Válaszd ​az életet (Delelő Univerzum 10.) (Kammerer-trilógia 3.) 36 csillagozás

Arkagyij Sztrugackij – Borisz Sztrugackij: Válaszd az életet Arkagyij Sztrugackij – Borisz Sztrugackij: Válaszd az életet

Tojvo Glumov, a KONBIZ (Kontroll Bizottság) egyik munkatársa elhatározza, hogy fényt derít közvetlen főnöke és régi munkatársa néhány gyanús és homályos cselekedetére. Glumov feltételezése szerint Makszim Kammerernek és még jó néhány, a Csodabogarak Inzézetében dolgozó kutatónak esetleg titkos kapcsolata lehet a Vándorokkal, ezekkel az idegen és a földiekre veszélyt jelentő lényekkel, ugyanis számos olyan rejtélyes jelenség szaporodott el a Földön, mely csakis a külső beavatkozó számára kedvezhet. Legalábbis a látszat ezt mutatja. Kammerer azonban megszólal, és magyarázatot ad, mely fényt derít Glumov sötétben tapogatózására.

Eredeti cím: Волны гасят ветер

Móra, Budapest, 1989
194 oldal · puhatáblás · ISBN: 9631164225 · Fordította: Földeák Iván

pwz ISP
Arkagyij Sztrugackij – Borisz Sztrugackij: Válaszd az életet

Először, a könyv elején én is néztem, mint az a bizonyos bornyú' az új kapura. Aztán amikor beugrott, hogy ezzel a témával már találkoztam, de a „másik”, vagyis a Progresszorok oldaláról és ugyanakkor rájöttem, hogy Arkanar is ismerős a Nehéz istennek lenni-ből, akkor már szagot fogtam :)! Egy kicsit be is rágtam, mert utánanéztem, hogy mit is olvasok a tesóktól. Az eredmény? Egy 3+10 részes nagy sorozat utolsó darabját! Ebből a sorozatból egyébként még a fent már említett negyediket olvastam. Most csodálkozzak, hogy sokan vakargatják a fejüket a könyv olvasása közben/után, mint az egyszeri székely? Ezek a részek egymásra épülnek, egy csomó dolog nincs újra és újra elmagyarázva. Persze, rá lehet jönni, de nem mindenki olyan rámenős, mint én:), aki első – és második – felindulás után összeüt egy polcot, ami elég jó segítség a Delelő Univerzummal most ismerkedők táborának. Tudom, vannak olyanok is, akik nem is tudták, hogy a Delelő Univerzumot olvassák :D! Ez eddig nem nagyon jött le Magyarországon!
Egyébként a kulcsmondat a polcról – ami a mostani értékelésem summája is lehetne – az ez, különösen az utolsó része, ott is az úgy tűnik kezdetű rész:
Miről írhattak a szocializmus éveiben a Szovjetunióban? A kommunizmus győzelme az alap, minden rendelkezésre áll, nincs szükség pénzre, világbéke, világtanács, űrutazások, beavatkozás más, fejletlenebb bolygók életébe a haladás érdekében – Progresszorok, de úgy tűnik, közben mások meg a földi életbe „nyúlnak bele” hasonló módon – Vándorok…
Azt hiszem, aki komolyan érdeklődik a Tesók, ill. műveik iránt, annak ajánlatos lesz nem a végén kezdeni az ismerkedést ;)!

mohapapa I
Arkagyij Sztrugackij – Borisz Sztrugackij: Válaszd az életet

Érdekes viszonyban vagyok ezekkel a Sztrugackij-tesókkal. Voltaképpen nem volt még olyan könyvük, ami lenyűgözött, letaglózott, felszántot, felsózott volna, s amelytől hanyatt vágtam volna magamat, hogy azt a mindenit! De nem volt még olyan könyvük sem (csak az Egymilliárd évvel…), amit le tudtam tudtam volna tenni a vége előtt. S ami nem maradt volna bennem még nagyon sokáig.

Ezt a darabot is nagyon régen kezdtem, és mindig elsöpörte valami más, de nem volt szívem félbehagyottnak jelölni. Aztán most elővettem, és a kezemben maradt. Nagyon.

Van ezeknek a coclista érában írt sci-fi-knek valami hihetetlen megkapó ereje. Talán a sorok között megbúvó tartalom miatt, talán nem tudom mi miatt. Voltaképpen az a csoda, hogy a Sztrugackijok könyveit egyáltalán kiadták, ha nyírbálva is, abban a rendszerben.

El kellene egyszer olvasnom sorrendben az egész Delelő Univerzumot. (Köszönöm @pwz a polcodat!)

