja-jelene elég elcseszett, itt még nem is volt ez túl sok, és hát mindennek az alapja, mint sok másik könyvben a műltban keresendő. Múltbéli sérelmek, a megborult psziché csodákat tett a könyvvel, bár itt-ott ezt még egy-két bonyolultabb szállal meg tudta az író bolondítani. Tény, és való, hogy Dahl is a „jótollú” skandi írók társaságához tartozik, így első blikkből mondva. A vége cliffhanger megint! Megpróbálom minél hamarabb megszerezni a másik kötetet is olvasásra, mert érdemes.

hofeherke11 P>!
Arne Dahl: Valaki figyel

Teljesen elvárások nélkül indultam neki a könyvnek, mert manapság ritkán hoznak lázba a krimi/thrillerek, de ezt meglepő módon nagyon élveztem! Fordulatos, pörgős cselekményű, számomra abszolút kiszámíthatatlan volt. A függővég miatt pedig szeretném minél előbb folytatni is.
A skandináv krimik kedvelőinek én bátran ajánlom!

PRicsmond>!
Arne Dahl: Valaki figyel

Az idei év első skandináv krimije, hát remélem ugyanilyen jókkal is fog folytatódni. Nagyon vártam már ezt a könyvet, Dahl-tól régebben volt szerencsém olvasni egy másik régi sorozatából és ott is szuper könyvet alkotott pedig ott még pályája elején járt, hát azóta pedig még csak jobb lett. Nekem kedvenc lett az első oldalaktól megvett kilóra ez a könyv.
Már rögtön a nyitókép is izgalmas, amikor is a rendőrség rajtaüt egy elhagyatott házon, persze az elkövető már nincs ott, de csapdát azt hagyott és elhagyatott részt a pincében ahol áldozatait tartotta és a vezető nyomozónak Sam Bergernek egy kis ajándékot. Berger hiába próbálja meggyőzni főnökét és társait, hogy sorozatgyilkossal van dolguk, nem hisznek neki, míg el nem kezdi felfedni magánnyomozása eredményeit. Miután kezdik elhinni Berger elméletét, rájönnek nem a legutóbb eltűnt Ellen Savinger az egyedüli áldozat vannak még és az előző helyszíneken készült fotók alapján felfedeznek egy személyt aki mindegyik esetnél ott volt. Talán a gyilkos vagy segítője visszatért a tett helyszínére, ezen a nyomvonalon elindulva a rejtélyes Natalie-hoz jutnak, ám ezután hirtelen fordulatot vesznek az események. Berger elméje és sötét múltja mélységeibe zuhan és szörnyű felfedezést tesz és nem marad más választása, kénytelen-kelletlen szövetségbe kell lépnie Molly Blommal. Együtt erednek a fenevad nyomába és ebben a hajszában versenyt futnak az idővel, mialatt legféltettebb titkaikat kell megosztaniuk egymással, hogy sikerrel járjanak.
Ez még csak az első része ennek a sorozatnak, már alig várom, hogy olvashassam a következő részt. Arne Dahl tud írni és nem is akárhogyan, izgalmas, fordulatos és megrázó történet a bosszúról ez a könyv.

Paulinusz_Tünde P>!
Arne Dahl: Valaki figyel

Erős bemutatkozó könyv, de van benne pár furcsa következetlenség. Ennek még a végére sem tudtam értelmét találni. Fura volt az egész gépezet működése, fura volt Svédország inkompatibilis működéséről olvasni.
Az író stílusa sem lesz a kedvencem, de hamar hozzá lehet szokni. Sam Berger a főszereplő egy magányos farkas, furcsa nyomozói vénával, de tény, hogy eredményes, Amerikában kapva kapnának ezen, itt meg furcsa, enyhén szólva is furcsa.
A dramaturgiát figyelembe véve van egy érzésem, spoiler. Főszereplőnknek van egy története a múltban…erre nyomozunk rá, hajtunk mint egy hülye, miközben majdnem minden ötödik oldalon szembesülünk a gyilkossal illetve a nevével. Tehát minden rendben van, vagy mégsem? Elsőre is azt gondoltam, hogy túl nyilvánvaló ez az egész, nem lehet a „komornyik”. Sok-sok utánajárás, nyomozás, meghasonulás és egyéb észtvesztő dolgokon túl aztán majdnem minden a helyére kerül. Majdnem. Mert az utolsó tíz mondat az nagyon átértelmezte az egészet, mondhatni óriási meglepetés. (még csak véletlenül se lapozzatok hátra nincs köszönetnyilvánítás, és óriási poént lövünk le magunknak, és egyik fülszöveget se olvassátok el biztos, ami biztos)

