Toldi (Toldi 1.) 980 csillagozás

Arany János: Toldi Arany János: Toldi Arany János: Toldi Arany János: Toldi Arany János: Toldi Arany János: Toldi Arany János: Toldi Arany János: Toldi Arany János: Toldi Arany János: Toldi Arany János: Toldi Arany János: Toldi Arany János: Toldi Arany János: Toldi Arany János: Toldi Arany János: Toldi Arany János: Toldi Arany János: Toldi Arany János: Toldi Arany János: Toldi Arany János: Toldi Arany János: Toldi Arany János: Toldi Arany János: Toldi Arany János: Toldi Arany János: Toldi Arany János: Toldi Arany János: Toldi Arany János: Toldi Arany János: Toldi Arany János: Toldi Arany János: Toldi Arany János: Toldi Arany János: Toldi Arany János: Toldi Arany János: Toldi Arany János: Toldi

Arany Jánoshoz
Pest, február 4. 1847
Üdvezlem Önt! Ma olvastam Toldi-t, ma írtam e verset, s még ma el is küldöm… minél hamarabb akarom Önnek tudtára adni azon meglepetést, azon örömet, azon elragadtatást, melyet műve költött bennem. Hiába, a népköltészet az igazi költészet. Legyünk rajta, hogy ezt tegyük uralkodóvá! Ha a nép uralkodni fog a költészetben, közel áll ahhoz, hogy a politikában is uralkodjék, s ez a század föladata, ezt kivívni célja minden nemes kebelnek, ki megsokalta már látni, mint mártírkodnak milliók, hogy egy pár ezren henyélhessenek és élvezzenek. Égbe a népet, pokolba az arisztokráciát! Írjon Ön nekem, ha nem fogja restelni: írjon magáról, akármit, mindent, hány éves, nőtlen-e vagy házas, szőke-e vagy barna, magas-e vagy alacsony… minden érdekelni fog. Isten Önnel, isten Önnel. Ab invisis őszinte barátja
Petőfi Sándor

Eredeti megjelenés éve: 1847

A következő kiadói sorozatokban jelent meg: Talentum diákkönyvtár Akkord · Helikon Zsebkönyvek Helikon · Olcsó könyvtár Franklin-Társulat · S.O.S. Diákkönyvtár · Diákkönyvek Kreatív · Kincses Könyvek · Az én olvasmányaim Forum

Scolar, Budapest, 2018
160 oldal · keménytáblás · ISBN: 9789632448770 · Illusztrálta: Domján József
Helikon, Budapest, 2017
Méry Ratio, 2017
78 oldal · keménytáblás · ISBN: 9786155700064 · Illusztrálta: Jankovics Marcell

Toldi Miklós

robinson P>!
Arany János: Toldi

Sosem fogom érteni azokat, akik erre 1-2 csillagot nyomnak…. őket minősíti.
Arany zseniális nyelvezete, humora, maga a történet hibátlan.

pannik>!
Arany János: Toldi

Jó volt újra olvasni. Nagyon.
Egészen más érzeteket keltett mint anno gyerekként, kötelezőként.
Nagyon értékes darabja ez költészetünknek. Arany János Toldija mese is, vers is, tragédia is, komédiai is, igazságos is, igazságtalan is, nehéz is, könnyű is… és még sok-sok mindent párba állíthatnék de ennyi most elég.
Csak ismételni tudom magam, nagyon jó, hogy újra olvastam. Elvitt 2020-ból egy régi világba, egy másik világba és ez jót tett, szerettem.

Ibanez P>!
Arany János: Toldi

Szerintem iskolában olvastam utoljára, így jó volt elővenni (noha mindenre emlékeztem a történetből) :-D Az elején rögtön nevetni kezdtem, mert emlékszem az első alkalomra, mikor ezt a verset vettük a suliban. A tanár kiadta, hogy olvassuk fel a verset (hangosan, egy-egy versszak egy-egy tanuló ugye)… és aki elkezdte, az kapta ugye a „tikkadt szöcskenyájakat”, ami annyira tetszett neki, hogy vihogni kezdett… erre persze az egész osztály, úgyhogy egy percen belül az osztály, a tanár, mindenki fuldoklott a röhögéstől… azóta is, ha ezt a sort olvasom, vigyorogni kezdek (de amúgy tényleg, olyan jópofa).

