Figurák 9 csillagozás

Arkagyij Avercsenko: Figurák Arkagyij Avercsenko: Figurák

Avercsenko a fanyar humornak és groteszk szatírának jó tollával rendelkezik. Ezzel a jó pennával nem akar semmi különöset, se bevilágítón okosat, se megrázón valóságosat mondani; furcsa helyzeteket és papagájtollas, kusza embereket rajzolgat, a fanyalgó jókedvnek, az egyszerű közvetlenségnek, a meghitt beszélgetésnek halovány és vonzó színeivel. Feltámasztja a „ravasz embert”, a vasúti tréfák emberismerő garabonciását, a világcsavargók és érvényesülők groteszk figuráit; ártatlanul, következmények és pátosz nélkül mulattató olvasmányt ad, mely néha tűnődésre indít. Diákja, ki fonográfművészettel, melyről azt állítja, hogy csak az ő zseniális kiválsága, csap be egy egész falut, feledhetetlen alakja friss és ötletes művészetének
(Földi Mihály)

A következő kiadói sorozatban jelent meg: Korunk mesterei Athenaeum

Eri, Budapest, 2005
164 oldal · ISBN: 9638090693 · Fordította: Roboz Andor · Illusztrálta: Bátki Nóra
Athenaeum, Budapest, 1921
196 oldal · Fordította: Roboz Andor

Márta_Péterffy P>!
Arkagyij Avercsenko: Figurák

Nagyon szeretem az orosz abszurd, groteszk írókat-ebben a könyvben sem csalódtam.
Kis történetek, némelyik gyengébb, de többségük szellemes!

nyolcadikutas P>!
Arkagyij Avercsenko: Figurák

Könnyed, szellemes és közepesen szórakoztató novella füzér, melyen hamar átlehet siklani.

Mandragoria>!
Arkagyij Avercsenko: Figurák

Már a borító felkeltette az érdeklődésemet, a fülszöveg pedig bebiztosította magát. Szeretem a groteszk írásokat, és bár a humort annyira nem, de ha ilyen tálalásban van, akkor fel tud üdíteni. Kell néha egy kis kikapcsolódás, és ez a néhány novella kellően megadta ezt az élményt. Mindenképpen többször belelapozós.
A középpontban a társadalom áll, az ember, gondolatainak és tetteinek ellentmondásossága és a félreértendő/félreértelmezhető helyzetek komikus egyvelege, amiken többnyire fogtam a fejemet, esetenként egy jót nevettem. Nagyon jól kifordít és kifiguráz mindent.
Néhány nem tetszett különösebben, de a többi mind okozott kellemes pillanatokat.
A teljesség igénye nélkül: SPOILER-es tartalmak!
A gramofon: amikor egy diák elhiteti másokkal, hogy csak ő képes „játszani” a gramofonon, ezért mindenhatóként tisztelik, ám hamarosan felültetik.
Különös történet: amikor megkérnek egy tolvajt, hogy „dolgozzon”, majd később ezt kihasználva letartóztatják.
Férfiak: amikor tévedésből rásóznak valakire egy gyereket, végül kiderül a tévedés és röhög a másikon.
Az apostol: amikor a kedves és vendégszerető unokaöcs jólétre biztatja nagybátyját, később elteszi láb alól öröksége fejében.
Műkedvelő színház: amikor az előadás folyton megakad és a feje tetejére áll, mégis mindenki jót beszélget egymással.
Négy utas: amikor az unalmas vonatút izgalmas, ám de félelmet keltő időtöltéssé válik.
Az én tolvajaim: amikor annyira készülünk lopás ellen, hogy meglopnak közben.
A kétlelkű Aljoska: amikor egy kisfiú csínyekkel keres pénzt.
A forradalmár: amikor a kitartó forradalmárt néhány szóval leveri egy másik és
(A zöld levelekkel megkoszorúzott malac hangtalanul röhögött… 105. o.)
Filemon Buzikin szívügyei: amikor szerelmi téren egy hozzá nem értőt kényelmetlen helyzetbe hoz egy hozzá nem értő (vagy simán vicces kedvű) egyén.
Az én apám: amikor furcsa eszközök (mosdóasztal, lámpa, óra) furcsa helyzeteket teremtenek. Az egyetlen írás, aminek nem vicces a vége…
Korzuhin betegsége: amikor a nő a férje „betegsége” révén jut hozzá a luxushoz. Persze lebukik.
Durva fogadás: amikor többszörös fordulatban csipkednek és megcsalnak.
A nyelv: amikor az érzelmek legyőzik a nyelvet. De nem megy simán minden.
Az ellenző mögött: amikor nem jön össze a meghalás és kiderül, hogy butaság fél életet adni egy csókért.

Edna_Purviance>!
Arkagyij Avercsenko: Figurák

Könnyed, humoros, groteszk írások az emberi leleményességéről!

A falusi kúria rendezőjének az a kötelessége, hogy a színházi ügyekre vonatkozó legbonyolultabb kérdéseket is általános megnyugvást keltő módon oldja meg. Ilyen kérdés például, hogy melyik ajtón lépjen be a hős. Vagy miként értelmezendő a szerző következő utasítása: „Térden állva kéri a grófot, hogy ne hagyja el!” Mármost az a kérdés, hogy kinek a térdére álljon? A gróféra vagy a magáéra?

55. oldal (Eri, 2005)