dagikám>!
Arne Dahl: Valaki figyel

Kicsit zavarosan indult a történet,és körülbelül ugyanúgy folytatódott is. Voltak izgalmas jelenetek,de nem ez volt a jellemző. Egy nyomozó páros nyomoz eltűnt lányok után, és hamar fény derül rá,hogy a megoldás a múltjukkal áll összefüggésben. Elkezdődik a versenyfutás az idővel,hogy még élve találják meg a lányokat.
Nekem sokszor tűnt zavarosnak és következetlennek a nyomozás,nem értettem néha,hogy hogy jutottunk az A következtetésből a B-be. De azért a folytatásra kíváncsi leszek.

tonks>!
Arne Dahl: Valaki figyel

Egy jó krimit kerestem hétvégére és @robinson frisse rögtön spontán vásárlásra is késztetett, de nevezhetünk egy ilyen krimit szimplán „jónak”? Nagyon sötét, az emberi lélek mélyébe vágó, fordulatos krimi volt ez. A skandináv krimi műfajt még mindig nem ismerem annyira, hogy szakértőnek mondhassam magam, de azért úgy sejtem, hogy ez nagyon nem a tipikus darabok közül való. Abszolút illett a hideg, havas, szürke napokhoz, teljesen bekebelezett az atmoszférája, mikor az evés és a fürdés is csak kényszer, mert közben az ember gondolatai nem tudnak elszakadni a könyvtől. A fordulatok némelyikét már túl sokkolónak találtam, az viszont tetszett, ahogy rétegről rétegre haladtak előre a szereplők, akiket önkéntelenül megszeret az ember. Kifejezetten várom a folytatást, minden esély meg van rá, hogy új kedvenc krimisorozatom lesz (Cormoran Strike mellett).

mate55>!

Kevesebb aggasztó dolog van annál, mint amikor egy tinédzser minden erejével úgy tesz, mintha minden rendben lenne.

mate55>!

– Amikor gyerek voltam, a gyerek szerepét játszottam, aztán apa lettem, és eljátszottam az apa szerepét. El fogom játszani az öregember szerepét… meg a végén a halott szerepét is, basszus!

robinson P>!

Furcsa szakaszokra tagolódott a múló idő, és szünet nélkül susogtak a fák. Valaki a múltból vagy talán a jövőből próbált átjutni a jelenbe…

robinson P>!

Közhely, de igaz. Hiába, a közhelyek sokkal többször bizonyulnak igaznak, mint kéne…

Kapcsolódó szócikkek: közhely
robinson P>!

Hiszen mindig azok a legkönnyebben megúszható bűncselekmények, amelyekről senki sem tud.

robinson P>!

A hajnali, kihalt Stockholmban autózni mindig furcsa érzés, Berger utoljára még egyenruhás korában ért ki ilyen gyorsan az észak felé haladó autópályára. Megengedte magának azt a luxust, hogy gyorsan hajtson.

robinson P>!

Berger kávét ivott, Blom teát. Mindketten megpróbálták kizárni a tudatukból, hogy milyen fáradtak.

PRicsmond>!

Tudta, hogy ez a döntés az egész életére ki fog hatni, méghozzá szokatlanul kézzelfogható módon.
– Bal vagy jobb? – kérdezte Berger. – Ez az utolsó alkalom, hogy eldöntsd. A biztonság vagy a… senki földje?

Berger & Blom sorozat · Összehasonlítás