A történet szerintem zseniális, szinte észre sem lehet venni, hogy verset olvasunk, annyira magával ragad a szöveg. Gyönyörűen megfogalmazott sorok, egy igazságért küzdő legény, lovagi torna, gonosz bátyus, magyar táj, egy kis szerelem, happy end, mi kell még, hogy ne lehessen tökéletes ez a mű? Szerintem semmi. :-D

Nefi P>!
Arany János: Toldi

A kislányom most 6. osztályos. Most tanulják a Toldit. Érti is meg nem is… talán az is a baj, hogy a történetet nem egyben látják, hanem felszabdalják és énekenként dolgozzák fel.
Talán velem is ez volt a baj annak idején? Mert valóban Toldi nem annyira fogja meg 12 évesen az embert.
Vagy talán csak az történt Toldival is, ami sok magyar történelmi hősünkkel történik? Nevezetesen az, hogy kissé kikopik a köztudatból nincs róluk szó, nem beszélünk róluk, és „elfelejtődnek”? Toldi Miklóst naggyá tette Arany János. Ha nem lenne kötelező olvasmány, ma már senki sem ismerné nevét. Meg kellene „újítani” a hőseinket. Meséket, legendákat csinálni belőlük a gyerekeknek, mint Mátyás királyról, és már 5-6 évesen azt nézni, hogy Toldi milyen szépen forgatta a kardját, és milyen hű lovagja volt a királynak és a hazájának. És akkor lehet, hogy 6. osztályban már régi ismerősként üdvözölnék Toldi Miklóst, és alig várnák, hogy megtudják, hogy telt az élete…
Ha Arany nem emlékszik meg Toldi Miklósról, vagy Szondi Györgyről, vagy akár Szilágyi Erzsébetről, akkor lehet, hogy ma már senki nem tudná (a történészeken kívül), hogy életek, és miket tettek. Mai napig el szoktam gondolkodni Zách Felícián és Zách Klára életén…. ártatlanul meg lettek hurcolva, pedig mennyire igazuk volt….
Szép történetei, hősei ők a magyaroknak, és figyelnünk kell rá, hogy fennmaradjanak.

Angele>!
Arany János: Toldi

Mit mondhat el az ember Toldiról? Annak, akinek kötelezőből kell olvasni, valószínűleg akármilyen lenne, nem tetszene. Annak, aki nem szereti a szépen rímekbe szedett sorokat szintén nem tetszene. Annak viszont, aki hallja benne a dallamot, tetszik a hős vitéz története, akinek még a szíve is helyén van, aki látja, érzi, hogy bizony ezt megírni azért kellett tehetség, nem is kevés, annak tetszeni fog, és a kedvence lesz, és minden évben újra olvassa egyszer, kétszer.

Bazil P>!
Arany János: Toldi

Harminc év is megvan, mikor ezt olvastam.
Kötelezőként, mint köztünk olyan sokan.
Nem szerettem persze, untam a sok mesét,
harminc év meghozta az eszem kerekét.

Emlékeztetett rá a jó Jókai Mór,
mikor róla írott: Nagy Lajos királyról.
Nagy Lajos koráról, annak udvaráról,
Arany Toldijáról, trilógiájáról.

Mint ha pásztortűz ég, úgy dereng fel képe:
Jó Toldi Miklósnak ezer hősi tette.
Daliás alakja, erős, izmos karja,
mellyel Budát mutatva, a rudat tartja.

Mire végit értem mostan a mesének,
hullámozásának, ritmusképletének.
Tizenkét szótagnak hat: éppen a fele,
jó Arany Jánosnak így forgott az esze.

