Vérvonal (Erlendur felügyelő 3.) 186 csillagozás

Arnaldur Indriðason: Vérvonal Arnaldur Indriðason: Vérvonal

Reykjavíki lakásán gyilkosság áldozata lesz egy idős férfi. Erlendur, a nyomozó különös üzenetet talál a holttesten, s egy fiók mélyéről előkerülő, elmosódott fotó is gyanús a számára. Erlendurnak nem sokat kell kutakodnia a halott férfi múltjában, hogy kiderüljön: negyven évvel ezelőtt valaki feljelentette nemi erőszakért. De van-e valami köze ennek a régi, nem bizonyított ügynek ahhoz, hogy betörték a koponyáját? Hiszen egy, az idős ember által esetleg tetten ért besurranó tolvaj is lehetett a gyilkos. Erlendurnak régi, fájó sebeket kell feltépnie a válaszért, miközben magánéletében is épp elég az elrendeznivaló.

Eredeti mű: Arnaldur Indriðason: Mýrin

Sigurdur Óli · Erlendur Sveinsson · Elínborg · Eva Lind Eriendsdottir

Izland · Reykjavík · hullaház

ponty
Arnaldur Indriðason: Vérvonal

Ez egész jó volt. Egy darabig szoknom kellett az elején a fura párbeszédeket, meg talán az izlandiságot, de legalább nem amcsi viselkedési formák voltak. Gondolom az ilyesmitől (is) kellene skandináv kriminek lennie, mert amúgy a helyszínen kívül nem tudom mitől skandi még a skandi (félek ám, hogy csak egy eladható matrinca). Legalábbis az eddigi tapasztalataim alapján. Na mindegy. Erlendurral most volt először dolgom. Kifogásaim nincsenek, azt meg igazán bírtam mikor azon gondolkodott, hogy vajon az inge maradhat-e még egy napig. Az egy tökre őszinte, klassz pillanata volt a regénynek.
A bűnügyi rész is tetszett, csak a fordítás… Az egyszeri futballedző beszél belőlem, amikor azt mondom, hogy én nem szoktam a bírókkal fordítással törődni, de ez nagyon suta volt. Magyartalan mondataival kifejezetten rontott az élményemen (lásd csillagozás), és az elkövetőről, mármint a fordítóról, sajna lesz még szavam egy másik munkája kapcsán is. Illetve pontosan ő az oka annak is, hogy talán nem a következő résszel fogom folytatni. De azért folytatom.

tmezo P
Arnaldur Indriðason: Vérvonal

Ez a történet kérem szépen ezerrel pörög. Nincs megtorpanás, mellékszál, vagy sallang. Erlendur nem hagyja magát eltéríteni, amit kigondolt azt végigviszi. Meglepő volt ez a fajta feszített tempó, kicsit talán szokatlan is, hogy szinte minden klappol; hihetetlen módon rögtön jó irányba indult a nyomozás.
Érdekes volt, hogy mennyire régre nyúlt vissza a kutatás, és az elfeledettnek hitt dolgokból rakták össze a lényeget. Felkutatták a régi kapcsolatokat, egészen meglepő módon vizsgálták a helyszínt, és előtérbe került a genetika is. Tetszett ez a csavar a történetben, tulajdonképpen ez adta a megoldást.
Erlendur magánélete egy csöppet furcsának érződik, zavart a kapcsolata a lányával. Nem igazán értem a hozzáállását a lány életmódjához, de nyilván ez alakul még a későbbiekben.

Animus, Budapest, 2007
240 oldal · ISBN: 9789639715134 · Fordította: Tótfalusi István
csillagka P
Arnaldur Indriðason: Vérvonal

Megint egy teljesen másfajta skandi krimi. A lényeg persze most sem változik a krimi alap marad, van egy áldozatunk, egy magába zárkózó öregúr egy alaksori lakásban, és egy nyomozó (agyban lehetne Poirot is) akinek a személyes problémái legalább annyi fejtörésre adnak okot, mint a gyilkos, akit meg kell találni.
Ma hideg dráma, nem tudtam annyira beleélni magam mint a nagy kedvenc „Lányba aki tetovált” Kicsit furcsa volt ez a nagy elfogadás (nemtörődömség) a főhős részéről, amivel a nyomozáson kívül egyéb dolgokhoz fordult, nem kedveltem és értettem meg. (további részletekre, mérsékelten vagyok kíváncsi) Az egész könyvből hiányzott a szenvedély, távolságtartó mérsékletesség jellemzi, amikor már egy amerikai vagy latin nyomozó a fegyverével hadonászna, itt kicsit felvisszük a hangsúlyt. spoiler
Érdekes izlandi krimi, de semmi több, mindegy a cél teljesült, egy újabb skandináv ország kipipálva :)

