Alvás 30 csillagozás

50 mindfulness és relaxációs gyakorlat a pihentető alvás érdekében
Arlene K. Unger: Alvás

Pszichológiai kutatások bizonyították, hogy a gondolkodásmódunk meghatározza a közérzetünket. Ez a kötet nagyszerű vizuális és gyakorlati eszköz mindenki számára, aki boldogabbnak, nyugodtabbnak és magabiztosabbnak szeretné érezni magát. A könyvben található ötven gyakorlat három, a pszichoterápiában használt technikát tartalmaznak: az emocionális agytornát, a kognitív viselkedésterápiát és az éber figyelmen (mindfulness) alapuló stresszcsökkentést. Élsportolók már jó ideje használják a módszert, de bárki más is hasznát veszi: a jelenlegi agykutatások eredményei szerint a képzelet ereje pozitív hatással bír a terveink megvalósítása, az érzékelés, a fókuszálás és a cselekedeteink kivitelezése szempontjából.

Eredeti cím: Sleep

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Segítség a mindfulnesshez Scolar

Scolar, Budapest, 2018
160 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789632448589 · Fordította: Lerch Gabriella

Arlene K. Unger: Alvás

Arlene K. Unger: Alvás 50 mindfulness és relaxációs gyakorlat a pihentető alvás érdekében

„Nem nehéz stresszesnek lenni, ha az ember nem tud elaludni. Ám gyorsan zárul az ördögi kör, hiszen épp a stressz teszi lehetetlenné az alvást.”

Több könyvet olvastam már az alvásproblémákról, számomra egyértelműen ez volt eddig a leghasznosabb. Nincs semmiféle mellébeszélés, számtalan jól alkalmazható tanácsot és gyakorlatot tartalmaz, az emocionális agytorna, a mindfulness alapú stresszcsökkentés és a kognitív viselkedésterápia módszereit ötvözve. A rövid terjedelem ellenére hihetetlenül alaposan körbejárja ezt az igencsak bosszantó és a mindennapokat megkeserítő problémát. Akár elalvási nehézségeink vannak, akár gondjaink ébresztenek fel minket az éjszaka közepén, vagy épp a másnappal kell megküzdenünk, mindenre könnyen érthető, egyszerűen és gyorsan hasznosítható gyakorlatokat kínál, amelyből mindenki saját igényeinek és ízlésének megfelelően csemegézhet. Személyes kedvencem a mágikus erdő nevezetű lett, de a méhészetet és az éjszakai baglyot is kifejezetten kedvelem. Mivel a különböző problémák külön fejezetet kaptak, a hasznosnak bizonyult részek bármikor könnyen visszakereshetőek. Külön kiemelném még a csodaszép képeket, amelyek vizuálisan is nagyon igényessé teszik a kiadványt, és többszöri forgatásra ösztönöznek.

csucsorka IP>!
Arlene K. Unger: Alvás

Komplex, nem okoskodó szöveg. Tényleg igazi kézikönyvként használható, nem az az egyszer átlapozós kategória; sokat lehet tanulni belőle – persze a relaxációs gyakorlatok főleg azoknak érdekesek, akik tökéletesen kezdők a témában.

Chi>!
Arlene K. Unger: Alvás

Ez egy egészen jó útmutató, de a teljesen kezdőknek azt mondanám, előbb mélyedjenek el a meditációs technikákban, és csak aztán lássanak neki a könyvben leírt gyakorlatolnak. Hiányoltam a kötet elejéről egy alap leírást a meditáció és vizualizáció fontosságáról és mikéntjéről, már csak azért is, mert a szerző a gyakorlatoknál sem készíti fel a mély ellazulásra az olvasót. Én legalábbis így érzékelem.
Ezzel együtt maguk a technikák hasznosak, tetszik a tematikus felbontás, az illusztrációk és a színezők is.
Viccesnek hangozhat, de alvásra felszólító ébresztőt én is állítok már egy ideje, ami arra biztosan jó, hogy ne pörgessem egész éjjel a közösségi oldalakat, és – talán – a könyveket is előbb leteszem.
Érdemes adni neki egy esélyt, mert tényleg szinte minden problémára kínál megoldást, a többi már rajtunk múlik.