BabusM

Kedves @pwz!
Mivel csak az olvasás után láttam az értékelésedet, engem nem zavart, hogy egy csomó infóra olvasás közben kellett rájönni, vagy késleltetve derült ki a szövegből, hogy mit is emlegettek a korábbiakban. Sőt kifejezetten szeretem is, ha egy regény ilyen módon van megszerkesztve. De egyvalamit árulj el! Melyik könyvet olvassam el a sorozat darabjai közül, hogy megértsem a VÉGÉT???!!!
Kedves többiek!
A könyv baromi jó, olvassátok el ti is. Miután elolvastátok a sorozat többi darabját…

kvzs P
Arkagyij Sztrugackij – Borisz Sztrugackij: Válaszd az életet

Nem igazán tudom értékelni a könyvet. A Sztrugackij tesók többi történetéhez hasonlóan tetszik az alapötlet, és több kérdést felvet az olvasóban, mint amennyit megválaszol, ami jó, mert van min agyalagtni. A „hivatalos dokumentumok” szerepeltetése is tetszett, mert adott egy furcsa ritmust a könyvnek (és sokszor emiatt nehezen olvashatóvá is vált), és megtörte az ismerős elbeszélést. Összességében mégsem állt össze egy kerek egésszé. De lehet, hogy csak nem jókor olvastam…

Noro MP
Arkagyij Sztrugackij – Borisz Sztrugackij: Válaszd az életet

Különös stílusú könyv, mire az olvasó megszokja a hivatalos dokumentumok és a rejtélyeskedő narráció váltakozását, már véget is ér.
Most, hogy elolvastam még néhány eredeti Sztrugackijt, valahogy jobban tudom értékelni Lukjanyenko Ugrás-duológiáját. Mert valóban a testvérek progresszor-témáját dolgozta át, de ahogy modernizálta és új nézőpontba helyezte, az jó!

Marcus P
Arkagyij Sztrugackij – Borisz Sztrugackij: Válaszd az életet

A Bogár a hangyabolyban-hoz hasonló stílusú, tulajdonképpen annak a témáját folytató regény. Most a különös eseményekkel tarkított nyomozás végén az ekkoriban még mérsékelten (vagy talán másképpen?) divatos poszthumanizmus áll, de nem Sztrugackij-könyv lenne, ha ehhez nem társulna egy, a biológiai átalakuláson túlmutató, sokkal átfogóbb, a társadalmat és az emberek életének minden egyes aspektusát érintő változásokat prognosztizáló jóslat, mely természetesen az akkori szovjet környezetben külön jelentéssel bírt.

Morpheus
Arkagyij Sztrugackij – Borisz Sztrugackij: Válaszd az életet

Rájöttem, hogy én egy ljuden vagyok. :)
Csak még nem találkoztam más ljudenekkel. Hát ez eléggé pech, úgy látszik, túl korán születtem.
Hogy mi az a ljuden? Ugyanaz, mint a metagom. :-P
Olvasd a könyvet és megtudod.

pat P
Arkagyij Sztrugackij – Borisz Sztrugackij: Válaszd az életet

Nagyon zseniális. Sztrugackijok a topon. Számos gondolat messze túl is élte az eredetit, és más történetekben szökkent szárba (pl. progresszorság Lukjanyenkónál, fukamizáció / bioblokád nem emlékszem hol).
A történet olyan rejtélyes, hogy pl. az első 10-20 oldal abszolúte érthetetlen, ha nem ismered a végét. Én mondjuk kétszer elolvastam egymás után, mire nagyjából megértettem, és még így is vannak homályos foltok (kik a riderek? mi a Sikorski szindróma?).
Itt jegyezném meg, a fülszöveg írója kb. félszer olvasta el, éppenséggel szólhatna erről is, de nem erről szól, bocs.

Gitta_Bry
Arkagyij Sztrugackij – Borisz Sztrugackij: Válaszd az életet

Nem is tudom… annyira nem ragadott meg. Bár az első két kötete sem, talán a Bogár a hangyabolyban jobban tetszett. Az egész annak az elméletnek a továbbfejlesztett változatának tűnik, miszerint az élet egy idegen bolygóról érkezett a Földre. Csak egy kicsit kifacsarva és megfordítva. Még gondolkodom rajta.

Gábor_Hernádi
Arkagyij Sztrugackij – Borisz Sztrugackij: Válaszd az életet

A Sztrugackij fivérek utolsó Delelő-univerzum könyve mintegy keretbe foglalja és lezárja az egészet. A rövid regény szinte csak dokumentumokból épül fel és senki ne várjon tőle nagyívű, akciódús cselekményt, viszont aki az elgondolkodtató, okos SF-t kedveli, nem fog csalódni.

Ciccnyog ISMP

„Az összes lehetséges döntés közül válaszd a legjobbat.” Nem a legtöbbet ígérőt, nem a legracionálisabbat, nem a leghaladóbbat és természetesen nem a leghatékonyabbat, hanem a legjobbat!

Gitta_Bry

Mert ha a Vándorok szupercivilizációt képviselnek, akkor ránk sem hederítenek, egészen más történelmi múltú, más érdeklődésű lények, nem foglalkoznak progresszortevékenységgel, különben is, az egész Világmindenségben csupán a mi emberiségünk foglalkozik progresszortevékenységgel, mert ilyen volt a történelmünk, mert visszasírjuk a múltunkat… Képtelenek vagyunk megváltoztatni, s ezért igyekszünk legalább másokon segíteni, ha már magunkon nem tudtunk idejében…

165. oldal (Móra, 1989.)

Anton_Gorogyeckij P

Számomra 2193 májusában kezdődött ez az egész, amikor a Konbiz–2 valamennyi R-osztályának főnökeivel együtt hírt kaptam arról, mi történt a Tisszán. (Nem a Tisza folyón, amely békésen folydogál Magyarországon a Kárpátaljától, hanem az ÉN 63061 csillag Tissza bolygóján, melyet nem sokkal ezelőtt fedeztek fel a fiúk az SZKCS-ből, a Szabad Kutatások Csoportjából.)

12. oldal (Metropolis Media, 2011)

Delelő Univerzum sorozat · Összehasonlítás