Sötétben ​tapogatózva 9 csillagozás

Arkagyij Vajner – Georgij Vajner: Sötétben tapogatózva

Akszojnovát, a fiatal, tehetséges újságírónőt holtan találják az egyik külvárosi grundon. A nyomozást vezető Tyihonov századost tévútra viszi a boncolóorvos jegyzőkönyve. Az újságirónőt, mint kiderül, nem árral szúrták le, hanem egy kiskaliberű mesterlövészpuskából lötték le. De ki és miért? Őrültségből, játékból, féltékenységből, a leleplezéstől való félelemből vagy bosszúból? A mindvégig fordulatos és izgalmas történet végére a nyomozótiszt mesteri munkával leleplezi a gyilkost.

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Fekete Könyvek Európa

Európa, Budapest, 1979
148 oldal · puhatáblás · ISBN: 9630714280 · Fordította: Nikodémusz Elli

Echan>!
Arkagyij Vajner – Georgij Vajner: Sötétben tapogatózva

Közepesnél nem jobb olvasmány. Időtöltésnek jó, de eléggé szú rágta történet. A nevek idegen csengése miatt számomra nehezen követhető hogy ki kicsoda, de ez az én bajom. A történet vonalvezetése egyenes mint a bot, nem sok fordulat akad benne.

Tiger205>!

Tyihonov kiment a Petrovkára, megkerülte a Jekatyerinszakaja kórházat, végigment a Sztrasztnij bulváron a Puskin tér irányába. A levegőn elmúlt az álmossága. Léptei alatt ropogott a frissen esett hó. A vastag hóréteg gazdag parasztházak tolltól duzzadó párnáit rakta a padokra.

Tiger205>!

A Rosszija mozi üveggel fedett széles eresze alatt már gyülekeztek az első nézők. Az Izvesztyija szerkesztőségének vitrinjeibe új fotómontázst raktak ki: „Jakutföld tegnap és holnap”. Iskolás gyerekek egy csoportja virágot rakott a hóba a Pusin-szobor lábához. Tyihonov felült a trolibuszra. A Kropotkin metróállomásnál lila felhőként szállt a magasba a nyitott úszómedence gőze, tompa fényű világos körökben égtek még a víz fölé kifeszített nagy lámpák.

Kapcsolódó szócikkek: Jakutföld
hmargit>!

De a nő mozdulatlanul hevert, két karját széttárta, és ajkán csodálkozó mosollyal nézett a fényen át az alacsonyra ereszkedő és a hulló hó függönyébe burkolózó égre. A hó pedig csak hullott szakadatlanul, egyre csak hullott, mintha be akarná temetni a nő kővé dermedt arcát.

hmargit>!

Lassan ment fölfelé a lépcsőn, meg-megállt a lépcsőfordulókban, nekidőlt a bejárati ajtófélfának. Mindennél jobban félt attól a perctől, amikor majd becsönget, és bentről, az ajtón túlról megkérdezik: „Ki az?” Ki az? Megszámlálhatatlanul sokszor csöngetett már be ajtón, kérdezték tőle, és felelt rá: „Nyissák ki! Bűnügyi rendőrség”. Előfordult, hogy ilyenkor válaszul az ajtón keresztül golyót vagy egész halom sörétet kaphatott valaki.

regulat>!

Ha a bűntetteket gépek követnék el, és gépek derítenék fel a bűneseteket, akkor az egész világra kiterjedő igazságszolgáltatásnak csak a megfelelő algoritmust kellene megtalálnia, és egyszer és mindenkorra véget lehetne vetni a bűnözésnek.

26. oldal (Európa, 1979)

Tiger205>!

A legostobább dolog, ahova hosszas töprengés után eljuthat az ember, az a döntés hogy új életet kezdjen.
….
Határozott, nagy akaraterővel rendelkező emberek, amikor olyan döntésre jutnak, sokáig kínlódnak, amíg ki nem fundálnak valami pótdolgot, ami legalább külsőségeiben nam hasonlít régi életükre.
És ezután nyugodtan és vidáman folytatják az életet úgy, mint előtte. De akaratgyenge emberekkel szörnyű a helyzet.

Tiger205>!

A lap- és könyvkiadó kombinát egy körfolyosós, hosszú balkonos, kerek ablakos, hatalmas szürke házban működött.

Tiger205>!

Sztasz levette a kabátját, egy darabig ott állt kabáttal a kezében, mintha keresné, hová akaszthatná. A fogason egy rövid, szürke kabát lógott, egy kis ládán pedig fekete antilop sportkabát hevert.
Sztasz kényszeredetten elmosolyodott.
– Bocsássa meg ezt a kérdést, mibe került ez a kabátka?
Sztavickij csodálkozva nézett rá.
– Hatszázhúsz forintba. Magyarországon vettem. Miért?
– Éppen ilyet ajánlanak nekem is. -kilencszáz rubelt kérnek érte. Drága ugye?
– Hát, aki kedveli…

Tiger205>!

A Metroszrojevszkaja utcán görbe vaskarjukat lengetve, csörömpölve, zörögve haladtak a hóeltakarító gépek, és a billenőkocsik sofőrjei, miközben nézték, hogy süllyed meg a hó terhe alatt gépük raktere, nagyokat kiáltottak:
– Hoppá!
Moszkva megszokott életét élte.