Csoszi P
Arnaldur Indriðason: Vérvonal

Első skandináv krimim! Nem véletlenül került fel a várólistámra a sorozat többi kötetével egyetemben. Az elején bizony untam, és zavart a sok furcsa, megjegyezhetetlen izlandi név, a szürkeség és a rengeteg eső. Azt sem igazán értettem, hogy miért kezdtek el nyomozni negyven évvel korábbi események után, mi köze lehet azoknak Holberg meggyilkolásához. Jó pár fejezeten kellett magam végigküzdeni, mire eljutottam odáig, hogy hoppá, ez most már kifejezetten érdekel. Annyira jól felépítette az egészet az író, hogy egy idő után az áldozat baromira ellenszenvessé vált, aki megérdemelte a sorsát, a tettest pedig szívből sajnáltam. Erlendur felügyelő nagyon szimpatikus karakter. Nem egy idealizált, kigyúrt testű, jóképű macsó, hanem egy pocakos, középkorú férfi, zseniális aggyal. Azt hiszem, barátom, még találkozunk!

Bélabá P
Arnaldur Indriðason: Vérvonal

Tetszett, annak ellenére, hogy elég megrázó témát feszeget. Egy látszólag egyszerűnek látszó ügyet nagyon szövevényessé varázsolt az író.
El kell gondolkodom a kedvencelésén. Már második könyv tőle és mindkettő ütős volt.

Youditta
Arnaldur Indriðason: Vérvonal

Izlandi krimit még nem olvastam, úgyhogy ideje volt, ha már kedvelem a skandináv írókat.

Izland mesés táján játszódó történet, ahol van egy gyilkosság természetesen, s meg kell keresni az elkövetőt. A nyomozó figurájában sincs semmi különleges, idősebb, lusta, egészségtelen életét élő férfi, aki próbál helyt állni.

Tehát semmi kirívó plusz, na jó a nevek, azok elég különlegesek. Ha skandináv könyvet olvas az ember laikusként, vagyis nem beszéli a nyelvet, akkor halvány elképzelése sincs, hogy a neveket hogy a fittyfenébe kell kimondani,na ez izlandi neveknél tízszeres szorzó. Tudom, a végén leírják, de lapozni unalmas.

Szóval a történet nem egy agyoncsavart valami, ami nekem tetszik egyébként így, a megoldás sem kimondottan rendkívüli, ami ne lenne sugallva folymatosan, de mégis olvastatja magát, jó stílusú és szórakoztató. Bevezető könyvnek érzem, pedig tudom hogy csak nálunk az, eredetileg harmadik része a sorozatnak.

Ami nagyon tetszett, de ez elmondható a skandinávokról általában, hogy itt nem tündérmese van, akinek problémája van, annak marad is, vagy belegebed, hogy fokozatosan legyen az kisebb. Hiába áhítozik a női lelkem, hogy legyen jobb élete, sorsa valakinek, nem lesz. De az életben is valahogy ilyenek az arányok, felállások, ezért is életszagúak a skandináv könyvek számomra, még akkor is, ha azért az élet sem ennyire sötét.

Összeségében tetszett a könyv, a történet, a nyomozás, folytatni fogom a sorozatot, de nem érzem még kibontottnak a főszereplő karakterét, illetve a többi nyomozóról semmit nem tudtunk meg, remélem a folytatásban jobban kidomborítja őket is a szerző.

minnie
Arnaldur Indriðason: Vérvonal

Úú nekem nagyon elnyerte a tetszésem ez a könyv. Úgy érzem, hogy jó kötettel kezdtem. Tetszett az egész történet. Bár sajnálom a végkifejletet, de hát sajnos elkerülhetetlen volt.
A fél csillagot azért kellett levonnom, mert hiányzott az, ami Camillánál és Nesbonél is meg van, hogy a karaktereik az első perctől szerethetőek. Itt sajnos ez nem volt meg, viszont helyette nagyon pörgős volt, hamar meg lett a gyilkos. Ami plusz pont mindenképpen. :)

Gyöngyi69
Arnaldur Indriðason: Vérvonal

Első olvasásom a sorozatból, és szándékomban áll végigolvasni minden kötetet.
Arnaldur felügyelő története nem csak egy szimpla krimi, és pont ez teszi nagyszerűvé. Először is: kiválóan kidolgozta a felügyelő karakterét, de nem taglalja egy helyütt hosszasan, apró kis mozaikokból lehet összerakni. Valószínűnek tartom, a többi kötetet olvasva egyre többet tudunk meg Arnuldur felügyelőről. Másodszor: zseniálisan építi a gyilkosság utáni nyomozás köré egy apa vívódását a lánya viselt dolgai miatt. Harmadszor pedig morális kérdéseket feszeget: a felügyelő vívódásai az spoiler kapcsolatban gondolkodásra készteti az olvasót is. Középiskolás koromban osztálykiránduláson voltunk az anatómiai múzeumban. Igazi dunsztosvárost láttunk, 15-16 évesen meglehetősen megrázó volt. Engem a halál utáni boncolás, vagy a boncolás mellőzésének kérése és ennek elfogadása ill. el nem fogadása is elgondolkodtat, de ebben része van a munkámnak is, na és sajnos saját élménynek is. Ugyanígy említhetném a kábítószerezés, vagy a spoiler kérdését is – mindenki megtalálhatja benne azt a témát, ami őt legjobban foglalkoztatja, vagy élvezheti egyszerűen mint egy szimpla krimit.