Toldi hőstetteit bizony elregélte,
elejitől végig sorján lejegyezte.
Megmutatta Arany, mily nagy hős is volt ő!
Álmunkból is kelve: repül a nehéz kő!

AniTiger P>!
Arany János: Toldi

Nem tudom… A musicalt imádom, jó lenne mielőbb újra megnézni, de ez… Nem rossz, de nagyon nem az én világom. (Kivéve a farkasos és a bikás részt, azok nagyon bejöttek. :'))

Zsuzsanna_Makai >!
Arany János: Toldi

Egyáltalán nem vagyok már benne biztos, h én ezt nem olvastam, kb a felét kívülről is tudtam. Viszont kb a felét nem, így nem tudom, de most már olvastam.

Nikymeria P>!
Arany János: Toldi

Hogy én ezt mennyire utáltam általános iskolában! Az első éneket ráadásul meg is kellett tanulni! :D
De mint az Egri csillagoknál, már mondtam, ezt egy 12 éves nem értékeli. Bezzeg most! :)
Nagyon szerettem. „Toldi Miklós képe úgy ragyog föl nékem!”

KBCsilla P>!
Arany János: Toldi

Nem gondoltam volna, hogy nehéz lesz értékelő gondolatokat fogalmaznom éppen erről a műről.
Snassz mondatokat nem szeretnék írni, mert ugye nem mond semmit sem az, hogy nagyon tetszett.
A helyzet az, hogy már általánosban is imádtam, a dallamáért, az őszinteségéért, meg azért is, mert a többiek utálták, hogy meg kellett tanulni belőle részleteket. Érdekes volt, hogy néhány osztálytársammal versenyeztünk ki tanul meg többet, mert olyan egyszerűen ragadtak ránk a sorok.

czegezoltanszabolcs>!

„Hé, paraszt! melyik út megyen itt Budára?”
Kérdi Laczfi hetykén, csak amúgy félvállra;
De Toldinak a szó szívébe nyilallik,
És olyat döbben rá, hogy kivűl is hallik.

Első ének

Raye>!

Ég a napmelegtől a kopár szík sarja,
Tikkadt szöcskenyájak legelésznek rajta;
Nincs egy árva fűszál a tors közt kelőben,
Nincs tenyérnyi zöld hely nagy határ mezőben

czegezoltanszabolcs>!

Szép öcsém, be nagy kár,
Hogy apád paraszt volt s te is az maradtál.

Első ének

Frank_Spielmann I>!

Majd az édes álom pillangó képében
Elvetődött arra tarka köntösében,

Negyedik ének

madárka>!

Ha örül az ember, csak nyűg, hogy van esze;
Temessük el azt ma, itt van, igyál, nesze!

Tizedik ének, 18.

padamak>!

Mint ha pásztortűz ég őszi éjtszakákon,
Messziről lobogva tenger pusztaságon:
Toldi Miklós képe úgy lobog fel nékem
Majd kilenc-tíz ember-öltő régiségben.

madárka>!

Én neked a földön ím kegyelmet adok;
Kérd Istent, remélem Isten is adni fog;

Tizenkettedik ének, 11.

Kapcsolódó szócikkek: Isten
danaida>!

Ilyenforma Toldi Miklós gondolatja,
Mely sovárgó lelkét mélyen szántogatja;
S amint fő magában, amint gondolkodik,
Szíve búbánatban összefacsarodik.

psn>!

"Puszta a szivem, mint kopár őszi tarló,
Amelyről leszedte a kalászt a sarló.”

Hetedik ének

psn>!

Miklós a kötődést unni kezdi végre,
Lábát sem restelli híni segítségre,
S mint midőn a bika dolgozik szarvával,
Fölveti a farkast egy erős rugással.
Messze az avasba esik a vadállat,
Nagy darab helyütt letördeli a nádat,
És amint lehulla puffanó eséssel,
Nagyot üt a földre hangos nyekkenéssel.

Ötödik ének

Toldi sorozat · Összehasonlítás

Ezt a könyvet itt említik