Barbella>!
Arlene K. Unger: Alvás

Az alvás és a mindfulness témája is érdekel, de egyikről se tudtam meg sokkal többet. Olyan általános tanácsokat osztogat mint, hogy ne fogyasszunk koffeint, sötétítsünk be, ügyeljünk matracunk minőségére. Lehet, hogy bennem van a hiba, de nekem az 50 gyakorlatból nagyon sok hajazott egymásra. Különböző dolgokat vizualizálásáról szól a legtöbb, ami alapból nincs annyira közel hozzám. Ennek ellenére találtam nekem való dolgokat benne. A kedvencem a visszajátszás amiben a napunkat kell „visszanézni” mint egy filmet. Ezen kívül is akadt még gyakorlat ami megtetszett. És a reggelünk megalapozására is ad pár jó tanácsot. Így összességében kellemes élményként maradt meg ez az igényesen kivitelezett kis kötet.

Scolar, Budapest, 2018
160 oldal · puhatáblás · ISBN: 9789632448589 · Fordította: Lerch Gabriella
smee>!
Arlene K. Unger: Alvás

ki fogok próbálni belőle dolgokat

NagyVani>!
Arlene K. Unger: Alvás

Mostanában nem alszom valami jól és a bioritmusom is felborult ezért gondoltam ez a kötet hátha segítséget tud nekem nyújtani. Korábban már olvastam a szerző Nyugalom című kötetét, amit szerettem. Ebben a kötetben is hasznos gyakorlatok és tippek vannak a jobb alvás elérése érdekében. Szépen illusztrált és felépített, ezért öröm volt lapozgatni.

53. oldal (Alvásra fel)

Málnika P>!

Az alvás kulcsfontosságú a lelki egészségünk szempontjából (is). Mégis sokan azt gondolják, hogy nincs szükségük túl sok alvásra. Vannak, akik azt hiszik, hogy a kevés alvás az erő jele, a fáradtság pedig a gyengeségé. Ha mi is így vagyunk ezzel, ideje felülírnunk a gondolkodásunkat.

146. oldal (Éld át a holnapot)

Kapcsolódó szócikkek: alvás
Málnika P>!

Valóban nem parancsolhatunk az érzelmeinknek, az viszont igenis rajtunk múlik, hogy hagyjuk-e őket uralkodni felettünk, míg a végén teljesen a fejünkre nőnek. Az érzéseinket kontrollálhatjuk, nem szükségszerű, hogy tornádóként söpörjenek keresztül mindenen, magukkal ragadva minket is.

98. oldal (Félre a gondokkal)

Málnika P>!

A gondolataink nem uralkodhatnak felettünk, végtére is csak gondolatok.

83. oldal (Alvás egész éjjelen át)

Barbella>!

Az agy az alvással töltött órák során is dolgozik: feltérképez, szortíroz és elemez, problémamegoldást végez és stratégiát készít. […] Egyáltalán nem csupán üres frázis, amikor azt mondjuk: „Aludjunk rá egyet”

Kapcsolódó szócikkek: agy · alvás
Nikol1124>!

Ahhoz képest, hogy életünk tekintélyes részét alvással töltjük, meglehetősen keveset tudunk magáról a folyamatról.

Chi>!

Más szóval: ha hálatelt szívvel térünk nyugovóra, az éjszakai nyugalmunk is teljesebb lesz.

Kapcsolódó szócikkek: hála
Jeffi P>!

36. GYŐZZÜK LE A HOLDAT
A történelem során az ember rájött, hogy a telihold álmatlanságot okozhat, amit már tudományos vizsgálatokkal is igazoltak. Svájcban, a bázeli egyetemen készült egy tanulmány, amely kimutatta, hogy a kísérletben részt vevők kevesebb alvási hormont, melatonint termeltek azokon az éjszakákon, amikor telihold volt. A kísérleti alanyok nehezebben aludtak el és korábban ébredtek, mint a többi éjjelen. Az alábbi, mindfulnessen alapuló gyakorlat hatékonyan segíthet a hold hatásának csökkentésében.
A ma estére gondolva hunyjuk be a szemünket, és képzeljük el a teliholdat a maga szép, kerek és derűs valóságában. Olyan erős a fénye, mint egy égi reflektornak.
Képzeljük el, hogy a hold tovább hízik, mígnem betölti az egész égboltot. Végül minden olyan erős fényárban úszik, mintha nem is éjszaka lenne. Talán még erősebb is a fény, mint nappal.
Most „fogyasszuk le” a holdat. Még kisebb, mint amilyen az eredeti mérete volt. Végül már csak egy derengő fényfolt látszik valahol a távolban. Jelentéktelen csillagnak tűnik. Ahogy a hold eltűnik, egyre álmosabbnak érezzük magunkat, elménk is elcsendesedik.
Mikor alkalmazzuk?A telihold közeledtével, lefekvés előtt végezzük ezt a gyakorlatot.
Hogyan segíthet?Legyen tökéletesen sötét a szobában, használjunk sötétítő függönyt, vagy redőnyt.