Véda MP
Arnaldur Indriðason: Vérvonal

Egyszerű, mint az ék, mégis fenntartja az ember figyelmét oldalról oldalra. S én nem is vártam mást. És Isten áldja az izlandiakat amiért beszélik a Gyűrűk Ura, azon belül is a tündék nyelvét! :) Mondjuk a fordító Tótfalusi István ehhez még hozzátett egy majd' ómagyar dialektust a sok „ottan”, „itten” és „gondolkodol”-al, de nagyon élveztem! :)

Navi
Arnaldur Indriðason: Vérvonal

Izgalmas, érdekfeszítő könyv, amit szó szerint egy ültő helyemben olvastam végig. 70 éves férfit megölnek a lószagú alagsori lakásában egy hamutartóval. Ki a tettes? Van-e valami köze az eseményeknek egy elrejtett fényképhez, amin egy kislány sírköve látszik? Vagy az erőszakhoz? És Erlendur elindul a saját feje után, sokan nem értenek vele egyet, de ő csak megy és szedegeti az információmorzsákat. S amiket megtud, … Sajnálom őket, Audurt, Einart, Katrínt, Kolbrúnt, s azokat is, akikre nem derült fény. Mennyi szenvedést képes okozni egy ilyen vadállat. S mennyi örömöt, boldogságot. Le a kalappal Katrín és Kolbrún előtt.
Tetszik Erlendurban, hogy nem egy szépfiú, hanem hétköznapi, esendő, pocakos pasas, aki használja azokat a bizonyos szürke agysejteket.
Biztosan olvasni fogom a többi könyvet is, kedvenc.

Judit_Sike P

A lakása a nappaliból és egy hálószobából állt, és mindenütt könyvek voltak, ahol csak helyet tudott szorítani nekik.

RKAti P

Azt hisszük, hogy mindez nem hat ránk. Arra számítunk, hogy erősek vagyunk és ellenállók. Azt hisszük, hogy elég felvenni a páncélt, s tiszták maradunk és sértetlenek. De nincs páncél. És senki sem elég erős. Az undor üldöz, mint a gonosz lélek, az agyunkba fészkel, és addig nem nyugszik, amíg el nem hiteti, hogy a szenny maga az élet, mert már elfelejtettük, hogyan élnek az egyszerű emberek. Az egyik ügy olyan, mint a másik. Egyik is, másik is itt száguldozik az agyunkban, mint a láncáról szabadult gonosz lélek, és nyomorékot csinál belőlünk.

Tiger205

Azt hisszük, hogy elég felvenni a páncélt,
s tiszták maradunk és sértetlenek.
De nincs páncél. És senki sem elég erős
– ERLENDUR SVEINSSON FELÜGYELŐ

..a szíve jéggé fagyva..
…az esze elrepül

Kapcsolódó szócikkek: Erlendur Sveinsson · Eva Lind Eriendsdottir
_natalie_

(…) és ahogy mélyült a gödör, úgy gyarapodott benne a sötétség.

Kapcsolódó szócikkek: sötétség
robinson P

– Ilyen esettel még sohase találkoztam – rázta a fejét Erlendur.
– Milyennel? – kérdezte Sigurdur Óli.
– Hogy egy eltűnt személy felbukkan egy nemzedékkel később.Ha valaki eltűnik Izlandon, az örök időkre tűnik el.Soha senki nem jön vissza huszonöt évi távollét után.Soha.

Kapcsolódó szócikkek: Erlendur Sveinsson · Izland · Sigurdur Óli
nagyange P

— Ügyeljen a vérnyomására! Utálnám szájon át élesztgetni, ha itt összecsuklana nekem. Néhány részletet kell megtudnom magától, és már megyek is, maga meg visszatérhet a békés haldokláshoz. Nem sokáig fogja húzni, ahogy így elnézem.

_natalie_

Erlendurban felmerült a kérdés, hogy vajon Rúnart jogos-e kárhoztatni mindazért, amit egy másik korban követett el, amikor ő is más ember volt. Erlendur épp elég régen szolgált a rendőrségnél, hogy hallott a hajdani történeteiről és arról, hogy mennyi bajt okozott annak idején. De az ember, aki most előtte állt, öreg volt és roskatag.

_natalie_

Erlendur megfordult és elment, s közben azon járt az esze, hogyan képes az igazságos Isten, már ha van ilyen, egy Rúnar-félét vén koráig élni hagyni, miközben elveszi egy ártatlan négyéves kislány életét.

Erlendur felügyelő sorozat · Összehasonlítás